Jeles napok

Január – Boldogasszony hava – Télhó – Fergeteg hava

Jeles napok

Oszlopos Szent Simeon

Oszlopszentek
A korai idők szíriai szerzeteseinek körében terjedt el az aszkézisnek az a szinte hihetetlen formája, hogy a remete nem barlangba, kunyhóba húzódott vissza, hanem egy oszlop tetejére. Ezt úgy képzeljük el, hogy egy 3–1 méter magas kőoszlop tetején egy nagy kőlapot helyeztek el, azt korláttal vették körül, ez lett a remete lakhelye. Élelmezéséről egy létra segítségével a körülötte megtelepedett tanítványok, zarándokok és kíváncsiskodók gondoskodtak.

Az önsanyargatás legendás világrekordere is egy oszlopszent volt, Genovéva naptári szomszédja, Oszlopos Szent Simon (január 5.). A szír keresztények e csudabogara (†459) közel 70 éves koráig gyötörte magát Isten és a maga dicsőségére. Gyermekkorában pásztorként edződött a későbbi élethez. Ifjú volt még, amikor a szerzetesi életet választotta. 1 éven át kolostorban gyakorolta a szigorú aszkézist. Már ott hírhedtté vált amiatt, hogy egy kötelet oly szorosan tekert a derekára, hogy az mélyen bevágódott a húsába. Amikor elöljárója ezt fölfedezte, kiutasította a kolostorból. Az egyház sohasem nézte jó szemmel a megszállottságnak eme szélsőséges formáit. Írott források tanúsítják, hogy ezek esetenkénti „örömszerző” voltáról tudomással bírtak.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Ifj. Lóczy Lajos születésnapja – 1891

IFJ. LÓCZY LAJOS (Budapest, 1891. január 5. – Rio de Janeiro, 1980. június 9.) geológus, egyetemi tanár, a magyar szénhidrogén-mezők feltárásának kezdeményezője.
Világhírű Ázsia-kutató édesapja, id. Lóczy Lajos (1849–1920) nyomdokait követve a földtudományok művelését tűzte ki célul. Egyetemi tanulmányait Zürichben végezte. Az I. világháború alatt 1917–18-ban az MTA expedíciója tagjaként Nyugat-Szerbia geológiai térképezésén dolgozott. Később Szumátrán, Celebeszen, Ecuadorban, Lengyelországban és Jugoszláviában folytatott geológiai terepmunkát.
1933-ban a Magyar Állami Földtani Intézet igazgatója lett és jelentős szerepet vállalt az első magyarországi kőolajmezők termelésbe állításában. Hasonló tevékenységet végzett Marokkóban, Törökországban, Görögországban és Dél-Amerikában is.
1970-ben írt nagy jelentőségű tanulmánya nyomán tárták fel Brazília atlanti selfjében a kőolajat. Szakmai dolgozatainak száma meghaladja a 90-et. Munkásságának elismeréseként a világ több tudományos testülete választotta levelező és tiszteletbeli tagjává. Sokoldalú elméleti és gyakorlati tudományos munkája révén nagy megbecsülést szerzett a magyar névnek szerte a világon.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar Földrajzi Múzeum; MEK)

Szarvasy Imre születésnapja – 1872

SZARVASY IMRE (Pest, 1872. január 5. – Budapest, 1942. május 15.): vegyészmérnök, műegyetemi tanár, elismert kutatója az elektromosság növényekre gyakorolt hatásának.
Tanulmányait a műegyetemen végezte 1894-ben, 1896-ban a tudományegyetemen bölcsészdoktor lett. 1894-től a műegyetemen volt tanársegéd, 1897-től külföldi tanulmányutat tett, 1899-ben adjunktus, 1900-ban magántanár, 1905-ben az elektrokémiai tanszék vezetője lett. Értekezései a kémiai technológia számos területét ölelik fel, elektrokémiai vonatkozású tanulmányai, valamint az erdélyi földgáz értékesítésére vonatkozó vizsgálatai különösen jelentősek. Behatóan tanulmányozta az elektromosságnak a növények fejlődésére gyakorolt hatását. 1909-től 1929-ig mint a Természettudományi Társulat választmányi tagja a kémiai szakosztály munkájában tevékenyen részt vett. A Chemiai Folyóiratnak szerkesztőségi tagja volt. Tagja volt a felsőháznak. Huttkay Sándor foglalta könyvbe előadásait Elektrochemia címmel (Bp., 1924).


Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Alexits György születésnapja – 1899

ALEXITS GYÖRGY (Budapest, 1899. január 5. – Budapest, 1978. október 14.): matematikus, iskolateremtő egyetemi oktató.
Középiskoláit Budapesten végezte. 1917-ben érettségizett és beiratkozott a budapesti tudományegyetemre; 1919 után Grazba ment, ahol beiratkozott az egyetemre. Kezdetben az elméleti fizika problémái foglalkoztatták, s ezen keresztül érdeklődése mindinkább a matematika felé fordult. 1924-ben a grazi egyetemen doktorrá avatták, egy, a Laplace-egyenlettel kapcsolatos problémának a megoldását tartalmazó doktori disszertációja alapján. Hazatérve dolgozott a Statisztikai Hivatalban, zenei kritikákat is írt. 1929-ben tanári állást kapott. Ez időben kezdett kutatómunkához, görbeelmélettel foglalkozott. Eredményei alapján meghívást kapott a bécsi egyetemre. Doktorátusát Kolozsvárott honosíttatta, s ez után magántanári címet kapott. 1945-től tudományos munkája mellett majd másfél évig gimnáziumi igazgató, utána közoktatásügyi államtitkár, egy évig a Tudományos Tanács főtitkára, majd az újjászervezett MTA első főtitkára volt. Közben egyetemi tanári kinevezést kapott a BME Vegyészmérnöki Karának matematikai tanszékére.
Tudományos tevékenysége a matematika számos részterületére terjed ki (görbeelmélet, függvénytan, geometria), de legjelentősebb eredményeit az approximáció-elméletben és a Fourier-sorok elméletében érte el. Sokoldalú, közvetlen egyéniségével, szakmai lelkesedésével népes iskolát teremtett. Több monográfia és 88 szakcikk szerzője vagy társszerzője.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Január 5-én történt

„A könyv olyan jelekből áll, amelyek további jelekről szólnak, azok a jelek pedig a dolgokról beszélnek. Ha szem nem olvassa, a könyv jeleiből nem lesznek fogalmak, vagyis a könyv néma” – vallotta Umberto Eco olasz író, szemiotikus, irodalomkritikus, aki 1932-ben ezen a napon született.

Január 5-én történt

1849 A szabadságharc során Görgey Artúr, a feldunai hadtest parancsnoka kiadta váci nyilatkozatát, amelyben azt követelte, hogy a hadvezetésben a szakmai irányítás érvényesüljön. Ugyanezen a napon a császári sereg elfoglalta a kiürített Pest-Budát.
1945 A belgiumi Ardennek-hegységben a szövetséges csapatok győzelmével ért véget a német hadsereg utolsó jelentősebb ellentámadási kísérlete.
1947 A Belügyminisztérium közleményt adott ki a „köztársaság-ellenes összeesküvésről”, amely miatt közel 50 országgyűlési képviselőnek kellett távoznia az FKgP-ből.
1957 Megjelent a KISZ központi lapja, a Magyar Ifjúság első száma.
1968 Alexander Dubceket választották meg Csehszlovákia Kommunista Pártja főtitkárának, ezzel megkezdődött az „emberarcú szocializmus” megteremtését célul kitűző prágai tavasz.
1977 Több nagy nyugati napilapban megjelent a Charta ’77 csehszlovák emberi jogi mozgalom első nyilatkozata, amely a mozgalom alapdokumentumának számított.
2018 Hivatali visszaélés vádjával három év szabadságvesztésre ítélte egy georgiai bíróság az Ukrajnában tartózkodó Miheil Szaakasvili volt georgiai elnököt.
2019 I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka aláírta Isztambulban azt a dokumentumot, amellyel hivatalosan elismerte az önálló (autokefál) ukrán ortodox egyházat.

Január 5-én született

1592 Sáh Dzsahán indiai nagymogul, a Tádzs Mahal építtetője
1876 Konrad Adenauer 1949–1963 között a Német Szövetségi Köztársaság első kancellárja
1883 Sztójay Döme katonatiszt, politikus, háborús bűnösként kivégzett miniszterelnök
1884 Huszár Vilmos festő, iparművész, a holland De Stijl művészcsoport egyik megalapítója
1919 Severino Gazzelloni olasz fuvolaművész
1921 Friedrich Dürrenmatt svájci német író
1924 Molnár Vera magyar származású francia médiaművész
1929 Rezsőházy Rudolf szociológus, politológus, az MTA külső tagja
1932 Umberto Eco olasz író, esztéta, irodalomtörténész
1934 Láng József Jászai Mari-díjas színész
1940 Csíkszentmihályi Róbert Kossuth-díjas szobrász- és éremművész, a nemzet művésze
1941 Mijazaki Hajao Oscar-díjas japán animációsfilm-rendező, forgatókönyvíró
1944 Schütz Ila Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész
1944 Jo Ann Kelly angol bluesénekesnő, gitáros
1947 Saskia Sassen holland-amerikai szociológus, közgazdász
1948 Perényi Miklós kétszeres Kossuth-díjas gordonkaművész, a nemzet nűvésze
1954 Krasznahorkai László Kossuth-díjas író
1975 Bradley Cooper amerikai filmszínész, rendező

 Január 5-én halt meg

1589 Medici Katalin francia királyné
1855 Pollack Mihály, a magyar klasszicista építészet jelentős alakja
1858 Joseph Radetzky cseh-osztrák hadvezér, az ő tiszteletére született id. Johann Strauss híres indulója
1904 Felix Philipp Kanitz magyar származású osztrák művészettörténész, térképész, régész és etnográfus
1969 Franz Theodor Csokor osztrák költő, regény- és drámaíró
1974 Illés Béla kétszeres Kossuth-díjas író
1979 Charles Mingus bőgős, zeneszerző, az amerikai jazz jelentős alakja
1992 Perczel Károly Széchenyi-díjas építész
2014 Senkálszky Endre kolozsvári színész, rendező, érdemes művész, a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagja
2018 John Young amerikai űrhajós, az egyedüli asztronauta, aki a NASA mindhárom űrprogramjában (Gemini, Apollo, Space Shuttle) részt vett
2021 Bródy Vera Munkácsy Mihály- és Jászai Mari-díjas báb-, díszlet- és jelmeztervező, Mazsola és Tádé megálmodója

Nyitóképen Umberto Eco olasz író, irodalomkritikus, szemiotikus 2010-ben Párizsban. Fotó: Miguel Medina / AFP

#eztörténtma