Augusztus 7-én történt

Ezen a napon történt

„Most csak melléd fekszem és nézlek, / de nem szememmel, nézlek a számmal, / nézlek bőrömmel, kezemmel, / nézlek kigyúló szempillámmal.” Az idézet az 1940-ben ezen a napon született Bella István Kossuth- és József Attila-díjas költőtől származik. 2008 óta minden évben a magyar kultúra napján adják át a róla elnevezett díjat, amelyet a nemzeti irodalom hagyományaihoz kötődő verselőknek ítélnek oda.

Bella István (1940–2006) Fotó: Lugosi Lugo László / MMA
Bella István (1940–2006) Fotó: Lugosi Lugo László / MMA

Ünnep

Szent Donát ünnepe – Arezzo püspökeként a 4. században szenvedett mártírhalált. A villámcsapás és a jégeső elhárításáért könyörögtek hozzá. Ünnepe: augusztus 7.

Augusztus 7-én történt

1814 VII. Pius pápa Sollicitudo omnium ecclesiasticum kezdetű bullájával visszaállította az 1540-ben alapított, XIV. Kelemen pápa által 1773-ban feloszlatott Jézus Társaságot, a jezsuita rendet.
1849 Az 1848–49-es szabadságharc idején a felvidéki Losonc városát az orosz intervenciós haderő Pavel Grabbe tábornok vezette seregei egy gerillatámadás miatti bosszúból feldúlták és felgyújtották, a 376 házból 342 leégett.
1887 Megindult a közlekedés a budapesti helyiérdekű vasút első vonalán, a Budapest–Soroksár közötti tíz kilométer hosszú szakaszon.
1888 Amerikában szabadalmaztatta Theophilus Van Kannel a forgóajtót.
1947 Thor Heyerdahl a Kon-Tiki fedélzetén Peruból, a Csendes-óceánt átszelve partot ért a Tuamotu-szigetcsoportnál, bebizonyítva, hogy Polinézia őslakosai nem Délkelet-Ázsiából, hanem Amerikából érkezhettek a szigetvilágba.
1974 Philippe Petit francia kötéltáncos többször végigment a New York-i Világkereskedelmi Központ ikertornyai között 417 méter magasan kifeszített drótkötélen.
1983 Augusztus 7–14. között rendezték meg az első szabadtéri atlétikai világbajnokságot Helsinkiben, ahol hat kontinens 153 országának sportolói 41 versenyszámban mérték össze tudásukat.
2008 A Vatikán kis bazilika (basilica minor) rangra emelte a máriabesnyői kegytemplomot.
2020 Egységes felvidéki magyar érdekképviselet, egyesített magyar párt létrehozásáról állapodtak meg a Magyar Közösség Pártja (MKP), a Most-Híd párt és az Összefogás mozgalom vezetői Pozsonyban. Az erről szóló szándéknyilatkozatot a három párt vezetői augusztus 20-án Révkomáromban írták alá, a párt neve Szövetség – Magyarok, Nemzetiségek, Régiók lett.

Augusztus 7-én született

1560 Báthory Erzsébet, a törökverő Nádasdy Ferenc felesége, a történelem egyik – méltatlanul – leghírhedtebb nőalakja, akinek alakja köré véres legendák szövődtek
1819 Keresztessy József vívó, a magyar kardvívóiskola megalapítója
1825 Kondor Gusztáv, a 19. század kiemelkedő matematikus-csillagásza

Mérnöki tanulmányait megszakítva vett részt az 1848–49-es forradalomban és szabadságharcban. Számos csatában jeleskedett, Komáromban Klapka tábornok seregében szolgált. Az önkényuralom alatt a börtöntől megmenekült ugyan, de állandó rendőri zaklatásoknak volt kitéve. 1850-ben szerezte meg mérnöki oklevelét, majd 1852–54 között Bécsben csillagászatot és matematikát tanult. Mivel a gellérthegyi csillagvizsgáló a harcok során megsérült, lebontották, és helyén katonai objektum létesült, Kondornak nem volt lehetősége csillagászati ismeretei gyakorlati alkalmazására, megfigyelések végzésére, pedig időközben a pesti egyetemen a csillagászat magántanára lett. Azzal kellett beérnie, hogy a rektor megbízásából, kölcsön műszerekkel, a saját lakásán végezzen időméréseket és ellenőrizze a déljelzés pontosságát. 29 éven át szerkesztette a Magyar Tudós Társaság almanachjának csillagászati naptárát, Magyarország délnyugati részén földmágnességgel kapcsolatos méréseket végzett, geográfiai hosszúságmeghatározásokat készített. Olyan kiváló tanítványokat nevelt, mint Kövesligethy Radó, Fröhlich Izidor. Melegszívű, emberséges tanárként, kiváló tudósként él a tudománytörténet emlékezetében. Forrás: OSZK

1876 Mata Hari (Margaretha Gertrude Zelle) holland táncosnő, minden idők leghíresebb (ha nem is legsikeresebb) kémnője
1883 Joachim Ringelnatz német költő és elbeszélő, az irodalmi rangú kabaréművészet egyik megteremtője
1894 Dombrovszky László festő, a zebegényi művésztelep egyik alapítója
1903 Louis Seymour Bazett Leakey brit–kenyai paleontológus, ősrégész
1911 Bibó István posztumusz Széchenyi-díjas író, politikus, jogász, akadémikus, a 20. század egyik legnagyobb magyar demokratikus gondolkodója
1922 Reich Károly Kossuth-díjas grafikus
1928 James Randi kanadai–amerikai bűvész, illuzionista, mentalista, a nemzetközi szkeptikus mozgalom atyja
1933 Elinor Ostrom Nobel-díjas amerikai politológus; az első nő, aki közgazdasági Nobel-díjat kapott
1934 Simó Sándor Balázs Béla-díjas filmrendező, kiváló művész
1937 Kántor Lajos Széchenyi- és József Attila díjas irodalomtörténész, kritikus, művelődéstörténész, akadémikus
1938 Giorgetto Giugiaro olasz formatervező, a Fiat, Maserati, Lamborghini autók és a Volkswagen Golf tervezője
1940 Bella István költő. Életéről részletesen olvashatunk itt.
1944 Gyermánné Vass Ágnes Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, koncertmester
1944 Siklósi Szilveszter Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró
1958 Bruce Dickinson angol énekes és dalszerző, az Iron Maiden heavy metal zenekar frontembere
1966 Jimmy Wales, a Wikipedia amerikai társalapítója
1975 Charlize Theron Oscar- és Golden Globe-díjas dél-afrikai színésznő, producer

Augusztus 7-én halt meg

1106 IV. Henrik német-római császár, nevéhez fűződik a Canossa-járás
1822 Teleki Sámuel erdélyi kancellár, mecénás, a marosvásárhelyi Teleki-téka megalapítója
1834 Joseph Marie Jacquard francia feltaláló, a róla elnevezett szövőszék megalkotója
1848 Jöns Jakob Berzelius svéd vegyész, a modern kémia egyik megalapozója
1895 Szegő Gábor, a stanfordi egyetem professzora, az ottani matematikai központ megalapítója. További részletek az OSZK honlapján.
1896 Jármay Gusztáv gyógyszerész, az Országos Gyógyszerész Egylet első elnöke.

Eredeti családneve Ochs volt. 1830-ban Koblitz Dániel nyíregyházai gyógyszertárában lépett munkába. 1835 és 1837 között több hazai gyógyszertárban működött, majd a fővárosba jött, ahol beiratkozott az egyetemre. A tanfolyam alatt Wagner Dániel fővárosi gyógyszerész kémiai laboratóriumában töltött hasznos éveket, fejlesztette gyakorlati ismereteit. 1839-ben oklevelet nyert, majd 1843-ban Bécsbe ment segédnek; 1845-ben ismét visszatért Pestre, ahol megvásárolta Jurenák Józseftől az Oroszlán gyógyszertárat. A Magyar Orvosok és Természetvizsgálók 1863. évi gyűlésén a gyógyszerészi szakosztály másodelnöke volt; őt és Müller Bernátot bízta meg a budapesti gyógyszerészkamara, hogy a megalakítandó országos egylet alapszabályait megalkossák. Az 1872-ben megalakult országos egylet 1873-ban elnökének választotta, mely tisztét 1886-ig töltötte be. 1889-ben még részt vett a magyar gyógyszerészkönyv második kiadásának szerkesztésében is. Forrás: OSZK

1913 Popper Dávid gordonkaművész, zeneszerző
1933 Gonda Béla mérnök, vízügyi szakíró, technikatörténész
1938 Konsztantyin Sztanyiszlavszkij orosz színész, rendező, színészpedagógus
1941 Rabindranath Tagore bengáli nyelvű Nobel-díjas indiai költő és író
1957 Oliver Hardy amerikai filmszínész, komikus, aki a Stan Laurellel alkotott klasszikus páros, a Stan és Pan tagjaként vált ismertté
1969 Kozma József (Joseph Kosma) magyar–francia zeneszerző
1969 Laczkó Aladár agrárkutató, jelentős agrotechnikai megoldások kidolgozója az őszi lentermesztés és a vetőmag-fémzárolás terén. Itt többet is megtudhatunk róla.
1970 Császár Elemér fizikus, egyetemi tanár, a sugárzásokkal kapcsolatos fizikai kísérletek kutatója és szakírója. Ide kattintva tovább olvashatunk tevékenységéről.
1988 Iván Szilárd Munkácsy Mihály-díjas festőművész, grafikus
2007 Páncsics Miklós olimpiai bajnok labdarúgó, edző, jogász
2009 Cseh Tamás Kossuth-díjas énekes, zeneszerző, előadóművész
2019 Kary B. Mullis Nobel-díjas amerikai biokémikus
2019 Orosz János Munkácsy Mihály-díjas festő, szobrász, grafikus, érdemes és kiváló művész
2020 Reigl Judit Franciaországban élt Kossuth-díjas festőművész, az európai absztrakt expresszionizmus jelentős képviselője

#eztörténtma