Jeles napok

Augusztus – Kisasszony hava – Nyárutó – Új kenyér hava

Jeles napok

Szűz Mária római főtemploma – Havas Boldogasszony

Ez a Mária-ünnep eredetileg a Szűzanya római főtemplomának, a négy patriarchalis bazilika egyikének – Beata Maria Virgo ad Nives, ismertebb olasz nevén S. Maria Maggiore – fölszentelési évfordulója. Az ünnep idővel az egyházban is egyetemessé vált. A Müncheni-kódex Havi Bódoganya, a Batthyány-kódex naptára pedig Havi Boldog Asszony néven emlegeti.
[…]
A középkori Rómában szokás volt, hogy Mária-ünnepeken a S. Mária Maggiore-bazilikában mise közben hófehér rózsaszirmokat hullajtottak a hívek közé. Ebből keletkezett azután a templom elmondott eredethagyománya: egy gyermektelen, dúsgazdag jámbor házaspár templomot akart építtetni. Mária forró nyári éjszakán megjelent álmukban és tudtukra adta, hogy oda építsék, ahova másnap reggel hó esik. Ugyanezt az álmot látta Liberius pápa is. A hó az Esquilinus hegyére hullott, a templom fel is épült. Ez a legenda azután a Mária-ünnep már említett „havi” nevét is ihlette.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Szent Oszvald

Oszvald tiszteletéről élő adatunk már alig van. Személynévként is ritkán, inkább csak szerzeteseknél fordul elő, de a középkor végén sűrűn fölbukkan és szinte divatnévnek számít. Egykori népszerűségét a belőle alakult családneveink: Oszvald, Asbóth, Osváth, Azsolt, továbbá a dunántúli Ácsbold, Ácsbolt, a nógrádi Ozsvárt, a hevesi Ozsvárth, a jász Osskó, Ocskó is bizonyítja. A szent neve már a Pray-kódex naptárában előfordul.
A VII. században élő Szent Oszvald király volt az angol szigeten. A kereszténység terjesztésén fáradozva, vértanúhalált halt. Életét teljesen átszövi a legenda, amelybe a pogány germán hitvilág több eleme is átkerült. Tiszteletét német földön térítő skót bencések terjesztették. Kultusza Karinthiában, Stájerországban, Szlovéniában mély gyökeret vert, innen jutott el hazánk nyugati részére is.
Oszvald volt a társpatrónusa az István erdélyi vajdától alapított keszthelyi franciskánus kolostornak (1397). Oszvald-kegyhely van Felsőpulya (Oberpullendorf) határában, Kupfalván (Kogel) XVIII. századi templomocska áll Oszvald és Flórián tiszteletére. Útmenti Oszvald-szobor (1643) látható Fertőrákoson. Ez nyilván jószágoltalmazó patronátusára emlékeztet. Hamvasd (Aschau) falucskának is Oszvald a patrónusa.
Szent Oszvaldot hollóval szokták ábrázolni, mert legendájában szelíd holló is szerepel, amellyel gyűrűt küld messze országban élő pogány menyasszonyának. A holló a királylánytól visszajövet a gyűrűt elveszti, tengerbe ejti, egy hal azonban felhozza, és így a madár tovább viheti Oszvaldnak.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Jónás Dávid születésnapja – 1871

JÓNÁS DÁVID, (Budapest, 1871. augusztus 5. – Budapest, 1951. április 27.): építész, az eklektikus építészetet felváltó premodern stílusirányzatok egyik budapesti képviselője. Tanulmányait a budapesti műegyetemen végezte, majd Bécsben Felmer és Helmer építészeti irodájában dolgozott. 1900-tól építészként tevékenykedett Budapesten. Műveivel az eklektikának hátat fordító, új utakat kereső művészek csoportjához kapcsolódott. Legjelentősebb műve, a volt Tolnai Világlapja Dohány utca 10–14. sz. alatti székháza (a későbbi Egyetemi Nyomda) a modern magyar építészet egyik előfutára. Fivérével, Zsigmonddal közösen számos villát és bérházat épített.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Augusztus 5-én történt

Ma ünnepli születésnapját Faragó Tamás, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett olimpiai, világ- és Európa-bajnok magyar vízilabdázó, edző.

Nemzet Sportolója - Faragó Tamás
Faragó Tamás 2020-ban. Fotó: Kovács Tamás / MTI

Ünnep

Havas Boldogasszony ünnepe – A Szent Szűz római főtemplomának, a Santa Maria Maggiore bazilika fölszentelési évfordulója, mely ünnep az egyházban is egyetemessé vált.

Ez a Mária-ünnep eredetileg a Szűzanya római főtemplomának, a négy patriarchalis bazilika egyikének – Beata Maria Virgo ad Nives, ismertebb olasz nevén S. Maria Maggiore – fölszentelési évfordulója. Az ünnep idővel az egyházban is egyetemessé vált. A Müncheni kódex Havi Bódoganya, a Batthyány-kódex naptára pedig Havi Boldog Asszony néven emlegeti. A középkori Rómában szokás volt, hogy Mária-ünnepeken a S. Maria Maggiore-bazilikában mise közben hófehér rózsaszirmokat hullajtottak a hívek közé. Ebből keletkezett azután a templom elmondott eredethagyománya: egy gyermektelen, dúsgazdag jámbor házaspár templomot akart építtetni. Mária egy forró nyári éjszakán megjelent álmukban és tudtukra adta, hogy oda építsék, ahova másnap reggel hó esik. Ugyanezt az álmot látta Liberius pápa is. A hó az Esquilinus hegyére hullott, a templom fel is épült. Ez a legenda azután a Mária-ünnep már említett „havi” nevét is ihlette.
Részlet Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumából. Forrás: OSZK

Augusztus 5-én történt

1772 Ausztria, Oroszország és Poroszország közös kiáltványban deklarálta Lengyelország területének első részleges felosztását.
1813 Lerakták a gellérthegyi Csillagda alapkövét, amely Európa akkori legkorszerűbb csillagvizsgálójaként 1815-ben kezdte meg működését.
1848 Magyarországon bejelentették a Kossuth-bankó első címletének, a kétforintosnak forgalomba hozatalát.
1885 Budapesten átadták rendeltetésének a Hauszmann Alajos tervezte Új Kórházat, amely 1894-ben vette fel Szent István nevét.
1888 Bertha Benz, Carl Benz német autófejlesztő mérnök felesége és üzlettársa fiaival Mannheimből a 106 kilométerre levő Pforzheimbe autózott, ez volt a világon az első távolsági autózás.
1914 Kigyulladt az első közlekedési jelzőlámpa az ohiói Clevelandben.
1937 A Szovjetunióban a nagy terror idején megkezdődött a kulákok és „veszélyes” etnikai kisebbségek elleni tisztogatás. A hatályba lépett 00437-es számú rendelet előírta a kivégzendő foglyok számát a gulág minden munkatáborának.
1943 Az Amerikai Egyesült Államokban létrehozták a kizárólag nőkből álló légierőosztagot, a Women Airforce Service Pilotsot (WASP).
1995 A horvát hadsereg győzelmet aratott a lázadó Krajinai Szerb Köztársaság felett a Vihar nevű hadműveletben. Ez a nap a győzelem és a hálaadás napja, nemzeti ünnep Horvátországban.
2005 Hivatalba lépett Sólyom László köztársasági elnök, aki 2010. augusztus 5-ig volt államfő.
2010 Chile északi részén, az Atacama-sivatag régiójában, Copiapó város közelében beomlott a San José réz- és aranybánya, aminek következtében 33 bányász a föld alatt rekedt. A 700 méteres mélységből 69 nap múlva, október 13-án sikerült őket a felszínre hozni.
2011 Az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) útjára indította a Juno űrszondát, amelynek elsődleges küldetése a Jupiter mágneses mezejének felmérése.
2016 Rio de Janeiróban megkezdődött a XXXI. Nyári Olimpia, amelyen a magyarok nyolc aranyérmet szereztek.
2022 Elsőként Polgár Judit, a sakktörténelem legjobb női játékosa kapta meg a FIDE Icon-díjat.

Augusztus 5-én született

1623 Marco Antonio Cesti olasz zeneszerző, karnagy
1802 Niels Henrik Abel norvég matematikus, aki lerakta a csoportelmélet alapjait
1898 Piero Sraffa olasz közgazdász, a neoricardiánus iskola megteremtője
1906 John Huston Oscar-díjas amerikai rendező, forgatókönyvíró és színész
1906 Wassily Leontief Nobel-díjas orosz származású amerikai közgazdász
1908 Bartha László Kossuth-díjas festőművész
1928 Petz Ferenc ütőhangszeres művész, zenetanár, érdemes művész
1930 Neil Armstrong amerikai űrhajós, az első ember a Holdon
1943 Zalai Ernő Széchenyi-díjas közgazdász, akadémikus
1952 Faragó Tamás olimpiai bajnok vízilabdázó (1976), edző, a nemzet sportolója
1953 Ligeti András Kossuth-díjas hegedűművész, karmester, érdemes művész

Augusztus 5-én halt meg

1729 Thomas Newcomen angol kovácsmester, az első gőzgép feltalálója
1807 Jeanne Baret francia felfedező, botanikus, az első nő, aki körbehajózta a Földet
1875 Szerelmey Miklós mérnök, nyomdász, a magyar karikatúra műfajának megteremtője
1883 Esterházy Miksa gróf földbirtokos, diplomata, a modern magyar sportélet egyik meghonosítója
1952 Sameera Moussa egyiptomi atomfizikus, „az atomenergia anyja”, az első nő, aki a Kairói Egyetemen dolgozott
1962 Marilyn Monroe amerikai filmszínésznő
1970 Győrffy Barna Kossuth- és posztumusz Széchenyi-díjas genetikus, biokémikus, növényfiziológus
1983 Imre István Kossuth-díjas festő
1993 Vertel József grafikusművész, bélyegtervező
2012 Zwack Péter gyáriparos, üzletember, diplomata
2013 Buzás Árpád Munkácsy Mihály-díjas iparművész
2013 George Duke Grammy-díjas amerikai jazz-zongorista és énekes
2014 Németh Angéla olimpiai bajnok gerelyhajító
2019 Toni Morrison Nobel-díjas amerikai írónő

 #eztörténtma