Jeles napok

Április – Szent György hava – Tavaszhó – Szelek hava

Jeles napok

Mózes Attila születésnapja – 1952 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Mózes Attila (Marosvásárhely, 1952. április 8. – 2017. január 31.)

Márai Sándor-díjas író, irodalomkritikus, szerkesztő. A Digitális Irodalmi Akadémia 2019-ben posztumusz tagjává választotta.

*

Mózes Attila 1952. április 8-án született Marosvásárhelyen. Gyermekéveit egyszerre határozták meg a polgári neveltetés szabályai és a külvárosi csavargások szabályszegései. Zenét tanult és vívott, de a belváros szélén élő tisztviselőcsaládja köréből kijárása nyílt a munkáskolóniák, a peremvárosi területek, különösen az Oncsa-telep felé is. Első írásai ugyanúgy a város és a megye lapjának, a Vörös Zászlónak az irodalmi mellékletében jelentek meg, mint testvérének, a fiatalon, tragikus körülmények között elhunyt Zoltánnak.

Középiskolai tanulmányait Marosvásárhelyen végezte, majd a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán magyar-francia-orosz szakon tanult. 1976-os diplomaszerzése után egy elrománosodott faluban, Székelyhidason tanított. Feleségével, Finta Edit (1945–) képzőművésszel évekig éltek a Székelykő alatt fekvő településen. 1979-ben került a kolozsvári irodalmi hetilap, az Utunk szerkesztőségébe. A lap 1990-es névváltása után is maradt a Helikonnál, egészen 2017. január 31-én bekövetkezett haláláig. A kilencvenes évek elején a házaspár elvált, Finta Edit közös gyermekükkel, Balázzsal áttelepült Magyarországra.

Mózes Attila 1968-tól publikált. Korán bekapcsolódott az irodalmi életbe, az írói csoportosulásokba, a közösségi létbe. Egyetemi éveiben a pályakezdés előtt álló szerzőket összefogó Gaál Gábor Kör alelnöke volt Kolozsvárott, Markó Béla (1951–) elnökségének idején. A prózaírás mellett fiatalon nevet szerzett kritikusként is. Már első kötete megjelentése előtt tagja volt az év legjobb erdélyi magyar könyvének kijáró Pezsgő-díj zsűrijének. Pályája során esszéket, az irodalmi mellett zenei tárgyú kritikákat is írt, de az Utunk minden más rovatához illeszkedő cikkeket is jegyzett az évek során.

Első önálló kötete 1978-ban jelent meg Átmenetek. Szövegek különböző hangulatokra címmel a Kriterion Könyvkiadó Forrás sorozatában. Mózest a „harmadik Forrás-nemzedék” legjelentékenyebb prózaírójaként tartjuk számon. E nemzedék, melynek jelentkezése a Varázslataink című költészeti antológiától (1974), illetve Szőcs Géza első verseskötetétől számítható, egy urbanizálódó irodalom képét villantotta fel az erdélyi regionális kánonban, nem mellesleg esszéírói (Ágoston Vilmos, Tamás Gáspár Miklós, valamint a Szövegek és körülmények című antológia [1974] további szerzői és az ott nem szereplő – mert náluk fiatalabb – Egyed Péter) révén a kortárs bölcseleti és teoretikai kérdések iránti fogékonysága sem kerülhető meg. Ez a nemzedék azonban a diktatúra egyre erőteljesebb nemzetiségellenes politikája, elnyomása alatt nem teljesedhetett ki: szerzői egy része (mint Sütő István vagy Palotás Dezső) fiatalon meghaltak, mások elhagyták Romániát, esetleg az anyanyelvű kultúra egészével is meggyengült a kapcsolatuk, és felhagytak az írással. Mózes Attila baráti kapcsolatai – talán ezért is – elsősorban a nálánál idősebbek, a Forrás második generációjába tartozó írókhoz és költőkhöz (pl. Vásárhelyi Gézához, Király Lászlóhoz vagy Bogdán Lászlóhoz) fűződtek.

Antal Balázs: Mózes Attila életrajza (részlet)

A romák világnapja

A romák 1971-ben, Londonban rendezték meg első világkongresszusukat, amelyen az Indiából és húsz országból érkezett küldöttek elfogadták a roma nép szimbólumát, zászlaját, mottóját, himnuszát és április 8-át A ROMÁK VILÁGNAPJÁvá nyilvánították. Ekkor folyami szertartásokkal, illetve gyertyagyújtással ünnepelnek a romák a világ mintegy 40 országában, ezzel emlékezve arra, hogy mintegy ezer évvel ezelőtt indultak Indiából máig tartó vándorútjukra.

Koltay Pál születésnapja – 1896

A méhészkedés szakértője és szakírója, KOLTAY PÁL (Szarvas, 1896. április 8. – Szarvas, 1969. április 9.) képzettségére nézve tanár volt, egész életét Békésben töltötte, de a tanítás mellett aktívan foglalkozott a méhészkedés gyakorlati kérdéseivel. 1922-ben saját tapasztalataival bizonyította a vándorlásos méhészet előnyeit; 1935-ben szűkebb hazájában életre hívta az első vándoroltató méhészcsoportot. Számos szakkönyve jelent meg, például a Korszerű méhészkedés (1944), a Méhészeti ismeretek (1959; társszerzőkkel), illetve A méhészet zsebkönyve (1960).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban, Magyar Életrajzi Lexikon)

Április 8-án történt

Az 1973-ban ezen a napon elhunyt Pablo Picasso képeinek talán legnyilvánvalóbb jellemzője, hogy ábrázolásmódjuknak nem sok köze van a valósághoz. Ezt a festőzseni is jól tudta, s így nyilatkozott: „A tárgyakat úgy festem le, ahogy elgondolom őket, nem ahogy látom.”

Ünnep

Nemzetközi roma nap / a cigányok világnapja – A Nemzetközi Roma Szövetség (IRU) 1990-ben határozott megrendezéséről annak emlékére, hogy az 1971-es I. Roma Világkongresszuson ezen a napon fogadták el a roma zászlót és himnuszt. Ezen a napon a romák kulturális értékeire, hagyományára és a társadalmi kohézió fontosságára hívják fel a figyelmet.

Április 8-án történt

1812 I. Sándor orosz cár Turkui helyett Helsinkit tette meg Finnország fővárosának.
1820 Az Égei-tengerben fekvő Mélosz szigetén egy görög földműves felfedezte a világ egyik leghíresebb szobrát, az Aphrodité istennőt ábrázoló milói Vénuszt.
1864 A francia Pierre Martin beüzemelte az általa kidolgozott eljáráson alapuló kemencéjét.
1870 I. Ferenc József osztrák császár és magyar király aláírta a Meteorológiai és Földdelejességi Magyar Királyi Központi Intézet, a mai Országos Meteorológiai Szolgálat elődjének alapító okmányát.
1875 Megalakult a Magyar Athletikai Club (MAC).
1904 Londonban aláírták a kimondatlanul Németország ellen irányuló brit–francia egyezményt, az entente cordiale-t (antant).
1946 Franciaországban megalakult a világ egyik legnagyobb villamosenergia-ipari vállalata, az Électricité de France (EDF).
1960 Az Egyesült Államokban megkezdődött a Naprendszeren túlról érkező rádiósugárzásban értelmes üzenetet kereső SETI program.
1990 Megtartották a 43 év utáni első szabad magyarországi parlamenti választás második fordulóját.
2005 A Vatikánban eltemették Szent II. János Pál pápát.

Április 8-án született

1583 Esterházy Miklós nádor, az Esterházy család hatalmának és vagyonának megalapozója
1749 Gáti István nyelvész, író, az első magyar gyorsírási rendszer kidolgozója
1859 Edmund Husserl német filozófus, a fenomenológiai iskola megalapítója
1883 Supka Géza művészettörténész, akadémikus
1898 Sir Cecil Maurice Bowra angol klasszika-filológus, költő
1912 Sonja Henie háromszoros olimpiai bajnok norvég műkorcsolyázó, később hollywoodi filmsztár
1928 Eric Porter angol színész, a Forsyte Saga című tévésorozat főszereplője
1932 Antall József történész, a rendszerváltás utáni első kormányfő
1938 Csicsay Alajos szlovákiai magyar író, pedagógus
1949 Nagy Zoltán Mihály József Attila-díjas író, költő
1953 Ekler Dezső Ybl Miklós-díjas építész
1968 Patricia Arquette Oscar-díjas amerikai filmszínésznő
1973 Bene Zoltán József Attila-díjas író
1990 Fehérvári Gábor Alfréd énekes, műsorvezető
1996 Cseh Dávid Péter énekes, színész, dalszövegíró

Április 8-án halt meg

1492 Lorenzo Medici, Firenze uralkodója
1735 II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem, a kuruc szabadságharc vezére
1848 Gaetano Donizetti olasz zeneszerző
1860 Széchenyi István gróf politikus, „a legnagyobb magyar”
1919 Eötvös Loránd fizikus, kultuszminiszter, akadémikus, a torziós inga megalkotója
1936 Bárány Róbert Nobel-díjas orvos
1973 Pablo Picasso spanyol festő, grafikus, szobrász
1978 Rónay György József Attila-díjas író, költő, műfordító
1984 Solti Bertalan Kossuth-díjas színész
1993 Marian Anderson amerikai énekesnő
2003 Fonyó István Jászai Mari-díjas színész
2003 Némethy Ferenc Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész
2003 Szász Imre József Attila-díjas író, szerkesztő
2004 Zórád Ernő grafikus, karikaturista, a képregény egyik legelismertebb és legnagyobb hatású hazai képviselője, a Tabán festője
2008 Benedek Árpád Jászai Mari-díjas színész, rendező, fordító, érdemes művész
2013 Lady Margaret Thatcher, az első női brit miniszterelnök, a „Vaslady”
2015 Bicskey Lukács magyar színész, rendező
2019 György István Balázs Béla-díjas filmrendező, érdemes művész

#eztörténtma