Árvízszínházat és családi rémálmot kínálnak a függetlenek Szegeden

Program

Július 27. és augusztus 2. között rendezik meg a 34. Thealter színházi fesztivált a Tisza-parti városban. A hétnapos rendezvényen lesz többek között Szegedre szabott árvízszínház, VR-szemüveges múltidézés, klasszikus meséből kibomló kortárs bábszínház, nézőmozgató vitaszínház és könyvbemutató is.

Jelenet a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem által feldolgozott Árvácskából. Fotó: Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem - Stúdió Színház / Facebook
Jelenet a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem által feldolgozott Árvácskából. Fotó: Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Stúdió Színház / Facebook

Július 27-én a holland Collectief Walden csapata a Tisza és Szeged kapcsolatára adaptálja Szélcsendélet című szabadtéri sétaelőadását. A Régi Zsinagógában a Trafó és a MASZK Egyesület koprodukciójában Kárpáti Péter Térkép a túlvilágról című ősbemutatója látható, melyben az író mellett Tóth Ildikó és Zsótér Sándor is színpadra lép.

A szombathelyi Mesebolt Bábszínház a Szegény Dzsoni és Árnikát adja elő,  a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Móricz Zsigmond Árvácskáját dolgozza fel.

A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemről felolvasószínház érkezik Meneküljünk ebből a rettenetes házból! címmel. A kolozsvári Reactor, a Váróterem Projekt és a budapesti STEREO AKT pedig a román–magyar együttélésre okos humorral reflektáló Wonders of Transylvaniát hozza Boross Martin rendezésében.

Bagossy Júlia idén a Katona József Színház Sorstalanság című, a Nobel-díjas Kertész Imre regénye nyomán készült tantermi előadásával lesz jelen. Testvére, Bagossy Bálint Thomas Bernhard Irtása (a Trafó és a Freeszfe koprodukciója) gyűlölve rajongott Burgszínésze szerepében mutatkozik be Zsótér Sándorral.

Kelemen Kristóf Szeánsz című produkciója VR-szemüveggel repíti a nézőket a balatonboglári kápolna betiltott performanszai idejébe.

Kocsonya Zsófi Örökölt bors című, főzésalapú közösségi színházi előadást visz Szegedre,  a helyi Homo Ludens Project pedig  a Pygmalion kosara című, a magyar panaszgént közösen kiiktató produkcióját mutatja be.

A Szegedi Nemzeti Színház Kooperáló Színház-pedagógiai Alkotótér a Minden ember halandó című vitaszínházzal jelentkezik. A Dioráma Csoport Barátságkert workshopja szintén számít a nézői közreműködésre: játsszunk együtt magyarságunk apropóján!

Alkalmi társulásokból és régóta együtt dolgozó műhelyekből is színes kínálatot nyújt a Thealter. A Trainingspot Társulat Boda Tibor rendezte Sűrítettje életről és halálról gondolkodik, a Keserű Imre köré szerveződött bOdyssey Projekt a Búcsúban családi (rém)álmot mutat meg, míg a Hódi Virág Noémi írta Bonci az orvostanhallgatók bizarr hétköznapjaiba les be. Szabó Veronika és Lestyán Attila mindössze hét próbával hozta létre a Dühöngőt: ez a Hétpróbás Társulat egyik első bemutatója. A Szegeden is jól ismert KV Társulattal ezúttal a nemzetközi hírű filmrendező, Reisz Gábor dolgozott: a Nem beszélve arról, hogy... a Thealter fesztiválon is látható lesz. Az Andaxínház Petőfi verseivel érkezik.

A győri RÉV Színház a Szivák-Tóth Viktor által írt és rendezett Belém égsz című előadással, a KÁVA Kulturális Műhely a Megzabállak!-kal jelentkezik.

A tánc és a színház határvidéke iránt érdeklődőknek szól Molnár Csaba, Vadas Zsófia Tamara és Vass Imre game changere, illetve Fehér Ferenc, Lőrinc Katalin és Pál Zoltán Disco 142 című előadása.

A Független Színház Magyarország Országépítők című produkciója és az RS9 Színház Mariella Mehr élete című monodrámája egyaránt a roma kisebbséget állítja fókuszba.

Augusztus 2-án este a Kisszínházban zárul a 34. Thealter fesztivál: Pető Kata és Rohonyi Barnabás fergeteges humorú, a változó nőiségről megrendítő őszinteséggel gondolkodó előadásában érkezik a MILF, melynek rendezője Gergye Krisztián.

A programsorozatot könyvbemutató gazdagítja: Upor Lászlónak a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiaharcát feldolgozó Majdnem lehetetlen című kötetéről Jászay Tamás beszélget a szerzővel.

A részletes program itt található.