A koreai sámánizmus rítusait kísérő zenét, poposított koreai népi operát, valamint koreai szimfonikusokat is hallgathat a közönség szeptemberben a budapesti Koreai Kulturális Központ szervezésében.

A koreai intézet őszi koncertsorozatának első állomása a sámánizmusból eredő, improvizatív zenét kortárs műfajokkal ötvöző Gyeonggi Tartományi Sinawi Zenekar koncertje szeptember 13-án a Zeneakadémián. A zenekar budapesti előadása európai turnéjuk egyik állomása. Karmester és zenei vezető Won Il (Von Il), akit a koreai zenei innováció ikonjaként emlegetnek.

Szeptember 21-én a Magyar Zene Házában, másnap a pécsi E78-ban lép fel a dél-koreai popzene legfrissebb szenzációja, a Leenalchi (Inálcshi). Az alternatív csapat a tradicionális koreai zenét, ezen belül a panszori történetmesélős népi operát keresztezi popzenei megoldásokkal. A budapesti és a pécsi helyszíneken olyan produkciót láthat a hazai közönség, amely az elmúlt évben nagyjából minden fontos díjat megnyert Dél-Koreában. 2020-as lemezükön egy hagyományos koreai mese, a Sugungga (Szugungga) verseit dolgozták fel.

A formáció az 1980-as évek új hullámos zenéiből is merít ihletet, de a tradicionális elemek lerombolásával és újrarendezésével izgalmasan építkező dallamokat alkot, amely a hagyományőrzés mellett igencsak előremutató is. A hangszeresek a koreai zenei színtér ismert alakjai, a basszusgitárosok közül az egyik az indie rockos, népszerű Kiha And The Faces tagja volt, másikuk a szintén szokatlan stílusban utazó SsingSsingben zenélt, ahol koreai folkot kereszteztek glamrockkal, discóval és pszichrockkal. Ebben az együttesben dobolt a Leenalchi ütőse is.

Az estek során elsőként Дeva, Takács Dorina hallható.

Különleges zenéje egy ősi földre kalauzolja a hallgatót, számait atmoszferikus, lágy hangok, selymesen pulzáló basszus és a magyar népdalok misztikus világából merített többszólamú mantrák jellemzik.

A sorozat zárásaként

szeptember 30-án az Erkel Színházban ad koncertet Dél-Korea egyik vezető színházi zenekara, az 1985-ben alakult Koreai Nemzeti Szimfonikus Zenekar,

amelynek tevékenysége a zenekari művek előadása mellett a balett és az opera területére is kiterjed. Az európai turné budapesti állomásán koreai szerzők különleges szerzeményei mellett felcsendülnek többek között klasszikus Mozart-, Csajkovszkij- és Lehár-művek is.

A Koreai Nemzeti Szimfonikus Zenekar a művészet hagyományos kereteit fellazítva a film, a számítógépes játékok és az online koncertek világába is kitérőket tesz, így szüntelenül arra törekszik, hogy kitágítsa a klasszikus zene határait.

Az este folyamán Dél-Korea egyik legismertebb karmestere, Chung Chi-Yong (Cshung Csi Jong), valamint Im Sun-Hae (Im Szun Hi, szoprán), Kim Jae-Hyung (Kim Dzse Hjang, tenor) és Park Jong-Min (Park Dzsong Min, basszus) énekesek várják a magyar közönséget.

Nyitókép: Gyeonggi Tartományi Sinawi Zenekar. Forrás: budapesti Koreai Kulturális Központ