A három szervezet célja a magyar kultúra és emlékezet határokon átívelő örökségének bemutatása és megismertetése a fiatalokkal is. A Nemzeti Emlékezet Sátorban egész héten elérhető történelmi kvízekkel, memóriajátékokkal, kirakókkal, történelmi dokumentumfilmekkel és vitatémákkal várják a nemzet kulturális örökségére kíváncsi fesztiválozókat július 23. és 28. között.
A NÖRI két kerekasztal-beszélgetésen mutatja be legfontosabb idei projektjeit az 1568 elnevezésű sátorban. Csütörtökön Nekünk Mohács kell! – Méltó felkészülés az 500. évfordulóra címmel Bertók Gábor régész, a pécsi Janus Pannonius Múzeum igazgatója, C. Tóth Norbert történész és Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója mutatja be a mohácsi csata 500. évfordulójára történő felkészülés legfontosabb feladatait annak érdekében, hogy átfogó képet adjanak a Mohács 500 program terveiről, jelenlegi állásáról, kutatási területeiről és nemzetpolitikai céljairól.
Pénteken Honvédő hőseink emlékezete a Kárpát-medencében címmel Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke, Orosz Örs, a felvidéki Sine Metu egyesület elnöke, Oltean Péter, Gyimesbükk polgármestere, Böjte Csaba ferences szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója, Kedves Gyula hadtörténész és Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc idei 175 éves évfordulójának alkalmával arról beszélgetnek majd, hogy mennyire fontos honvédő hőseink emlékezete a magyarság nemzettudatának megőrzésében és erősítésében határainkon innen és túl.
A Magyar Batthyány Alapítvány szervezésében pénteken a Taberna Universitatis – Egyetemi sátorban Nők és a honvédelem címmel Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke, Batthyány Boldizsár, a Fiatalok Batthyány Körének elnöke, Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója, Szebeni Zsuzsanna, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet igazgatója és Gulyás Adrienn történész, a Károli Gáspár Református Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájának doktorandája a nők szerepéről és hősiességéről beszélgetnek szintén a forradalom és szabadságharc évfordulójának apropóján. Az érdeklődők a fesztivál idején megtekinthetik A szabadságharc mécsesei – női sorsok és szerepek a szabadságharcban című kiállítást is.