Figyeljünk a fecskékre, üzeni az MME

Tudomány

A fecskék védelmének fontosságára hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), mivel az ezredfordulót követően több mint ötven százalékkal csökkent a hazai fecskeállomány.

18.06.2018, Brandenburg, Gross Schonebeck: with wide open beaks begging young barn swallows (Hirundo rustica) after food, just as a parent animal comes flying. The nest is located on a blanket in the petting enclosure of the Schorfheide Wildlife Park. Photo: Patrick Pleul / dpa central image / dpa | usage worldwide (Photo by PATRICK PLEUL / ZB / dpa Picture-Alliance via AFP)
Füsti fecske (Hirundo rustica) fiókák fészkükben. Fotó: Patrick Pleul / dpa Picture-Alliance via AFP

A fecskeállomány csökkenésének megállítását, megfordítását a meglévő, aktív természetes fészkek és telepek fokozott védelmével, az ezek mellé március–áprilisban kihelyezett műfészkekkel, sárgyűjtőhelyek létesítésével, az ürülékpotyogást megszüntető fecskepelenkák felszerelésével, a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával lehet segíteni. Az MME a műfészkek és az ezekhez szükséges sablonok elkészítését bemutató kisfilmekkel is segíti a madárbarátok felkészülését az idei fecskevédelmi szezonra.

A rovarok elleni biológiai védekezésben is óriási szerepe van többek között a fecskéknek és a denevéreknek. Minden fecske legalább egy kilogramm, muslicától a nagyobb légy mérettartományba tartozó repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt. Figyelembe véve, hogy Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, ez azt is jelenti, hogy legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar évről évre a környezetünkben marad.

Rámutattak: a napjainkra teljes egészében városiasodott sárfészket építő fecskék védelmében a lakosságnak nélkülözhetetlen szerepe van.