Június 30-án, kedden a Miniszterelnökség épületében L. Simon László miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára tartott sajtótájékoztató keretében számolt be arról, hogy a Kormány elfogadta a Nemzeti Várprogramot. Ennek keretében 31, a jelenlegi Magyarország területén belül található vár újul meg a következő öt évben. A 25 milliárd összköltségvetésű program fő célja a tartósan állami tulajdonú műemléki állomány fejlesztése, valamint a természeti és kulturális örökség védelme. ?Azért is fontos ez a program, mert a magyar műemlékek olyan részéihez fogunk hozzányúlni, amelyeknek a felújításával, a funkciók újragondolásával kapcsolatosan átfogó program az elmúlt évtizedekben nem létezett.?

A 2016-ban kezdődő, 4,5 milliárd forintból megvalósuló első ütemben a Diósgyőri, az Egri, a Kisvárdai, valamint a Sümegi vár fejlesztése valósul meg. 2017-ben kezdődik a második ütem, melynek során a Szigetvári, a Gyulai, a Szerencsi Rákóczi-várat, a Csókakő, a Tatai várat, Magyaróvárat, a Cseszneki, a Somlói, a Nagyvázsonyi, a Visegrádi, valamint a Várpalotai várat újítják fel. A már helyreállított Várgesztesi és Simontornyai vár korszerűsítése is ebben a szakaszbon fog lezajlani.

A harmadik ütem pedig várhatóan 2017 IV. negyedévében vagy 2018 I. negyedévében fog indulni, a következő helyszínekkel: Ónod, Mogyoróska, Regéci Vár, Sárospatak, Rákóczi-Vár, Szögliget, Szádvár, Sirok, Esztergom, Drégelypalánk, Hollókő, Kereki, Fejérkő Vára, Sárvár, Nádasdy-Vár, Döbrönte, Szarvaskő Vára, Gyulakeszi, Csobánc Vára, Szigliget.

2015 és 2020 között tehát komplex állagmegóvási, rekonstrukciós, illetve turisztikai fejlesztések valósulnak meg a felsorolt területeken, javarészt európai uniós támogatásokból. ?A magyar örökségvédelem életében kiemelt jelentőségű ez a fejlesztés. Bízom benne, hogy komoly támogatottságra fog találni a közösség részéről is.?

Fotó: Csákvári Zsigmond