Egy időszámításunk után 150-ből származó márványfejet szállított vissza a Münsteri Egyetem Régészeti Múzeuma Görögországba. A gyűjteményüket gazdagító műtárgy előéletét ugyanis kutatóik nem tudták megnyugtatóan tisztázni – számolt be az eseményről a Greek Reporter cikke.
A márvány férfi fejet 1989-ben adományozta egy német magángyűjtő a münsteri múzeumnak. Tudományosan valószínűsíthető, hogy eredetileg Thasosról, az Égei-tenger északi részén található szigetről származik. Valamiért elvitték egy ottani síremlékről, de azt nem tudni, hogy utána milyen kezeken fordult meg, mielőtt az ajándékozó gyűjteményébe került.
– Az egyetemi múzeum vezetőjeként szomorúnak találom, hogy gyűjteményünk egy értékes műtárggyal lett szegényebb – mondta a szobor átadási ünnepségén a német intézmény igazgatója, Achim Lichtenberger – ám régészként boldogsággal tölt el, hogy ez az alkotás visszatér oda, ahová tartozik, és ahol eredeti környezetében tanulmányozható.
Az igazgató elmondta, még mostanában sem ritka, hogy olyan tárgy kerül a látóterükbe, melynek tisztázatlan előélete nem felel meg a műtárgyak legális mozgását szabályozó 1970-es UNESCO szerződésnek. Úgy gondolja, hogy az általa vezetett múzeum olyan intézmény, amely nemcsak a tudományos kutatásért és gyűjteménye gyarapításáért felelős, hanem azért is, hogy példát mutasson a régészek és tudósok következő generációinak. Ennek érdekében folyamatosan ellenőrzik a gyűjteményükben szereplő tárgyak előéletét.
Lichtenberger hozzátette: a münsteri múzeum reméli, hogy mostani gesztusukkal morálisan is támogatják Görögországot abban, hogy visszakaphassák az idők során tőlük eltulajdonított műkincseket,
A britek még alkudoznak
A szobor hazatelepítési ünnepségén Lina Mendoni görög kulturális miniszter üdvözölte és kivételesen tisztességesnek nevezte a münsteriek eljárását. Sajnos sokkal gyakoribb ugyanis, hogy a hasonló hazatelepítési ügyek hosszadalmas jogi vitákat eredményeznek az érintett országok között.
A szobor hazatértének – mondta Mendoni, akit a Greek Reporter idézett – különleges jelentősége van, mivel nem egy jogi eljárást zárt le sikerrel. Ebben az esetben a Münsteri Egyetem Múzeuma önként döntött úgy, hogy visszaadja a fejet Görögországba, miután megállapították, hogy származása és tulajdonjoga 1989 előtt – tehát amikor német állampolgárok adományaként a múzeum gyűjteményébe került – tisztázatlan és gyanús volt. A görög miniszter elmondta, hogy országának egyik fontos, és kiemelkedő politikai jelentőségű feladata a idegenbe került műkincseik visszaszerzése.
A miniszter arról is beszélt, hogy továbbra sem mondanak le a British Múzeumban lévő műkincseikről sem. Évek óta dolgoznak azon, hogy visszakapják a Parthenon szobrait, melyek 1816-ban kerültek a British Múzeumba . Folyamatosan keresik a jogi lehetőségeket arra, hogy a műkincsek visszakerülhessenek eredeti helyükre. A jelenlegi brit álláspont, amely kölcsönzésről szól, elfogadhatatlan a görögök számára, mivel ők természetesen ragaszkodnak saját szobraik kizárólagos tulajdonjogaihoz.