A klímaváltozás miatti egyre melegebb nyarak új típusú felkészülést kívánnak a közgyűjteményektől

Pannonhalma értékei a magyar és az egyetemes kultúra, történelem kincsei – emelte ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön a Pannonhalmi Főapátságban, sajtótájékoztatón.

Cím
A rovarinvázió miatt átmenetileg bezárt Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár

Szöveg
Pannonhalma, 2025. május 23. Kenyérbogár által megrongált könyv a rovarinvázió miatt átmenetileg bezárt Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár klasszicista teremkönyvtárában 2025. május 23-án. A fertőzést a kenyérbogár (Stegobium paniceum) elszaporodása okozta. A könyvtárat a fertőzésmentesítés idejére, június 1-jétől be kell zárni előreláthatólag 7 hónapig. MTI/Krizsán Csaba

Azonosító
DKRCS20250523013
Kenyérbogár által megrongált könyv a rovarinvázió miatt átmenetileg bezárt Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár klasszicista teremkönyvtárában. Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Vincze Máté elmondta, hogy a főapátságban őrzött kincsek esetében most először állt elő környezeti behatás miatt vis maior helyzet, így a kormány százmillió forint gyorssegélyt adott a kármentesítési munkálatokhoz, a Néprajzi Múzeum koordinálásával működő állományvédelmi bizottság szakemberei pedig segítettek a kárfelmérésben és a megfelelő kármentesítő technológia megtalálásában.

Hozzátette: „készek vagyunk rá”, hogy a nagy múzeumok papírrestaurátori munkával, az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Levéltár pedig digitalizálással segítse a helyreállítást.

Felidézte, hogy a könyvtárban a kenyérbogár (Stegobium paniceum) okozza a fertőzést, amelyet korábban az élelmiszeriparban ismertek. A rovar jól szaporodik a tartósan 20 Celsius-fok feletti hőmérsékleten, a régi könyvek gerincén, a borítóanyag alatt található állati eredetű enyv és a növényi eredetű keményítő pedig jó tápláléka.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás miatti egyre melegebb nyarak új típusú felkészülést kívánnak a közgyűjteményektől. A klímaváltozás miatt a Pannonhalmi Főapátság Könyvárának átlaghőmérséklete és a páratartalma is emelkedett az elmúlt években – fűzte hozzá.

Cím
Tájékoztató a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban a rovarinvázió utáni állományvédelemről

Szöveg
Pannonhalma, 2025. július 3. Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára beszédet mond a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban a rovarinvázió utáni állományvédelemi munkálatokról tartott sajtótájékoztatón a Pannonhalmi Főapátságban 2025. július 3-án. A könyvtárban a kenyérbogár (Stegobium paniceum) okozta a nagy kiterjedésű fertőzést. MTI/Krizsán Csaba

Azonosító
DKRCS20250703015
Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára. Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Vincze Máté elmondta, hogy a fertőzés felszámolására a megfelelő technológia kiválasztása azért is fontos, mert figyelmet kell fordítani az egyéb műtárgyak, festmények és az épület védelmére is. Ennek megfelelően a kártevők hatékony eltávolítása egy innovatív, nitrogénes fertőtlenítő technológiával történik. A rovarok elpusztítása után a polcokat és a köteteket egyenként is megtisztítják, ezért volt szükséges lezárni a könyvtárat a látogatók előtt – mondta.

Hozzátette, hogy a főapátságban azon dolgoznak, hogy a várhatóan jövő év elején újra megnyitó könyvár látogatásáig is változatos programokkal készüljenek. Felsorolta, hogy hat helyszín látogatható a szabadtéri, ingyenes programlehetőségek mellett: a Szent Márton-bazilika, a kerengő, a főmonostori kiállítótér, az arborétum, a gyógynövénykert és az Illatmúzeum. Hozzátette: mindemellett készül a könyvtárat és kincseit bemutató film is.

Vincze Máté hangoztatta, hogy a kormány minden segítséget megad ezekhez a munkákhoz és elősegíti azt a szakmai párbeszédet, amely garantálja, hogy a hasonló károk a jövőben megelőzhetők legyenek annak érdekében, hogy a kulturális örökség biztonságban fennmaradhasson.

Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa Laudatio si című enciklikájában egyebek mellett a tudományos élet által felvetett problémákról, a víz, a biodiverzitás és a klímaváltozás kérdéséről ír, és kiemeli, hogy ez ma minden embernek személyes problémájává kell hogy váljon, valamit reagálnia kell rá.

Cím
Tájékoztató a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban a rovarinvázió utáni állományvédelemről

Szöveg
Pannonhalma, 2025. július 3. Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát (k) beszédet mond a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban a rovarinvázió utáni állományvédelemi munkálatokról tartott sajtótájékoztatón, mellette Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára (b) és Dejcsics Konrád, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója (j) a Pannonhalmi Főapátságban 2025. július 3-án. A könyvtárban a kenyérbogár (Stegobium paniceum) okozta a nagy kiterjedésű fertőzést. MTI/Krizsán Csaba

Azonosító
DKRCS20250703017
Hortobágyi T. Cirill beszédet mond a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban a rovarinvázió utáni állományvédelmi munkálatokról. Mellette Vincze Máté és Dejcsics Konrád. Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Dejcsics Konrád, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója arról beszélt: amikor három évvel ezelőtt kitalálták, hogy az idei kulturális évadnak a Kert címet adják, még nem gondolták, hogy a klímaváltozás okozta rovarfertőzés még aktuálisabbá teszi a tematikát. Kitért arra is, hogy bár a könyvtár nem tekinthető meg, számos más programmal várják a látogatókat.

Hajdu Zsófia Edit restaurátor, a Pre-Con Restaurátor Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a könyvállomány mintegy felét már ládákba emelték a polcokról és becsomagolták, előkészítve a fertőtlenítésre. A ládahalmokat igyekeznek úgy tenni, hogy a polcok és a könyvek sorrendje is megmaradjon a visszapakoláshoz. A ládahalmokat felfújt zsákokba emelik, amelyeket légmentesen lezárnak, és az oxigént nitrogénnel helyettesítik. A tervek szerint július 18-án fejezik be a könyvek csomagolását. Minimum hat hét szükséges ahhoz, hogy a rovarok és a lárvák elpusztuljanak. A fertőtlenítést követő száraz tisztítás a tervek szerint három hónapig tart majd. Minden könyvet megtisztítanak, akár sérült, akár nem. Egyelőre még nem lehet tudni, hogy az állomány hány darabja érintett a fertőzéssel – mondta.

Cím
Tájékoztató a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban a rovarinvázió utáni állományvédelemről

Szöveg
Pannonhalma, 2025. július 3. Anoxiás eljárással kezelt könyvek a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban 2025. július 3-án. A könyvtárban a kenyérbogár (Stegobium paniceum) okozott nagy kiterjedésű fertőzést. A rovarinvázió utáni állományvédelemi munkálatokról ezen a napon tartottak sajtótájékoztatót a Pannonhalmi Főapátságban. MTI/Krizsán Csaba

Azonosító
DKRCS20250703010
Anoxiás eljárással kezelt könyvek a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban 2025. július 3-án. Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Ásványi Ilona, a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár igazgatója arról beszélt, hogy a könyvek fertőtlenítését követően a vetemedett, sérült polcokat kijavítják, a könyvtárat alaposan kitakarítják, mert „helyenként akár százéves por is lehet”, ezt követően pedig fertőtlenítik.

Ez is érdekelheti

Pannonhalma legféltettebb kincsei

A bencés rend által alapított és gondozott Pannonhalmi Főapátság Könyvtára világörökségi kincs: ősnyomtatványok és régi könyvek mellett itt őrzik VI. Sándor pápa kancelláriai szabályzatának egyetlen fennmaradt példányát.

Ezer éve imádkoznak a magyarokért az ország lelki erőművében

Napjainkban meglehetősen elkoptatták az olyan szavakat, mint a szakrális és a spirituális, de a pannonhalmi bencés bazilika több mint ezer éve álló falai között, mindkét szó visszanyeri eredeti értelmét.

Kováts Adél lesz az Arcus Temporum idei háziasszonya

Találkozás, közösségi élmény, harmónia, béke, zene, irodalom, képzőművészet és spiritualitás – a Pannonhalmi Főapátság bencés szerzetesközössége idén augusztus 22-e és 24-e között, 21. alkalommal, mintegy harminc programot kínálva rendezi meg az Arcus Temporum fesztivált.

A Szentivánéji álom ihlette a pannonhalmi apátság éjszakai koncertjét

Különleges összművészeti programokra hív az idei Arcus Temporum Fesztivál Pannonhalmán augusztus végén.