A cigány közösségek tagjairól a közbeszédben legtöbbször csupán áldozatként, illetve bűnösként esik szó. Egyesek arról beszélnek, hogy miről tehetnek a romák, míg mások arról, hogy mi miatt nem képesek előre lépni a mai társadalomban. A Független Színház szerint azonban sem a hibáztatás, sem a sajnálat nem visz előre. Ugyanakkor a hétköznapi vagy éppen drámai hősöktől sok mindent tanulhatunk.
A színház mindig aktív, felelősséget vállaló emberekről szól, akik változást hoznak. A drámatörténet együtt jár a polgárság fejlődésével, így volt ez ógörög demokráciában, az angol polgárosodás, azaz Shakespeare idejében vagy éppen a magyar reformkorban. A színház az egyén cselekvéséről szól. Arról, hogy a nehézségek dacára hogyan lehet mégis tenni valamit. Minél több hiteles, személyes döntést, hatást ismerünk meg, annál tudatosabban választhatjuk a saját utunkat.
A személyes történetek megismerésében segítenek a rendezvény délelőtti előadásai, melyen a történetmondás fontosságáról és lehetőségeiről lesz szó, majd oktatók számolnak be arról, milyen módszerekkel hozható közelebb a roma színház és a cigány közösségek problémái a hallgatókhoz. Bemutatják azt a drámakötetet is, amelyben nemzetközi szerzők egy-egy roma hős elbeszélését dolgozzák fel. Ezekből nem csak a roma emberek és közösségek életét ismertetik meg az olvasóval, de abban is segítenek, hogy saját hősökre találjon.
Magyarországot is képviseli egy színdarab a könyvben, Farkas Franciska Levél Brad Pittnek című, önéletrajzi ihletésű alkotása, ebből színészek adnak elő egy-egy részletet.
Az európai roma színházat bemutató kiállítás a Rákóczi téri csarnokban kap helyet.
A Független Színház Richard O'Neill A legnehezebb szó című színdarabját adja elő az RS9 Színházban. A történet Jess Smith, skót író, költő, storyteller aktivistává válását mutatja be.
A színházi világnap alkalmából Igor Krikunovnak, a Romance nevű ukrán roma kőszínház igazgatójának üdvözletét közvetítik a nézőknek. Az eseményekre március 27-én kerül sor, a kiállítás április 7-ig tekinthető meg.