Honlapján és a közösségi médiában adta hírül bezárását az évi ötvenezer vendéget fogadó, hetente több ingyenes koncertet rendező, jam sessionöknek, zeneakadémisták és jazzkonzisok koncertjeinek helyet adó Budapest Jazz Club.

Mint a háttérről a Facebook-oldalukon írják, „a Budapest Film Zrt. tulajdonosa, a Fővárosi Önkormányzat közszolgáltatási partnere a Budapest Jazz Clubot működtető Jazzart Közcélú Alapítvány, 2012-ben, a Budapest Film Zrt.-vel létrejött bérleti jogviszonnyal párhuzamosan és nyilvánvaló összefüggésben, létesített közszolgáltatási szerződést a Fővárosi Önkormányzattal”. Azóta 44,3 százalékkal, havi 833500 forint plusz áfáról 2023-ra havi 1.203.400 forint plusz áfára emelkedett a bérleti díjuk. Hozzáteszik, 2021-ben a Covid miatt  a díj a jelenleg is érvényes évi 9,6 millió forintra (kevesebb mint egyharmadára) csökkent azzal, hogy a válságos idők elmúltával a 31 millió forint lesz ismét a kiindulási alap.

A közleményben a Budapest Jazz Club működtetői jelzik, a klub fenntartásához a jegybevétel, a vendéglátás, a rendezvényszervezés, az adó 1 %, a magánkölcsön, a szponzorációs/marketingbevétel, a bérleti díj és a szubvenció egyidejű megléte szükséges. Aláhúzzák, a szubvenciós rész 2021 óta folyamatosan csökkent az eredetileg 22,5%-ról a jelenlegi 7%-ra, ami nagyságrendileg 50 millió forintot jelent,  a bérleti díj 15 millió forintját pedig nem tudják önerőből pótolni.

A klub működtetői megjegyzik, „a bérleti díj kifizetése sajnos kezdettől fogva nem volt zökkenőmentes”, de hiába kértek segítséget a Fővárosi Önkormányzattól, hosszú ideig magánkölcsönök folyósításával tudták fenntartani a jazzklub működését.

A probléma megoldására tett lépéseiket is ismertetik. Kiemelik, megpróbálták a költségeket visszafogni. A Fővárosi Önkormányzatnál 2022 októberében személyesen is jelezték a helyzet tarthatatlanságát, kiemelve, készek visszakorrigáló források azonnali „címkézett” továbbutalására a Budapest Film Zrt.-nek. Októberben ígéretet kaptak arra, hogy „több programfinanszírozási vonalon is igyekeznek forrást találni a kieső összeg pótlására”, ám „a Fővárosi Önkormányzat forrásteremtési próbálkozásai nem jártak sikerrel”.

A közlemény szerint „a konkrét lépéseket szorgalmazó jelentkezéseink során a Budapest Brand arról tájékoztatott bennünket, hogy sajnos a kulturális vezetés jószándékú megoldási kísérlete már elkésetten megalapozatlan volt, mert a Tavaszi Fesztivál és a Budapest 150 programtervezete addigra már betelt, a keretösszeg elfogyott, a zeneművészet illetve a jazzműfaj terén a Főpolgármester úr támogatásával már egy másik programszervező, külföldi művészeket fókuszba állító fesztivál-projektje került integrálásra”. A 2023 áprilisában (Bősz Anett főpolgármester-helyettesnél) és az elmúlt hetekben is (a fővárosi kulturális osztálynál) is igyekeztek szorgalmazni a probléma megoldását.

2023. június 21-én kapták kézhez a felmondást.

Ezt követően, még a bezárás előtt kompromisszumos, részleges, önerőből történő rendezési ajánlatot tettek, ámit a vagyonkezelő elutasított. „Mivel egyéb érdemi előrelépés nem született, így 2023. június 26-án a vagyonkezelő zárcserével és lakatokkal bezárta a Budapest Jazz Clubnak helyet adó ingatlant”.

A Budapest Jazz Club színpada 2017-ben. Fotó: Shutterstock