Jeles napok

November – Szent András hava – őszutó – enyészet hava

Jeles napok

Schulek Frigyes születésnapja – 1841

SCHULEK FRIGYES (Pest, 1841. november 19. – Balatonlelle, 1919. szeptember 5.): építész, műegyetemi tanár, a magyar eklektikus építészet jelentős egyénisége. Akadémiai tanulmányait Bécsben Van der Hüllnél, majd Friedrich Schmidt mesteriskolájában végezte. 1870-ben Pesten telepedett le és Steindl Imre irodájában dolgozott. 1871-ben a Mintarajziskola tanára, 1872-ben a Műemlékek Országos Bizottságának építésze, 1903-tól 1911-ig a műegyetemen a középkori építészet tanára volt. Számos magyar középkori építészeti emlék helyreállítása fűződik nevéhez: a Budavári Nagyboldogasszony- (Mátyás-) templom átépítése (1873–1896), a jáki templom, a csütörtökhelyi kápolna, a kisszebeni templom, a lőcsei városháza stb. Tervei szerint épült a szegedi református templom (1880–83); az 1903-ban felavatott Halászbástya, a budapesti jánoshegyi Erzsébet-kilátótorony (1910).

Magyar Tudománytörténeti Intézet

Németh Endre születésnapja – 1891

NÉMETH ENDRE (Pécs, 1891. november 19. – Budapest, június 3.): mérnök, egyetemi tanár, a műszaki tudományok doktora (1952). Oklevelét a budapesti műegyetemen szerezte (1913). 1918–1922 között a Rimamurányi–Salgótarjáni Vasmű ózdi bányaigazgatóságán üzemi berendezések, épületek, vasutak terveit készítette, továbbá geodéziai és bányamérési munkákat végzett. 1923-ban vízügyi szolgálatba lépett, a Földművelésügyi Minisztérium Országos Halászati Felügyelőségénél dolgozott 1932-ig. 1932-1935 között a budapesti Kultúrmérnöki Hivatal munkatársa volt.

Foglalkozott az Alföld öntözésének kérdéseivel. Öntözőrendszereket és az öntözés gyakorlatát tanulmányozta Franciaországban és Olaszországban. 1935–1937 között az FM Vízügyi Műszaki Főosztályán irányításával készült több öntözőrendszer. 1937–1940 között az Országos Öntözésügyi Hivatalban a Vízhasznosítási Osztályt vezette. Ez időre esik a tiszafüredi öntözőrendszer befejezése is.

Szerkesztette a Vízügyi Közleményeket, majd az Öntözésügyi Közleményeket. Több munkája idegen nyelven is megjelent. 1946-tól 1948-ig, majd 1950-1952 között a mérnöki kar dékánja volt. Több hazai és külföldi tudományos egyesület, társadalmi munkájában vett részt. A toulouse-i egyetem Fermat-éremmel tüntette ki (1959), elnyerte a francia Kutatásfejlesztési Társaság érdemérmét (1969). Megkapta a Magyar Hidrológiai Társaság Schafarzik-emlékérmét (1965), a Vásárhelyi Pál-díjat (1974) és az Eötvös Loránd-díjat (1975).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Kézdi Árpád születésnapja – 1919

KÉZDI ÁRPÁD (Komárom, 1919. november 19. – Budapest, 1983. október 20.): mérnök, talajmechanikai szakíró, oktató. Oklevelét a budapesti egyetemen szerezte 1942-ben. Az egyetem közlekedési és vasútépítési tanszékén tanársegéd, 1943-tól adjunktus, 1951-től tanszékvezető docens. 1952-ben kandidátus, 1958-ban a műszaki tudományok doktora. 1961-től nyugdíjba vonulásáig, 1983-ig tanszékvezető egyetemi tanár. 1972-75-ben a Budapesti Műszaki Egyetem rektorhelyettese. Fő utatási területe a geotechnika volt. Legjelentősebbek a talajfizikával, a mélyalapozással kapcsolatos eredményei, a földnyomáselméletek összefoglalása és továbbfejlesztése, a talajra mint építőanyagra vonatkozó megállapításai. Az MTA Talaj-és Kőzetmechanikai Bizottságának elnöke, számos magyar és külföldi tudományos társaságban viselt vezető tisztséget. A bécsi és a drezdai műegyetem doktora, a perui műegyetem tanára volt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Boros Ádám születésnapja – 1900

BOROS ÁDÁM (Budapest, 1900. november 19. – Budapest, 1973. január 2.) botanikus, gyógynövénykutató, a mohagyűjtés és -kutatás legnagyobb magyar szakértője 1922-ben szerzett diplomát a budapesti Tudományegyetemen. Pályája során különböző, növénytermesztéshez kapcsolódó kutatóintézetekben dolgozott. Nevéhez fűződik a gyógynövénykutatás és termesztés újjászervezése. Nagyon sok területen ért el jelentős eredményeket: érdekelték a flórakutatás, a rét-, legelő- és gyomvizsgálat, a fajtagyűjtés, a biológia általános kérdései. Legkedveltebb szakterülete a mohászat volt. A Magyarország mohái (1953), majd az élete főművének tartott, külföldön is nagy elismerést szerzett Magyarország mohaföldrajza és mohaflórája (1968) máig alapműveknek számítanak. Egész Európára vonatkozó mohaspóra atlasz elkészítését tervezte; ennek a Kárpát-medencére vonatkozó része készült el, de már csak halála után jelent meg 1975-ben (társszerző: Járainé Komlódi Magda). Élete során 730 publikációt készített; ezek között kiemelkedő jelentőségű 51 kötetes terepnapló sorozata, a „Florisztikai jegyzetek”. Ezekben a dokumentációs anyagokban florisztikai és növényföldrajzi megfigyeléseit adta közre. Államilag védett herbáriumát (130 ezer mohamintával és 63 ezer virágos növény lappal) halála után a Természettudományi Múzeum Növénytára vásárolta meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000, Magyar Életrajzi Lexikon)

Árpád-házi Szent Erzsébet

ÁRPÁD-HÁZI SZENT ERZSÉBET ünnepe (a világegyházban november 17., a halála napja. Ünnepét 1670-ben a temetése napjára, november 19-re vették fel a római naptárba, 1969-ben visszatették november 17-re.)  Árpád-házi Szent Erzsébet (1207–1231. november 17.) édesapja II. András király, édesanyja merániai Gertrúd volt. Négyéves korában eljegyezték a tizenegyéves türingiai Lajossal, és annak érdekében, hogy német nevelést kapjon a leendő grófné, a wartburgi várba költöztették. Házassága Lajossal nagyon szerencsésen alakult, kölcsönösen tisztelték, becsülték, szerették egymást, és ebbe az összetartozásba szorosan illeszkedett Erzsébet odaadó Isten-szeretete, jósága, a betegek, szegények gyámolítása, ápolása. Lajos már gyermekkoruk óta mindenben támogatta feleségét akár a szüleivel szemben is, így az 1225-ös éhínség idején is mellette állt, amikor Lajos távollétében Erzsébet irányította a vár életét, és többek között a felhalmozott tartalékokat szétosztotta az éhezők között. Ennek a ritka harmóniának Lajos halála vetett véget, és Erzsébetnek két gyermekével a férje megértése és védelme nélkül a várban nem volt tovább maradása. 1228-ban Marburgba ment lelki vezetőjéhez, az aszkéta, szegénységben élő Konrád ferences paphoz, akit még Lajos életében a pápa jelölt ki számára. Konrád atya, aki elhivatottságot érzett arra, hogy Erzsébet mély hitét tökéletesen kibontakoztassa, végképp eltiltotta őt a világi dolgoktól, szigorúan büntetve minden apró hibát. Erzsébet nemcsak örömmel engedelmeskedett, de Krisztus iránti szeretete jeléül önként lemondott saját akaratáról és a világi örömökről. Gyermekeit nevelőkre bízta, hogy teljes egészében Istent szolgálhassa. Vagyonából ispotályt hozott létre, amelyben ápolóként dolgozott haláláig, amelyet betegségében is derűsen várt, maradék javait társainak ajándékozta, vigasztalta őket. Már halála után négy évvel szentté avatták.  

2007-ban ünnepeltük Árpád-házi Szent Erzsébet születésének nyolcszázadik évfordulóját. A magyarországi Szent Erzsébet jubileumi év alkalmából, amely a budapesti Szent István-bazilikában bemutatott szentmisével vette kezdetét 2006. november 19-én, egy éven keresztül ünnepségeket, kiállításokat rendeztek és zarándoklatokat szerveztek. Az emlékév 2007. november 18-án ünnepi szentmisével és körmenettel zárult Sárospatakon.

Vállalkozó nők világnapja

 A VÁLLALKOZÓ NŐK VILÁGNAPJA arra hívja fel a figyelmet, hogy a nők tudatosítsák teremtő energiáikat, szerepüket, és építkezzenek egymást segítve, egymásért is felelősséget vállalva azért, hogy érdemben szólhassanak bele a világ sorsának alakulásába.

2014-es indulása óta a Women’s Entrepreneurship Day nemzetközi kampány a világ 144 országában van jelen, hogy a legfontosabb globális vagy helyi problémákra összpontosítson. A vállalkozó nők világnapja arra hívja fel a figyelmet, hogy a nők tudatosítsák teremtő energiáikat, szerepüket, és építkezzenek egymást segítve, egymásért is felelősséget vállalva azért, hogy érdemben szólhassanak bele a világ sorsának alakulásába. Mivel a nők anyagi és lelki erőforrásaik jelentős részét fordítják gyermekeik, környezetük jóllététére, érzékenyek az esélyegyenlőség kérdései iránt, elengedhetetlen, hogy egyenlő befolyásuk legyen a fenntarthatóságot és a jól-létet érintő nemzeti, nemzetközi és globális szintű döntések meghozatalára.
Magyarországon 2018 óta ünneplik a Vállalkozó Nők Világnapját azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a nők gazdasági függetlenségének, megerősödésének és társadalmi szerepvállalásának jelentőségére. A kampány magyarországi nagykövete, Keveházi Kata, a JÓL-LÉT Alapítvány elnöke.

Nemzetközi férfinap

A nemzetközi férfinapot első ízben 1999-ben tartották meg Trinidad és Tobagóban, az ENSZ támogatásával. Az esemény nagyon gyorsan népszerűvé vált, többek között az Amerikai Egyesült Államokban, Európában, Afrikában, Ázsiában és a Karibi térségben, azaz gyakorlatilag az egész világon. Magyarországon 2009-től szerveznek a nemzetközi férfinaphoz köthető rendezvényeket.

A nemzetközi férfinap célja, hogy felhívja a figyelmet a fiúk és férfiak egészségére, és hogy hangsúlyozza a nemek közötti egyenlőséget. Egyben olyan alkalom is, amely elítél minden, a férfiak ellen szóló diszkriminációt, és hangsúlyozza a férfiak hozzájárulását a közösséghez, a családhoz, a házassághoz, a gyerekekkel való törődéshez, valamint elismeri a közösségben betöltött nélkülözhetetlen szerepüket.

A nemzetközi férfinap lehetőséget teremt arra, hogy jóakaratú emberek a világ minden pontján elismerjék és ünnepeljék a hozzájuk tartozó férfiakat. Az elmúlt években különféle módon tartottak nemzetközi férfinapot, többek között nyilvános szemináriumok, iskolai rendezvények, rádió- és tévéprogramok formájában. Ünnepelték templomokban, békés kiállításokon, felvonulásokon. A szervezők minden évben más témát emeltek ki a férfiakat érintő témák közül. Jóllehet csak az 1990-es évek végén ünnepelték meg először a nemzetközi férfinapot, már a hatvanas évek óta voltak kezdeményezések arra, hogy a nemzetközi nőnaphoz fogható ünnepnapot jelöljenek ki a férfiak számára is.

A WC-k világnapja

A WC Világszervezet (World Toilet Organisation) 2001 novemberében Szingapúrban tartott értekezletén nyilvánította november 19-ét a WC világnapjává. Az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet felmérése szerint a világon 2,6 milliárd ember él még mindig WC vagy megfelelő higiénés berendezések és körülmények nélkül.

November 19-én történt

1900-ban ezen a napon, Budapesten használtak először motoros triciklit, amelyet Csonka János mérnök tervezett a posta felkérésére. A jármű olcsóbbá tette a levelek begyűjtését: egy motoros gyűjtőjárat 1 korona 5 fillérbe került, míg a régi lovas kocsival ez 15 fillérrel többe.

 
November 19-én történt

1493 Kolumbusz Kristóf egy szigethez érkezik, melyet a helyi lakosok Boriquen-(Boriken) szigetnek neveztek. Ez a sziget ma Puerto Rico.
1608 A Szent Koronával magyar királlyá koronázták II. Mátyást; a koronázási szertartáskor a drapérián először szerepelnek a piros-fehér-zöld színek.
1725 III. Károly magyar király Fiumét szabadkikötővé nyilvánítja.
1863 Az amerikai polgárháborúban elesettek temetőjének avatásán elhangzott Abraham Lincoln elnök kétperces gettysburgi beszéde, amelyet később a történelem leghíresebb szónoklatai közé soroltak.
1900 Budapesten először használtak motoros triciklit, amelyet Csonka János mérnök tervezett.
1917 Az I. világháborúban véget ért a 12. isonzói csata, Caporettónál az Osztrák–Magyar Monarchia és a Német Birodalom csapatai áttörték a olasz frontovonalat, és megindultak az ország belseje felé.
1971 Sütő András Pompás Gedeon című darabját ekkor játszották először Magyarországon. A színháztörténeti jelentőségű kaposvári ősbemutató rendezője Komor István volt.

November 19-én született

1600 I. Károly angol király, Anglia és Skócia második Stuart-házi uralkodója
1805 Ferdinand Lesseps francia mérnök, a Szuezi-csatorna építője
1833 Wilhelm Dilthey német filozófus, történész, pszichológus
1843 Hakob Baronjan törökországi örmény író, publicista
1888 José Raúl Capablanca kubai sakkvilágbajnok
1903 Szegedy-Maszák Aladár politikus, diplomata
1917 Indira Gandh indiai politikus, 1966–77-ben, majd 1980–84-ben miniszterelnök
1919 Kézdi Árpád építőmérnök, az MTA tagja, a talajmechanika és a geotechnika kiemelkedő tudósa
1921 Anda Géza magyar származású svájci zongoraművész
1925 Eddie Russo (Edward Russo) amerikai autóversenyző
1927 Lator László Kossuth-díjas költő, műfordító, esszéista, a nemzet művésze
1927 Major Pál magyar színész, érdemes művész
1928 Pernye András Erkel Ferenc-díjas zenetörténész és zenekritikus, zenepedagógus
1931 Solti Gizella Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas gobelintervező, érdemes és kiváló művész, a nemzet művésze
1933 Larry King amerikai újságíró, tévésztár
1933 Popper Péter pszichológus, pszichoterapeuta, író
1934 Kósa András színész
1938 Ted Turner amerikai üzletember, a CNN amerikai hírtelevízió alapítója
1941 Nagy Réka színésznő
1942 Calvin Klein amerikai divattervező
1943 Király László Kossuth- és József Attila-díjas romániai magyar költő, író, műfordító

https://kultura.hu/ha-nem-kepzelte-volna-maga-ele-az-olvasot-nem-irt-volna-egy-sort-sem-interju-kiraly-laszlo-iroval/

1943 Kokas László magyar színész, operetténekes, tanár
1943 Vajda László Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész
1944 Balogh Tamás színész, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház örökös tagja
1944 Straub Elek magyar üzletember
1952 Koltai Judit színésznő, rendező
1961 Meg Ryan amerikai színésznő
1962 Jodie Foster kétszeres Oscar-díjas amerikai színésznő
1968 Horváth Csaba koreográfus
1968 Jónás Rita magyar színésznő
1969 Philippe Adams belga autóversenyző
1976 Jack Dorsey amerikai szoftverfejlesztő, a Twitter egyik alapítója
1992 Herczegh Péter magyar színész

November 19-én halt meg

1828 Franz Schubert osztrák zeneszerző, dalköltő
1855 Vörösmarty Mihály költő, a magyar romantika és a reformkor költészetének egyik legnagyobb alakja
1883 Benkő Dániel mezőgazdasági szakíró, akadémikus
1888 Edmond Gondinet francia író
1891 Csiky Gergely író, a Kisfaludy Társaság másodtitkára, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja
1944 Horvay János szobrász
1956 Falábú Jancsi, a Corvin köz közelében zajlott harcok legendás tüzérparancsnoka az 1956-os forradalom idején
1978 Giorgio de Chirico olasz szürrealista festő 1988 Christina Onasszisz, a görög multimilliomos, Arisztotelisz Onasszisz lánya
1989 Kovács Károly Pál villamosmérnök, az MTA tagja, a magyar elektrotechnika kiemelkedő alakja
1993 Kenneth Burke amerikai kritikus, filozófus, író
1998 Alan J. Pakula többször Oscar-díjra jelölt amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, filmproducer
2007 Szabó Magda Kossuth-, József Attila- és Prima Primissima díjas író, a Corvin-lánc kitüntetettje

https://kultura.hu/galyarabok-unokaja-szabo-magdara-emlekezunk/

2012 Lehoczki Károly (CZKI) magyar zenész, dobos, karikaturista
2013 Kovács Tibor régész, a Kárpát-medence bronzkori és vaskori történetének kutatója
2013 Frederick Sanger kétszeres Nobel-díjas angol biokémikus
2014 Mike Nichols német származású amerikai Oscar-, Emmy-, Grammy- és Tony-díjas televízió-, színház- és filmrendező, forgatókönyvíró és filmproducer
2015 Bíró Miklós Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr, érdemes és kiváló művész
2021 Schöpflin György történész, politikus, egyetemi tanár

A képen a Csonka-féle levélgyűjtő munkában. Forrás: Postamúzeum

#eztörténtma