A Régészet napja keretében május 29-én, pénteken a Budapesti Történeti Múzeumban tartottak előadásokat a legérdekesebb ásatásokról, valamint ezen a napon került sor a miniszteri elismerések átadására. Utóbbiban olyan személyek részesültek, akik egyedülálló leleteket fedeztek fel és tártak a nyilvánosság elé. Idén először pénzjutalomban is részesíti az állam a megtalált kincsek felfedezőit, ezzel a gesztussal is elismerve jogkövető magatartásukat.

Dr. Puskás Imre, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkára beszédében kihangsúlyozta, mennyire fontos az olyan személyek elismerése, akik a megtalált leleteket nem eladják és értékesítik, hanem értesítik az illetékes hatóságokat. ?Amikor régészeti örökségvédelemről van szó, az fizikai óvást is jelent. Egyre többen vannak olyanok, akik vagy csak kedvtelésből, kíváncsiságból, vagy rosszabb esetben kifejezetten haszonszerzés céljából fosztogatják ezt az örökséget.? Hozzátette, hogy az örökségvédelmi törvénymódosításoknál is fontos szempont volt ez a jelenség és igyekeznek mindent megtenni azért, hogy óvják a kincseket. ?Egy leletnek akkor van igazán értéke, ha abban a környezetben tudják bemérni, beazonosítani, amely földben található. Ha onnan egy hozzá nem értő kiveszi, akkor a történeti értékét nagyrészt tönkretette, a tudományos jelentőségét pedig teljesen.?

Ezt követően elismerését fejezte ki azoknak, akik biztosították azt, hogy az általuk lelt emlékek egy őket megillető helyre kerüljenek. 2014-ben, Zala megyében eddig ismeretlen lelőhelyről egy I.E. 1300?1200 közé keltezhető bronzkincs került elő. A találók, Szakál János, Szakál Tamás és Virág István átadták a kincseket a zalaegerszegi Göcseji Múzeum munkatársainak, amiért elismerésben részesültek. Az elismerő oklevelet Virág István vette át. Tavaly Békés megyében egy szintén bronzkori kard töredékét találta meg Dombi Zoltán is, aki miatt így a leletek a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumba kerülhettek.

A Régészet napja május 30-án, az Aquincumi Múzeumban folytatódik. Az érdeklődők ekkor tárlatvezetéseken, régészeti bemutatókon, előadásokon és közönségbeszélgetéseken vehetnek részt.

Fotók: Pereszlényi Péter