Jeles napok

Február – Böjtelő hava – Télutó – Jégbontó hava

Jeles napok

Február – Böjtelő hava – Télutó – Jégbontó hava

Február
A hónap latin neve, Februarius a klasszikus szerzők szerint a szabin februm, „tisztulás” szóból ered. Való igaz, a február már az antik Rómában is a decemberi, januári vígságra következő testi-lelki purgálás idejének számított. Februa, azaz „Engesztelő” volt Mars isten anyjának, Junónak egyik mellékneve. Ahogy Februa adott életet Marsnak, úgy ad helyt február Mars havának, márciusnak.
[…]
Keresztény időkben a február a böjt első hava lett, mivel a nagyböjt kezdete rendszerint ebbe a hónapba esik. Erre utal a hónap régi magyar neve: Böjtelő hava. Nevezték Halak havának is, mivel február 21-e és március 20-a között a Nap a Halak jegyében jár.
Februárt esőszínű ruhába öltözött, repülő alakként ábrázolták, jobbjában a Halak jelével. A mezei tennivalók alapján gyümölcsfáit, szőlőtőkéit metsző meglett férfiú jelképezte. De megjeleníthette ráncos képű aggastyán is, amint bőrruhába burkolózva tűz mellett fagyoskodik. Az istenek közül Venus és Cupido személyesítették meg, amint orkánszerű szélben, lobogó lepleiken „vitorláznak”. Ennek asztrológiai oka van: a Vénusz bolygó a Halak jegyében/havában van „erőben”.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Szent Brigitta

Szent Brigitta (Brigida), az istenfélő szűz látva, hogy közeleg eljegyzésének ideje, kérte az Urat, küldjön rá valamilyen testi hibát, hogy legalább ily módon elkerülhesse a kérők tolakodását. Ekkor az egyik szeme megpattant, és kifolyt. Felvevén tehát a szent fátylat Brigitta, más, szent fátylat viselő és Istennek szentelt szüzekkel együtt Medi városában élt, ahol könyörgésére számtalan csodát tett az Úr. Egy fogadóst, név szerint Márkot meggyógyított; tizennyolc egyházat Nagycsütörtöktől Húsvét végéig egy véka sörből bőségesen ellátott; egy leprásnak, aki tejet kért, friss vizet adott, mert teje nem volt, de a víz tejjé változott, és ebből merítve egy leány is meggyógyult. Más leprást is meggyógyított, két vaknak pedig visszaadta a szeme világát.

Jacobus de Voragine: Legenda Aurea  (részlet)

A köztársaság napja

1946. február 1-jén fogadta el a Magyarország államformájáról szóló 1946. évi I. törvénycikket az országgyűlés. Ennek emlékére 2005-ben a Magyar Köztársaság kormánya a kulturális miniszter előterjesztésére február 1-jét a köztársaság emléknapjává nyilvánította.

A Tisza élővilágának emléknapja

2000. január 31-én a Szamos felső folyásának vízgyűjtő területén működő román-ausztrál tulajdonú Aurul nevű bányavállalat cianiddal és nehézfémekkel szennyezte a Szamos és a Tisza folyókat Romániában. A szennyeződés február 1-12. között vonult le a Tiszán ökológiai katasztrófát okozva a folyó élővilágában. A magyar országgyűlés erre emlékezve 2000. június 16-án elfogadott határozatának 10. pontjában február 1-jét a TISZA ÉLŐVILÁGÁNAK EMLÉKNAPJÁvá nyilvánította.

A civilek napja Magyarországon

Az 1994-ben alakult Civil Parlament 1997-ben február 1-jét jelölte meg A CIVILEK NAPJÁnak. Az eseményről elsőként 1998-ban emlékeztek meg. A civilek napja arra hívja fel a figyelmet, hogy ha nem működnek kellő számban civil szervezetek, akkor az önkormányzatokra sokkal több feladat és felelősség hárul. Csak a civilek, a civil szervezetek felelősségvállalása, társadalmi munkája, jelenléte teheti jobbá az élet számos területét.

Széchenyi István „Közlekedésrül” című munkájának (1848) bemutatása az Országgyűlésen

Elkészült és 1848. február elsején került az országgyűlés képviselőinek kezébe Széchenyi Istvánnak a „Közlekedésrül” című munkája, amely a létesítendő vasúthálózat gerinceként az egymást Pest-Budánál keresztező észak-déli (Kassa–Fiume), valamint kelet-nyugati (Bécs–Arad) két fővonalat jelölte meg. Ez a műve is szerepet játszott abban, hogy március 23-án Batthyány Lajos miniszterelnök őt kérte fel a közlekedési és közmunkaügyi minisztérium megszervezésére és vezetésére.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1998)


 

A Hanság-csatorna építésének megkezdése – 1894

1894. február 1-jén kezdődött a Hanság-csatorna vezérárkának kiemelése, külön erre a célra szerkesztett három darab kis kotró-géppel. A terület lecsapolására vonatkozó első feljegyzések Galeriánus római császár idejéből származnak. A későbbi időkben is születtek a lecsapolásra vonatkozó intézkedések, azonban a tényleges munka csak 200 évvel ezelőtt, az ún. bősárkányi szűkület átvágásával, a kanyargós Rábca meder meghosszabbításával kezdődött 1795-ben. A kezdeti lecsapolás kedvező hatására előtérbe került a belvízmentesítés és sorra épültek a belvízcsatornák. A Rába árvizeitől mentesített Hanságban más csatornákkal együtt Pomogyig kiépült a Hanság csatorna, a mainál lényegesen kisebb szelvényméretekkel. A Hanság vízszintsüllyesztése után a Hanság csatorna Pomogy feletti szakaszának megépítésével kezdetét vette a Fertő tó lecsapolása is. A főcsatorna megépítése és a belvízcsatornák sűrítése után a mezőgazdaság fokozatosan hódította meg az addig vízjárta területeket. A megváltozott közgazdasági viszonyok kényszerűvé tették az addig megépített csatornák bővítését, szabályozó műtárgyak és új csatornák építését.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; AquadocInter honlap)

 

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület tudományos folyóiratának megjelenése – 1874

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület tudományos folyóirata, az Erdélyi Múzeum 1874–1917 és 1930–1947 között jelent meg. Legelső szerkesztője Finály Henrik volt. A kezdetben enciklopédikus jellegű, elsősorban irodalomtörténeti, történettudományi és nyelvészeti cikkeket közlő folyóirat az 1930-as évektől egyre inkább a társadalomtudományok felé tolódott el, akkori szerkesztőinek figyelmét követve. Ekkortól közölt néprajzi cikkeket is nagyobb számmal. A néprajz szempontjából fontosak az Erdélyi Múzeumban megjelent helytörténeti, művészettörténeti, építészettörténeti tanulmányok is.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar Néprajzi Lexikon)

Árkay Aladár születésnapja – 1868

A XX. század sokoldalú építésze, Árkay Aladár (Temesvár, 1868. február 1. – Budapest, 1932. február 2.) a budapesti Műegyetemen folytatta mérnöki tanulmányait, de ezzel párhuzamosan festeni is tanult Karlovszky Bertalannál. Rövid ideig a párizsi Szépművészeti Akadémiát is látogatta, kezdő építészként Bécsben, Zürichben és Salzburgban is dolgozott. Hazatérve Hauszmann Alajos irodájában részt vett a budavári Királyi Palota építkezési munkáiban, majd apósával, Kallina Mórral együtt tervezte a Budai Vigadó épületét. Útjaik azonban hamarosan elváltak, mert Árkay az eklektikus stílustól elfordulva a modern irányzatokat tanulmányozta és követte. Ez is volt az oka, hogy eleinte viszonylag kevés megbízást kapott a megrendelők konzervatív ízlése miatt. Első sikeres alkotása az 1905-ben épült Babochay villa az Andrássy út és a Hősök tere sarkán (ma: Dózsa György út 92. A-B), amely a magyar és a német szecesszió jellegzetességeit ötvözi. 1910 és 1913 között épült fel a Ráth György utcában a bírák és ügyészek lakótelepe. A változatos formájú és alaprajzú villák közül Árkay nem kevesebb, mint 40 darabot tervezett. 1911-ben kapott megbízást a Városligeti fasori református templom – lelkészlak – tanoncotthon épületegyüttes építésére. 1923-ban kezdődött hét szakrális épületet magába foglaló templomépítő korszaka, a zalaegerszegi templom építésével. A városmajori kis templom tornácos bejáratával, tetőformájával erdélyi hangulatot idéz. De minden temploma más és más; például a Rezső téri tekintélyt sugárzó, klasszicizmus felé hajló épület, a Keleti Károly utcai, a Győr-Gyárvárosi templom, vagy a kőbányai Lengyelek temploma egyetlen stílusirányzatba sem besorolható, egyedi alkotások. 1931-től haláláig dolgozott a nagy városmajori templom tervein, azonban a befejezés már a fia feladata lett.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993 [Hajós György], Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Hajós Alfréd születésnapja – 1878

Építész tervezőnek is kiváló első olimpiai bajnokunk, HAJÓS ALFRÉD (Budapest, 1878. február. 1. – Budapest, 1955. november 12.) 1895-ben gyorsúszó Európa-bajnok volt, 1896-ban pedig az athéni olimpián szerzett két aranyérmet is: a 100 m-es és az 1200 m-es úszásban. Építészmérnöki oklevelét 1899-ben szerezte a budapesti Műegyetemen. Tervezői pályáját Alpár Ignác irodájában kezdte, ahol többek között dolgozott a Mezőgazdasági Múzeum tervein is, majd Lechner Ödön mellett fejlesztette szaktudását. 1904-ben Villányi Jánossal közös építészirodát nyitottak és számos tervpályázaton szerepeltek sikerrel; 1909-ben első díjat nyertek egy miskolci banképületre, majd a zuglói református egyház székházára kiírt pályázaton. Közös munkáik közé tartozott a debreceni Arany Bika szálló (1910), a szombathelyi Általános Hitelbank, a XIV. kerületi Vakokat Gyámolító Országos Egyesület székháza (1912); ezek az épületek az eklektikus stílus jegyeit viselik. 1910-ben készült el Hajós Alfrédnak egy 50 000 fő befogadására alkalmas stadionterve, amely az első világháború kitörése miatt nem valósulhatott meg. Az 1920-as évek elején tervezte az Újpesti Torna Egylet labdarúgó stadionját, majd 1924-ben a párizsi olimpia szellemi versenyén „Ideális Stadion” tervével első díjat nyert. Méltán szerzett számára európai hírnevet az 1931-ben a Margitszigeten megépült Nemzeti Sportuszoda. E munkája alapján hívták meg az 1933-as párizsi építészeti kiállításra. Tervei szerint épült a győri uszoda és a pünkösdfürdői strand is. Budapest 1945-ös ostroma után számos fővárosi középület helyreállítását irányította, például a Vajdahunyadvárét és a Tőzsdepalotáét. 1946-ban Weichinger Károllyal közösen tervezte a hajdúszoboszlói gyógyfürdőt. 1950-ben fél évszázados építész tervezői pályafutása alkalmából aranydiplomát kapott a Műegyetemtől.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Február 1-jén történt

Ezen a napon hunyt el Piet Mondrian, aki a geometrikus absztrakció képviselőjeként színes négyszögekből alkotta meg az aukciós piacokon is magasan jegyzett életművét, amely Yves Saint Laurent divattervezőt 1965-ben egy egész kollekcióra ihlette.

Február 1-jén történt

1870 Szolgálatba állt Pesten az első hivatásos tűzoltócsapat.
1884 Megjelent az Oxford angol szótár első kötete.
1886 Megkezdte működését a Magyar Királyi Postatakarékpénztár. Az első takarékbetétet Ferenc József osztrák császár, magyar és cseh király, a másodikat József főherceg nyitotta 300-300 forint betéttel, a harmadikat pedig Baross Gábor 50 forinttal.
1887 Bejegyezték a Los Angeles-i telekkönyvi hivatalban Harvey Wilcox amerikai üzletember Hollywood nevű birtokát.
1893 A New Jersey állambeli West Orange-ban megnyílt a világ első filmstúdiója.
1896 Arturo Toscanini vezényletével bemutatták Giacomo Puccini Bohémélet című operáját Torinóban.
1918 Matrózlázadás robbant ki az Osztrák-Magyar Monarchia haditengerészetének Cattaróban (Kotor) állomásozó hadihajóin.
1924 A brit kormány elismerte a Szovjetuniót.
1942 Megjelent a Szabad Nép, első főszerkesztője Rózsa Ferenc.
1946 Életbe lépett a Nemzetgyűlés által előző nap elfogadott 1946. évi I. törvénycikk, amely eltörölte a királyságot, a Magyar Köztársaság elnökének Tildy Zoltánt választották meg, a kormányfői megbízatást Nagy Ferenc kapta meg.
1949 Megalakult a kommunista párt által dominált Magyar Függetlenségi Népfront, ezzel Magyarországon lényegében megszűnt a többpártrendszer.
1964 A Beatles először vezette az amerikai slágerlistát, I Want to Hold Your Hand című dalával.
1979 Khomeini ajatollah, az iráni síiták vallási vezetője 15 évi száműzetés után hazatért Teheránba, győzött az iszlám forradalom.
2000 Elérte Magyarországot az a cianid- és nehézfém szennyezés, amely két nappal korábban a Romániában, a Szamos felső folyásának vízgyűjtőjén működő Aurul bányavállalat területéről került a Szamosba, majd onnan a Tiszába. A környezeti katasztrófa Magyarországon mintegy másfél millió embert veszélyeztetett, tömeges halpusztulást okozott és súlyosan károsította a Tisza élővilágát.
2003 Leszállás közben felrobbant az amerikai Columbia űrrepülőgép, a fedélzetén utazó hét űrhajós életét vesztette.
2021 Mianmarban az új parlament megalakulásának tervezett napján a hadsereg vette át a hatalmat.

 Február 1-jén született

1874 Hugo von Hofmannsthal osztrák költő, drámaíró
1878 Hajós Alfréd úszó, építészmérnök, az első magyar olimpiai bajnok, a ma nevét viselő margitszigeti Sportuszoda tervezője, az 1924-es szellemi olimpián második helyezett
1889 Ripszám Henrik festő és szobrász, a tájékozódási futás magyarországi népszerűsítője
1894 James P. Johnson amerikai ragtime-zongorista, a stride piano stílus úttörője
1894 John Ford, az egyetlen négyszeres Oscar-díjas amerikai filmrendező
1901 Clark Gable Oscar-díjas amerikai színész
1909 Képes Géza négyszeres József Attila-díjas költő, műfordító
1909 Laki Kálmán Kossuth-díjas biokémikus, akadémikus
1914 Füle Mihály grafikus, bankjegy- és bélyegtervező
1914 Vargyas Lajos Széchenyi-díjas népzenekutató, folklorista
1928 Tom Lantos magyar születésű amerikai kongresszusi képviselő
1931 Borisz Jelcin szovjet-orosz politikus, Oroszország első, szabadon megválasztott elnöke
1941 Gion Nándor József Attila-díjas író
1952 Jandó Jenő Kossuth-díjas zongoraművész
1982  Molnár Ferenc (Caramel) énekes

Február 1-jén halt meg

997 Géza Árpád-házi fejedelem, az államalapító Szent István király apja
1713 II. Apafi Mihály, Erdély utolsó fejedelme
1851 Mary Wollstonecraft Shelley angol írónő, Frankenstein „szülőanyja”
1854 Landerer Lajos nyomdász, a pesti Landerer-nyomda vezetője
1939 Serly Lajos zeneszerző
1944 Piet Mondrian holland festő, a geometrikus absztrakció képviselője
1957 Friedrich Paulus, a sztálingrádi csatában a német 6. hadsereg parancsnoka, az egyetlen német tábornagy, aki megadta magát
1961 Csók István Kossuth-díjas festőművész, kiváló művész
1966 Buster Keaton, a némafilmkorszak legnagyobb komikusa
1970 Rényi Alfréd kétszeres Kossuth-díjas matematikus, akadémikus
1976 Werner Karl Heisenberg Nobel-díjas német fizikus, a kvantummechanika megteremtője
1994 Kessler Hubert karszthidrológus, barlangkutató, hegymászó
1999 Kárpáti Rudolf hatszoros olimpiai bajnok kardvívó
2006 Dukai Géza paralimpiai bajnok paraúszó
2014 Borvendég Béla Kossuth-díjas építész
2014 Maximilian Schell Oscar-díjas osztrák-svájci színész
2020 Andorai Péter Kossuth-díjas színész, a nemzet színésze

A nyitóképen Yves Saint Laurent Piet Mondrian inspirálta ruhái 2022. január 22-én a tervező Centre Georges Pompidou-ban rendezett utolsó divatbemutatóján. Fotó: AFP / Pierre Verdy

#eztörténtma