A Déryné Társulat az Esterházy-palotában vendégeskedett

Színpad

Különleges helyszín adott otthont a Déryné Társulat ősbemutatójának: szeptember 27-én a Soproni Egyetem Erdészeti Múzeumában, az Esterházy-palotában tartották az Álmaimban Déryné című előadás premierjét. Joseph Haydn után ezúttal Déryné vendégeskedett a történelmi falak között.

Tarpai Viktória és Kaszás Mihály az Álmaimban Déryné című előadásban. Fotó: Tuszinger Károly
Tarpai Viktória és Kaszás Mihály az Álmaimban Déryné című előadásban. Fotó: Tuszinger Károly

Egy színházi társulat éjszaka az erdő közepén találja magát. Egyik társuk kívánságára érkeztek az erdőbe, de senki sem érti, miért éppen ott kell virrasztaniuk. A szertartások közben kibontakoznak a konfliktusok, és a különös helyzet a krízisben lévő társulatot szembenézésre kényszeríti. Egyre hidegebb van, az erdő egyre sötétebb, és úgy tűnik, a társulat végleg feloszlik. Hiszen mi köti még őket egymáshoz? Egy biztos: a hajnal meghozza a választ.

A történet a színházról, életről, halálról, a sötétben lappangó konfliktusokról, a társulati lét mindennapjairól és nem mindennapi titkairól, évszázados értékekről és a soha nem változó emberi esendőségről szól.

A Lukácsy György forgatókönyvíró, filmesztéta által jegyzett Álmaimban Déryné című színjátékot a Jászai Mari-díjas Kis Domonkos Márk, a Déryné Program igazgatója állította színpadra. Az előadás dramaturgja Sényi Fanni, a jelmezek Árva Nóra nevéhez köthetőek, a zeneszerző Kerülő Gábor, míg a díszleteket az elmúlt évben a Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett Tóth Kázmér, az Erdészeti Múzeum igazgatója álmodta meg.

Déryné szerepében a Jászai Mari-díjas Tarpai Viktóriát láthatja a közönség, a társulat vezetőjét Kaszás Mihály alakítja, a társulat színművészeit Erdélyi Tímea, Gulyás Gabriella, Losonczi Kata, Janka Barnabás, valamint Kárpáti Barnabás formálja meg.

„Külön öröm, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem után a Nyugat-magyarországi Egyetemmel is elindult az együttműködés, bízom benne, hogy a jövőben is folytatódhat a közös munka az egyetem és a Déryné Program között” – hangzott el a premiert követően Kis Domonkos Márktól.

A szeptember 27-i ősbemutatót követően a produkció másnap is látható volt az Esterházy-palotában. A történelmi falak övezte fedett udvaron már számos sikeres darabot láthatott a közönség a Déryné Program jóvoltából. A kiemelt műemlékvédelem alatt álló, kora barokk stílusban épült ház számos középkori részletet rejt. Több ismert személyiség is vendégeskedett e falak között, köztük a kiváló zeneszerző, Joseph Haydn. Szeptember utolsó hétvégéjén a magyar nyelvű színjátszás hősi alakja, Déryné Széppataki Róza szelleme elevenedett meg különleges utazásra csábítva a nézőt.