A CineFestre jön az Arany Pálma díjas Anora és Jorgosz Lánthimosz új filmje

Film

Idén huszadik alkalommal rendezik meg a legnagyobb és legelismertebb nemzetközi filmekkel a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivált Miskolcon. Szeptember 6. és 14. között „a nagy visszatérők” munkáit is láthatják a fesztiválon.

A CineFest húsz év alatt Magyarország legnagyobb, nemzetközi kortárs nagyjátékfilmeket bemutató filmfesztiválja lett, ami visszatekintésre is alkalmat ad. Az idei versenyprogramban ezért olyan alkotók munkái is helyet kaptak, akik korábbi filmjeikkel az elmúlt két évtizedben már szerepeltek a CineFesten. „Ők mostanra kiforrott, nemzetközileg elismert alkotók”  – mondta Bíró Tibor fesztiváligazgató.

Az egyik legjelentősebb amerikai független filmessé vált Sean Baker. Tangerine (2015) és Vörös rakéta (2021) című filmjeivel szerepelt a CineFest programjában, ráadásul utóbbi alkotás premierjére a film főszereplőjével, Simon Rexszel közösen el is látogatott Miskolcra. Legújabb munkája, az Anora a Vörös rakétához hasonlóan Cannes versenyprogramjában debütált, és ezúttal elnyerte a legfontosabb díjat, az Arany Pálmát. A CineFesten is versenyben lévő Anora címszereplője egy fiatal brooklyni szexmunkás, aki mesébe illő módon megismerkedik és villámgyorsan feleségül megy egy oligarcha fiához. A szülők kevésbé nézik jó szemmel a váratlan frigyet, és az Egyesült Államokba utaznak, hogy minél inkább a románc végét sürgessék. Baker szokatlan, végletekig őrült, ugyanakkor társadalmilag rendkívül releváns vígjátéka garantáltan megtölti majd a Pressburger-termet.

Hajdu Szabolcs rendező korábban a Fehér tenyérrel 2007-ben Miskolc város különdíját, az Ernelláék Farkaséknál című filmjével 2016-ban pedig közönségdíjat nyert a CineFesten. Utóbbi filmmel kezdődő, majd a Kálmán-nappal (2023) folytatódó párkapcsolati trilógiájának utolsó darabja az őszi mozipremiert megelőzően versenyprogramban szereplő Egy százalék indián. Ebben egy haláleset hoz újra össze három régi barátot. Útjaik az évek alatt társadalmilag szétváltak: egyiküket tanári állás várja Mexikóban, másikuk az alsó középosztálybeliek életét éli, a harmadik pedig anyagilag teljesen lecsúszott. A társaságukhoz később csapódó barátnők egy ideig tűrik a beszólásaikat és bölcselkedéseiket, de egy idő után mindenkinek elege lesz a másikból. A fesztiválon szabadtéri vetítés keretében, versenyen kívül látható lesz a trilógia első két filmje is.

A tavalyi CineFest legnagyobb szenzációja volt, hogy Jorgosz Lánthimosz Magyarországon forgatott filmje, a Szegény párák a Velencei Filmfesztivállal egy időben szerepelhetett a programban. Az alkotás aztán páratlan karriert befutva Velencében elnyerte az Arany Oroszlánt, majd később négy Oscar-díjat, köztük a legjobb női főszereplőnek (Emma Stone) járót. Lánthimosz időközben elkészítette új filmjét, A kegyelem fajtáit, amellyel ismét a CineFest versenyprogramjában találkozhat először a magyar közönség. A három részre tagolható bizarr mese főszereplői a Szegény párák kiváló párosa, Emma Stone és Willem Dafoe mellett ezúttal Jesse Plemons, Margaret Qualley és Hunter Schafer. A filmben nyújtott alakításáért három különböző szerepet alakító Plemons a legjobb színész díját nyerte Cannes-ban.