A művésznő, aki a 12 kortárs iráni festőnőből álló Dena-csoport alapító tagja, több mint 40 színházi darab és film díszlettervezője és színésze, számos performansz írója és rendezője volt eddig ? idézte fel a művész életének legfontosabb állomásait Lévai Anikó a tárlat megnyitóján. Kiemelte: az alkotónál tapasztalható ?megérkezettség? jellemzően azoknál figyelhető meg leginkább, akiknek élete ? Gizellához hasonlóan ? nyughatatlan, változatos és fordulatokkal teli volt.

Jankovics Marcell, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke úgy fogalmazott: izgalmas látni, mennyire dominál a képzőművész világában az álomszerűség és a varázslat, és miként ötvözi a két kultúra örökségeit azzal a játékkal, hogy európai alapmotívumokat használ keleti anyagokon.

A tárlaton látható, magyar és perzsa motívumokat egyaránt alkalmazó, festett és írásokkal ellátott vásznakon, ruhákon, szőnyegeken a Share Farang, a camera obscura keleti ősének eszközeivel saját élettörténetét meséli el Varga Sinai Gizella.

A bemutatón látható az alkotó életét és művészetét feldolgozó film is, amelyet Khosrow Sinai filmrendező, a művész férje készített feleségéről.

A több mint 40 évig Iránban élő és alkotó képzőművész a megnyitón úgy fogalmazott: olyan ez a kiállítás, mint a tékozló fiú esete, aki visszatér a szülői házhoz és megmutatja a kincseket, amelyeket talált. A 2007-ben Finnországban kezdődött vándorkiállítás hetedik, magyar állomása a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében, a Magyarok Háza rendezésében valósult meg. A tárlat május 14-ig látogatható.

 

Forrás: MTI

Fotó: Kőmives András