Az intézmény versenyeinek hagyománya szerint a legfiatalabb induló, a huszonöt éves Machida Amane japán szoprán húzta ki az első fellépő sorszámát, aki a kazah szoprán, Guldana Aldadossova lesz. A többiek betűrendben követik egészen az ábécé végéig, majd onnan elölről. Ez a sorrend az egész verseny alatt érvényes lesz. Az élő fordulókra 56 versenyző regisztrált.
A kötelező repertoáron Liszt-dalok mellett számtalan operaária szerepel, a népszerű művektől a kevéssé ismertekig. A Zeneakadémia Solti termében hétfőtől szerdáig tartó öt elődöntőre és a csütörtöki két középdöntőre a belépés ingyenes, regisztrálni sem kell. E fordulókban zongorakísérettel állnak pódiumra a versenyzők.
Jegyek pedig még elérhetők a Nagyteremben tartandó szombati döntőre és az azt követő eredményhirdetésre, valamint a vasárnapi, operaházi gálára, amelyen átadják a verseny díjait és a különdíjakat. E két eseményen a Magyar Állami Operaház zenekarával és Halász Péter vezényletével lépnek fel a fiatal tehetségek.
Az élő internetes közvetítésnek köszönhetően mindemellett a világ minden pontjáról követhetik a versenyfolyamot az érdeklődők. A részletes program és információk megtalálhatók a martoncompetition.hu portálon.
Szerda este derül ki a középdöntőkbe jutottak névsora, csütörtök este pedig az, hogy közülük kik kerültek a döntőbe.
„Köszönöm, hogy eljöttek, és bizalmat szavaztak nekünk arra, hogy meghallgathassuk önöket, és kiválaszthassuk a legjobbakat” – mondta Marton Éva a sorsoláson. A fiatal tehetségeknek a világhírű művész azt tanácsolta: ne a nagy hangerővel igyekezzenek kitűnni, hanem a finomságokat, az érzelmeket mutassák meg. A Marton Éva-különdíjat az MMA támogatásával a gálán veheti át az a versenyző, akinek a versenyen nyújtott különleges teljesítményét a művésznő külön díjazza.
A 75 ezer euró összdíjazású, a MOL – Új Európa Alapítvány és az NKA támogatásával megvalósuló verseny rangos nemzetközi zsűrijében Marton Éva prof. em. KS. elnökletével ismét az operavilág magyar és külföldi kiválóságai foglalnak helyet: Miguel Lerín, az egyik legbefolyásosabb spanyol művészeti menedzser, Peter Mario Katona, a londoni Royal Opera House casting directora, Christina Scheppelmann, német származású menedzser, a Seattle Opera igazgatója és jövő évtől a brüsszeli La Monnaie vezetője, Anatoli Goussev ukrajnai születésű, Olaszországban élő és dolgozó tenor, énekmester, Vittorio Terranova olasz tenor, Dmitrij Vdovin, a Bolsoj Színház ifjúsági operaprogramjának igazgatója, Meláth Andrea mezzoszoprán, a Zeneakadémia Ének Tanszékének vezetője, valamint Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója.
Az első versenyzők már szombaton jelentkeztek a versenytitkárságon, többen már próbát is tartottak. E célra a szervező Zeneakadémia biztosít zongorás tantermeket. Ezenfelül mindenkinek lehetősége van akusztikai próbára is az elődöntőknek helyet adó Solti teremben. További segítség, hogy aki nem hozott magával zongorakísérőt, annak biztosít az intézmény.
A 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyre 32 ország 106 női és 90 férfi énekese adott be érvényes pályázatot a világ minden tájáról, közülük az előzsűrizés után 84-en kaptak meghívást az élő fordulókba.
Fotó: Mudra László