Jeles napok

Április – Szent György hava – Tavaszhó – Szelek hava

„Bolond április”

Az áprilisi törvények szentesítésének napja – 1848

Jeles napok

Ferreri Szent Vince

Vince, azaz Ferreri Szent Vince (1357–1419) dominikánus szerzetes. Híres szónok, aki Európa nyugati országaiban nagy hatással hirdette a bűnbánatot. Már 1458-ban szentté avatták. Különösen betegek fordultak hozzá gyógyulásért, vigasztalásért és kerestek enyhülést a Szent Vince vize néven emlegetett szentelményben (aqua Sancti Vincentii pro infirmis).
Középkori hazai kultuszát homály borítja. Magától értetődik, hogy hírét a barokk időkben elsősorban a dominikánusok terjesztették. Füssy Pius rendtárs, aki főleg Vasvárott működött, két művével is szolgálja a Vince tiszteletét. Életrajzot ír róla (1749). Épületes szándékkal íródott a Ferrarius Szent Vintzéhez való hét pénteki ájtatosság is.
Följegyezték Vincéről, hogy missziós körútjain főleg a végső dolgokat: halált, utolsó ítéletet, az örök evangéliumot prédikálta szívesen. Vácott a fehérek templomában, vagyis a hajdani dominikánus egyházban látható oltárképén (1782) rendi habitusban, de szárnyakkal, mintegy az Ítélet angyalaként, előhírnökeként tűnik föl. Bal kezében nyitott könyvet tart: TIMETE DEUM & DATE ILLI HONOREM. Magyarul a teljes bibliai mondat: Féljétek Istent és dicsőítsétek, mert eljött ítéletének órája. Imádjátok őt: az ég, a föld, a tenger és vízforrások alkotóját (Jel. 14, 7). Fölül angyal fújja a harsonát, alul halottak fekszenek. Az elkárhozottakat az ördög lándzsával döfi át, többen könyörögve Krisztus felé nyújtják karjukat.
A vízszenteléssel, illetőleg szentelt vízzel való meghintéssel együttjáró Szent Vince-áldást dominikánusok kezdeményezték, illetőleg osztották. Tartalmazza a Rituale Romanum is. Jámborabb szombathelyi hívek még századunkban is vittek haza belőle.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium  (részlet)

Örkény István születésnapja – 1912 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

ÖRKÉNY ISTVÁN (Budapest, 1912. április 5. – Budapest, 1979. június 24.): író. Jómódú polgárcsalád fia. 1930-ban a budapesti piarista gimnáziumban érettségizett, és beiratkozott a műegyetem vegyészmérnöki karára. 1932-től gyógyszerészhallgatóként folytatta tanulmányait, 1934-ben kapott diplomát. 1937-ben kapcsolatba került a Szép Szó körével: első jelentős novelláját (Tengertánc) József Attila közölte. Az írás, amely a náci őrületről szóló groteszk jövendölés, fölkeltette a hatóság figyelmét is: Örkény Istvánnak külföldre kellett utaznia, s csak a háború kitörésekor jött haza.
1938-ban Londonba utazott; 1939-ben Párizsban alkalmi munkákból élt. Hazatérése után folytatta, majd 1941-ben befejezte műegyetemi tanulmányait. 1942-ben munkaszolgálatosként a doni frontra került, 1943-ban hadifogságba esett, 1946-ban térhetett haza. 1949-től színházi dramaturg. 1954-től a Szépirodalmi Könyvkiadó lektora. A forradalomban való részvétele miatt 1958–63-ban nem publikálhatott; ez idő alatt az Egyesült Gyógyszergyár orvostudományi osztályán mérnöki beosztásban dolgozott. 1971-ben a Szépirodalmi Könyvkiadó megkezdte életműsorozatának kiadását Időrendben címmel. Hagyatékát harmadik felesége, Radnóti Zsuzsa gondozza. 
Díjai: József Attila-díj (1955, 1967), Kossuth-díj (1973).
Első kötetén (Tengertánc, 1941) a modern európai áramlatok hatása érződik. A háború, majd a hadifogság szenvedéseit, megpróbáltatásait Örkény István dokumentarista prózában (Emlékezők, amíg idejutottunk – Magyarok emlékeznek szovjet hadifogságban, 1946; Lágerek népe, 1947), és drámában (Voronyezs, 1947) is megörökítette. Az 1940-es években prózája a realista, társadalomábrázoló irodalomeszményhez közelített; az 1950-es évek elején őszinte politikai meggyőződése a sematikus ábrázolás zsákutcájába vitte (Házastársak, 1951). Epikus ösztöne és józan ítélete azonban még a vállalt írásmódon is átütött; Lila tinta című novelláját 1951-ben Révai József mint a burzsoá életérzés és irodalomfelfogás példáját bírálta. Az illúziók szertefoszlását és a józan realitások fokozatos felismerését jelzi a Déry Tiborral közösen írt, majd félbehagyott regény (Három nap az Aranykagylóban, 1954; megjelent kerettörténetbe ágyazva az Egy négykezes regény tanulságos története, 1979) című kötetben, és a Babik című groteszk ötleten alapuló filmnovella-töredék.
Az 1956 utáni publikációs tilalmát megtörő első kötete (Jeruzsálem hercegnője, 1966) az irodalmi élet szenzációja lett; egy új, többfelé nyitó írói korszak kezdetét jelezte. Helyet kaptak benne régebbi, realista szemléletű, de átdolgozott írások mellett ironikus társadalmi szatírák (Hunnia Csöködön) és groteszk életképek, valamint az Egyperces novellák első ciklusa és a Macskajáték című kisregény. Ez utóbbiak írói eszköztárának radikális megújítását mutatják: a részletező, epikus leírás, a pszichológiai realizmus módszere helyett a dolgok lényegének jelzésszerű megragadására, a történet példázatszerű sűrítésére törekedett. Ez a tendencia folytatódott és bontakozott ki további prózaköteteiben (Nászutasok a légypapíron, 1967; Egyperces novellák, 1968).
Az „egyperces novellának” elnevezett rövid történetben találta meg az írói alkatának legmegfelelőbb formát. Előzményei között Kafka éppúgy megtalálható, mint a városi folklór, a pesti vicc. A szövegek belső feszültségét ellentétes minőségek gerjesztik: a ráció és irracionalizmus, érzelmességre való hajlam és karteziánus józanság, a lételméleti megközelítés rejtett pátosza és a témák banalitása, a nyelvhasználat köznapisága. Az ellentett pólusok paradox együttállása hozza létre a jellegzetes örkényi írásmódot és világszemléletet, a groteszket.
A hatvanas évek második felétől drámaírói munkássága került előtérbe. Első nagy sikere, a Tóték (1967), egyben az abszurd színház első magyar jelentkezése. Drámáit a filozófiai háttér megkülönbözteti a „nyugati” abszurdtól. A Tóték megalázott kisember hőse emberi szuverenitásának teljes elvesztése után talál rá a – jóllehet abszurd formát öltő – cselekvésre, változtatásra. Optimista és humanista életfilozófiája fogalmazódik meg a Macskajáték című „komédiában” is. A dráma kétpólusú szerkezetét két nőtestvér ellentétes alkata: aktivitás és passzivitás, szenvedély és józanság, szabadság és függőség vezérelvei határozzák meg; s egyben körülrajzolják a kelet-európai létezés és a biztonságos nyugat-európaiság kereteit és jellegét is. A kelet-európai sors, mint drámai helyzetek kiindulópontja és előidézője, további Örkény-drámákat is meghatároz. A Pisti a vérzivatarban, amelyet csak tíz évvel megírása után, 1979-ben mutathattak be, személyes sors és magyar sors elvonttá stilizált, mégis eleven alakokban megjelenő foglalata a történelem döntésre, választásra kényszerítő helyzeteiben. Utolsó, halálos ágyán befejezett drámája, a Forgatókönyv (1979) műfajmegjelölése tragédia; a választani kényszerülő, történelmi szerepet is vállaló személyiség erkölcsi dilemmáit tárja fel, a kelet-európai, így a magyar történelem ellentmondásos helyzetei során kibontja a közösségi, kommunista eszmék világméretű kudarcának az egyéni sorsokban megmutatkozó drámáját. Színművei közül a Vérrokonok (1974) és a Kulcskeresők (1975) a jellegzetesnek érzett magyar alkat, magyar mentalitás kérdéskörét boncolgatják.
Örkény István a drámai műfaj és a színpad radikális megújítója; nemcsak a realista tér- és időkezelést, hanem a színpadi alakok egységét, önazonosságát is megszüntette. Drámáit a világ szinte minden nagyvárosában játszották; elsősorban a Tóték és Macskajáték aratott sikert a világszínpadon. Prózáját is számos nyelvre fordították, legtöbbször az Egyperces novellákat. (Franciául a találó Minimythes címen jelentek meg). 1969-ben Párizsban elnyerte a Fekete Humor Nagydíját. Műveiből több film is készült: a Tótékból Isten hozta őrnagy úr! (1969) címmel Fábry Zoltán, a Macskajátékból (1972) Makk Károly rendezésében.

(Erdődy Edit szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Schmidt János György születésnapja – 1765

A pesti tudományegyetem jeles matematika tanára, piarista szerzetes, SCHMIDT JÁNOS GYÖRGY (Pest, 1765. április 5. – Pest, 1837. ?) főként alkalmazott matematikával foglalkozott, alaptárgyán kívül a hidromechanikához is írt jegyzeteket. A pesti tudományegyetemen matematikát, a Mérnöki Intézetben fizikát és mechanikát, később gyakorlati mértant és vízépítést oktatott. Jelentősége elsősorban abban áll, hogy mint kiváló pedagógus ő alapozta meg a reformkor számos jelentős mérnökének műszaki tudását, így például Vásárhelyi Pálét.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Életrajzi Lexikon, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990)

Április 5-én történt

A filmes cenzúra ezen a napon szűnt meg Olaszországban 2021-ben. Az 1914-ben született törvény erkölcsi és vallásos megfontolások alapján válogatott, ennek esett áldozatul 1972-ben az Oscar-jelölt Utolsó tangó Párizsban című film is, amelynek kópiáját meg is semmisítették a szigorú olasz ítészek.

Maria Schneider az Utolsó tangó Párizsban című filmben. Fotó: United Artists / Photo12 via AFP
Maria Schneider az Utolsó tangó Párizsban című filmben. Fotó: United Artists / Photo12 via AFP

Április 5-én történt

1242 Az Alekszandr Nyevszkij novgorodi fejedelem vezette orosz seregek a Csud-tó jegén győzelmet arattak a német lovagok felett.
1666 Wesselényi Ferenc nádor és Zrínyi Péter horvát bán Habsburg-ellenes szövetséget kötött.
1792 George Washington amerikai elnök az Egyesült Államok történetében először vétózott meg törvényt.
1794 Kivégezték Georges Dantont és három társát, a francia forradalom vezéralakjait.
1846 Széchenyi István gróf elnökletével megalakult a Balaton Gőzhajózási Társaság.
1918 Sikertelenül ért véget az I. világháború nyugati frontján indított utolsó német offenzíva, a március 21-én megkezdett Michael hadművelet.
1923 A Vigadóban megtartotta első hangversenyét a Nemzeti Filharmonikus Zenekar elődje, a Székesfővárosi Zenekar.
1945 A második világháború után Kassán közzétették a csehszlovák kormány első programját, amely a német és a magyar kisebbséget kollektíven tette felelőssé Csehszlovákia felbomlásáért.
1969 Az első színes tévéadást sugározták a Magyar Televízió Szabadság téri stúdiójából.
1973 Megalakult a Művészetbarátok Egyesülete.
2021 Több mint száz év után megszűnt a filmes cenzúra Olaszországban.

Április 5-én született

1588 Thomas Hobbes angol filozófus, a legnagyobb angol politikai gondolkodók egyike
1729 Vinzenz Fischer osztrák festő és építész
1859 Szádeczky-Kardoss Lajos történész, akadémikus
1894 Zsedényi Béla politikus, jogász, a debreceni Ideiglenes Nemzetgyűlés elnöke
1900 Spencer Tracy Oscar-díjas amerikai filmszínész
1908 Herbert von Karajan osztrák karmester
1908 Bette Davis Oscar-díjas amerikai filmszínésznő
1909 Albert Broccoli, a James Bond-filmek amerikai producere
1912 Örkény István Kossuth-díjas író
1916 Gregory Peck Oscar-díjas amerikai filmszínész
1927 Vass Lajos Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, karnagy
1929 Czine Mihály Széchenyi-díjas irodalomtörténész, kritikus
1929 Ivar Giaever Nobel-díjas norvég-amerikai fizikus
1934 Roman Herzog 1994–99 között német államfő
1934 Stanley Turrentine amerikai jazz-zenész, szaxofonos
1941  Tar Sándor József Attila-díjas magyar író, szociográfus 
1942 Peter Greenaway brit filmrendező és festőművész
1943 Brunner Győző, a Metro és a Taurus együttes egykori dobosa
1944 Martonyi János Széchenyi-díjas jogász, volt külügyminiszter, a Corvin-lánc kitüntetettje
1946 Bródy János Kossuth-díjas zenész, zeneszerző, szövegíró
1958 Fekete Veronika Liszt Ferenc-díjas operaénekes
1969 Varga Attila Táncsics Mihály-díjas újságíró
1976 Biros Péter háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó
1981 Szente Vajk Jászai Mari-díjas magyar színész, érdemes művész
1983 Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas operaénekes

Április 5-én halt meg

1684 William Brouncker angol matematikus, a Királyi Társaság (Royal Society) első elnöke
1882 Frédéric Le Play francia mérnök, társadalomfilozófus, a konzervatív társadalomfilozófia atyja
1937 Ódry Árpád színész, rendező, színész-pedagógus
1955 Szele Tibor Kossuth-díjas matematikus
1964 Douglas MacArthur amerikai tábornok, a második világháború alatt a csendes-óceáni amerikai csapatok, majd a koreai háborúban a nyugati szövetséges erők főparancsnokaIszao Takahata
1993 Juhász-Nagy Pál Széchenyi-díjas biológus, akadémikus
1994 Kurt Cobain amerikai rockzenész, a Nirvana együttes énekese és gitárosa
1997 Allen Ginsberg amerikai költő, a beatnemzedék atyja
1999 Giulio Einaudi olasz esszéista, irodalomszervező, könyvkiadó
2004 László György Pro Urbe-díjas építészmérnök
2005 Saul Bellow Nobel-díjas amerikai író
2008 Charlton Heston Oscar-díjas amerikai színész, rendező
2011 Baruch Samuel Blumberg Nobel-díjas amerikai orvos, a hepatitis B-vírus felfedezője
2011 Komlós Juci Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, a nemzet színésze
2018 Iszao Takahata japán animerendező, producer
2019 Sydney Brenner orvosi Nobel-díjas dél-afrikai biológus

#eztörténtma