A folyóirat alkotóinak műveiből Tallián Marianne és Szélyes Imre színművész olvasott fel, közreműködött továbbá Petrás Mária Prima Primissima-díjas népdalénekes, iparművész, Gyurkovics Hunor művészeti szerkesztő, Gubás Ágota olvasószerkesztő, valamint a folyóirat alapítója, Gubás Jenő.

Mezey Katalin Kossuth-díjas írónő, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője a rendezvénysorozatról korábban azt mondta: a sorozat lehetőséget ad egy-egy kortárs alkotó vagy irodalmi folyóirat budapesti közönség előtti élő bemutatkozására.

Az Aracs című orgánumnak már a címválasztása is szimbolikus: a vajdasági Törökbecse határában álló aracsi templomromhoz aszfaltút sem vezet: erőfeszítéseket kell tennie annak, aki meg akarja közelíteni a későromán-koragót építészeti emléket. Úgy dacol a pusztában az elemekkel, akár az elszakított délvidéki magyarság. Építészettörténeti jelentőségét többek között Istvánfi Gyula akadémikus professzor munkáiból ismerhetjük. A kilencvenes években a vajdasági magyarság ismét felfedezte a pusztatemplomot, amely fokozatosan a délvidéki magyarság jelképévé, kultikus emlékévé vált: civil szervezet és közéleti díj is viseli a nevét.

A folyóirat már XXI. századi kezdeményezés: első száma 2001. augusztus 20-án jelent meg, s azóta folyamatosan évente négyszer lát napvilágot. Ars poeticája szerint fő céljának a magyar?magyar kapcsolatok széttépett szálainak összekötését és a jószomszédi viszonyok ápolását tekinti a környezetében élő más népekkel.

A negyedévente megjelenő közéleti folyóirat célja ? az alapítók megfogalmazása szerint ? a magyarság ?széttépett szálainak összekötése", valamint a jószomszédi viszonyok ápolása a környező népekkel. Ennek érdekében kapcsolatokat keresnek Magyarország és a Kárpát-medence értelmiségének képviselőivel. Az Aracs ?létjogosultságát ? a többi vajdasági folyóirattól eltérően ? cselekvő kulturális elkötelezettsége indokolja" ? olvasható a folyóirat internetes oldalán.

Az Élőfolyóirat keretében korábban a székelyföldi és a kárpátaljai irodalmat, valamint a Tokaji Írótábort, illetve Tőzsér Árpád Kossuth-díjas és Tamás Menyhért József Attila- és Babérkoszorú-díjas költő művészetét mutatták be.

Forrás: MMA

Fotó: MMA