Csenger díszpolgára lett Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója

Kultpol

„Csenger Város Díszpolgára” címmel tüntették ki Fekete Pétert, korábbi kultúráért felelős államtitkárt, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatóját.

Fekete Péter a „Csenger Város Díszpolgára”  cím átadásán. Fotó: Kákos Dávid
Fekete Péter a „Csenger Város Díszpolgára” cím átadásán. Fotó: Kákos Dávid

Csenger fejlődéséért, a csengeri és a Csenger térségében élők részére közvetlenül a munkahelyteremtés terén, közvetetten az életkörülmények javításáért végzett áldozatos tevékenységéért Csenger Város Önkormányzat Képviselőtestülete munkásságának elismeréséül a „Csenger Város Díszpolgára” címmel tüntette ki Fekete Pétert, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatóját – adta hírül közleményében a Fővárosi Nagycirkusz.

Mint írják, az elismerést Forján Zsolt, Csenger polgármester adta át a korábbi kultúráért felelős államtitkár részére. Hozzáteszik, a méltatásban elhangzott: „Fekete Péter szakmai életútját számos elismeréssel és díjjal tüntették ki. A Jászai Mari-díjas magyar színházi rendező, előadóművész, cirkuszművész, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója elvitathatatlan érdemeket szerzett Csenger város kulturális felemelkedéséért, a város kulturális életének felpezsdítéséért. A kultúra terjesztését mint hosszú távon megtérülő befektetést szem előtt tartva, Csengerben felkarolta a helyben elérhető, nívós kultúrát képviselő tartalmak ügyét. Felismerve azt, hogy a művészet olyan szellemi kapcsolatokat sző, amelyek valódi közösséggé szervezik az embereket, hozzájárult egy különös kreatív, művészi légkör megteremtéséhez, amelyben a város képes felvirágozni. Segítő szándékának és aktív segítségének köszönhetően az egykori, Makovecz Imre által megálmodott adventista templom teljes mértékben megújult és napjainkban már heti rendszerességgel Makovecz Kultúrtemplomként fogadja a kultúra szerelmeseit. Csenger fejlődéséért, a csengeri és a Csenger térségben élők számára végzett áldozatos tevékenységéért Csenger Város Önkormányzat Képviselőtestülete munkásságának elismeréséül a »Csenger Város Díszpolgára« kitüntető címet adományozza részére.”

A közlemény felidézi: kétéves munkafolyamatot követően, 2023. december 7-én megnyitotta kapuit a korábban adventista imaházként, ma összművészeti koncertteremként működő Makovecz Kultúrtemplom Csengerben. A tavalyi ünnepélyes átadáson Fekete Péter az épület történetéről és Makovecz Imre jelentőségéről is beszélt. Mint mondta: „Makovecz Imre gondolkodásmódjával, életművével számos társadalmi réteget megszólított, a magyar és az európai építőművészet korszakos alkotója volt. Csenger szerencsés, hiszen tizenkilenc olyan épület díszíti, amelyet Makovecz Imre vagy a hozzá köthető tervezőiskola álmodott meg. Az organikus építészet megteremtője volt: úgy gondolta, hogy az épületnek úgy kell kinéznie, mintha az alja a földből nőtt volna ki, a teteje pedig az égből ereszkedett volna alá. Azt szerette volna elérni, hogy az épület egylényegűvé váljon a környezettel, szervesen illeszkedjen a tájba. Alkotásai életigenlést sugároznak, élni akarnak, így azokat gondozni kell. A gondoskodás hiányát rövid időn belül jelzik, s mint a gondozatlan növény vagy elhanyagolt ember, könnyen megcsorbulnak, látszik rajtuk az elhanyagoltság, az agónia. Így járt Csengerben ez az épület is. Az 1990-es évek elején készült el, és az akkor még erősnek mutatkozó helyi szombatista közösség talált benne otthonra. Pár évig használták, istentiszteleteket, közösségi eseményeket tartottak benne. A csúcsidőszakban az aktív közösség lélekszáma a hatvanat, nyolcvanat is elérte, de idővel lecsökkent ez a szám, és az aktivitás is alábbhagyott. Megfogyatkozott a közösség forráslehetősége, lelkesedése, és a Makovecz-házon az elhanyagoltság jelei mutatkoztak. 2019-ben kulturális államtitkárként rendkívül elhanyagolt állapotban találtam” – fogalmazott az épület átadásakor Fekete Péter, és felidézte, hogy a polgármestertől úgy értesült: az épületet autószalonnak nézte ki valaki. „E szavak vészharangként kongtak a fülemben. A helyi önkormányzat együttműködésével elindult az értékmentő akció, hiszen nem fordulhat elő, hogy egy Makovecz-templom összedőljön vagy műhellyé silányuljon. Első lépésként a megmaradt, szűk adventista közösség vezetőjének kellett élhető otthont, illetve az újraformálódó közösség számára alkalmas, fenntartható teret találni. Majd elindult az épületmentés, és felelős döntés született: a kultúra templomaként szolgálhat tovább. A Makovecz Imre Alapítvánnyal folyamatos egyeztetésben és a Makovecz-életmű szakértője, Farkas Miklós vezetésével aprólékos felújítási akció kezdődött. A munka eredményeképp elkészült az összművészeti koncertteremként funkcionáló Makovecz Kultúrtemplom, amely ékköve a városnak, a régiónak. Kiváló példája épített örökségünk felelős megmentésének, a közösségi összefogásnak” – tette hozzá a 2023. decemberi átadáson Fekete Péter.