Abdon és Sennen Decius császár alatt szenvedett vértanúhalált. Történt, hogy Decius császár Babilóniát több tartománnyal együtt leigázta, s keresztényeket is talált ott. Corduba városába hurcolta őket, ahol válogatott kínzásokkal végzett velük. Két alkirály, név szerint Abdon és Sennen eltemették a holttesteket. E tettükért feljelentették őket Deciusnál, aki maga elé rendelte, majd bilincsbe verve Rómába vitette Abdont és Sennent. Decius és a szenátus színe elé állítva megparancsolták nekik, hogy áldozzanak, s akkor minden vagyonukkal együtt visszanyerik a szabadságukat, vagy ha nem, vadállatok elé vetik őket. Mélységes megvetéssel leköpdösték a bálványokat, mire a cirkuszba vitték őket, és két oroszlánt meg négy medvét eresztettek rájuk. Ezek azonban hozzá sem értek a szentekhez, inkább vigyáztak rájuk. Végül a hóhérok karddal rontottak a szentekre, megölték őket, s lábukat összekötözve kihúzták a porondról, és a Napisten szobra elé dobták testüket. Három napig ott hevertek, majd Quirinus szubdiákonus összeszedte, és házában eltemette őket. Az Úr 253. esztendeje táján szenvedtek vértanúhalált.
Constantinus idejében négy vértanú föltárta hollétüket, s a keresztények átvitték őket Pontianus temetőjébe, ahol az Úr sok jótéteményt ád általuk a népnek.
1899-ben ezen a napon játszotta le a Magyar Úszó Egylet úszóiból összeállított két csapat Siófokon az első nyilvános hazai vízilabda-mérkőzést, amely 1:1-es döntetlent hozott. Képünkön friss világbajnok utódaik.
Az aranyérmes magyar válogatott játékosai a fukuokai vizes világbajnokságon 2023. július 29-én. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
A barátság nemzetközi napja – az 1958-ban indult kezdeményezést az ENSZ 2011-ben nyilvánította világnappá, hogy ösztönözze a népek, országok, kultúrák, közösségek és egyének közötti barátságot.
Az emberkereskedelem elleni küzdelem világnapja – az ENSZ közgyűlése 2013-ban döntött a megtartásáról.
Aranyszavú Szent Péter ünnepe – az itáliai egyháztanító 433-tól Ravenna püspöke volt.
Július 30-án történt:
1705 Oroszországban, Asztrahán környékén felkelés robbant ki a kegyetlen adóbehajtási módszerek és a helyi közigazgatás visszaélései miatt. A megmozdulást 1706-ban kegyetlenül leverték.
1792 A francia forradalom alatt a Párizsba bevonuló marseille-i önkéntesek első alkalommal énekelték nyilvánosan a Marseillaise-t, amely hamarosan Franciaország nemzeti himnusza lett.
1889 Elindult Budapesten az első közforgalmi, rendes nyomtávú állandó villamos.
1899 A Magyar Úszó Egylet úszóiból összeállított két csapat Siófokon lejátszotta az első nyilvános hazai vízilabda-mérkőzést, amely 1:1-es döntetlent hozott.
1919 Elfogadták a polgári demokratikus Németország alapjait lerakó weimari alkotmányt.
1930 Uruguayban megkezdődött az első labdarúgó világbajnokság, amelyet a házigazdák válogatottja nyert meg.
1932 Los Angelesben megkezdődött a X. nyári olimpia, amelyen a magyar versenyzők hat aranyérmet nyertek.
1935 Londonban megjelent az első modern zsebkönyvsorozat, a Penguin Books első könyve.
1973 Magyarország a GATT (Általános Vámtarifa és Kereskedelmi Egyezmény – 1995-től kereskedelmi Világszervezet, WTO) tagja lett.
1990 Sólyom Lászlót választották az újonnan felállított Alkotmánybíróság elnökévé.
2003 A mexikói Pueblában legördült a futószalagról az utolsó bogárhátú Volkswagen autó.
2020 Útnak indult a Mars felé az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Perseverance (Állhatatosság) marsjárója.
Július 30-án született:
1511 Giorgio Vasari olasz grafikus, festő, építész, akinek reneszánsz művészeiről írott életrajzai felbecsülhetetlen értékű források
1818 Emily Brontë angol írónő, az Üvöltő szelek szerzője
1985 Kálnoky László kétszeres József Attila-díjas költő, műfordító
1996 Claudette Colbert Oscar-díjas francia filmszínésznő
2006 Zenthe Ferenc Kossuth-díjas színész, a nemzet színésze
2016 Hajnal András állami díjas matematikus, akadémikus
2018 Orbán József folkzenész, a 100 Folk Celsius énekese
Nyitókép: Az aranyérmes magyar válogatott játékosai a férfi vízilabdatorna döntőjében játszott Magyarország–Görögország mérkőzés eredményhirdetésén a fukuokai vizes világbajnokságon 2023. július 29-én. A magyar válogatott ötméteresek után 14:13-ra győzött a görög csapat ellen. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI