Az irodalomtörténész elsősorban Balzac-szakértőként ismert, az életmű számos darabját rendezte sajtó alá, többek között ő gondozta a szerző fiatalkori írásainak első összkiadását.

Loránt Endre elmondta: A budapesti papagáj először franciául jelent meg, ezt a szöveget most némileg átdolgozta. A Mihályi Zsuzsa által lefordított, ?magyar változat? kritikusabb, mint a francia szöveg, ugyanakkor kimaradtak belőle a csak franciák számára érdekes részek ? jegyezte meg.

Ungvári Tamás író, irodalomtörténész a szerző egykori évfolyamtársa hangsúlyozta, hogy a kötet egyszerre szépírói teljesítmény, de a személyes emlékeken túl, nagyon plasztikusan, nagyon elevenen megírva bír egyfajta dokumentumértékkel, így megvan a helye a magyar műveltség történetében. ?Elegáns könyv, megragadható alakokkal, Balzac ilyen anyagból egy egész Emberi tragédiát írt? ? utalt a francia író regényciklusára Ungvári Tamás.

Karafiáth Judit irodalomtörténész hozzátette: a történelmi látképet nyújtó kötet struktúráját Loránt Endre 1997-es magyarországi utazása adja.

Karády Viktor szociológus, társadalomtörténész szerint A budapesti papagáj műfaját tekintve leginkább ?reflektált emlékirat?, még szociológiai meglátásokat is magában foglal. Az egyik legerősebb az 1944-es élmény, az üldöztetés vissza-visszatérő emléke, de számos már árnyalatot is bemutat. A kötet egy ?régi rendszerbeli? nagypolgári zsidó család története a makrotörténetbe ágyazva. A könyv visszamegy az eredetig: az asszimilálódó nagyszülőkig, a polgári lét kialakításáig ? jegyezte meg Karády Viktor.

Ablonczy Balázs történész kitért arra, hogy az emigrációból nagyon nehéz visszatérni a magyar irodalmi kánonba; ez ? különböző okokból ? csak két írónak sikerült: Márai Sándornak és Wass Albertnek.

Loránt Endre írása sokban emlékeztetett Nádas Péter Évkönyvére, de van benne egyfajta rokonszenves könyörtelenség is: mindenki névvel szerepel benne, a magyarországi frankofónia meghatározó egyéniségei is. Fontos A budapesti papagáj reflektáltsága: a kötet finoman irodalmasított, de a dolgokat finoman kimondó emlékirat ? méltatta Loránt Endre munkáját Ablonczy Balázs.

Forrás: MTI