Misztikus repülés a víz alatt

Egyéb

Álomlét határán
 

A madárkirály és a halkirálynő története lélegzetelállító. Bizton állíthatom ezt, hiszen próbára tettem esti meseként. A már félálomban lévő ötéves fiamat olyannyira magával ragadta a verses mese hömpölygő ritmusa, a képek varázslatos álomvilága, hogy nem hagyott még szünetet sem tartani a felolvasásban. Együtt úszott és repült álomlét határán Irijámmal és Jonibével. Más dimenzióba került, s nem feltételezem, hogy a szöveg filozofikus tartalma, s annak értelmezése érte ezt el nála, ahhoz felnőttként is fel kell nőni. Vagy csupán hagyni, hogy magával ragadjon a költemény. Ha tehát kérdés volna - a kötet fülszövegében írt korosztályi besorolás - 6 éves kortól 99 éves korig -, azaz gyermekkönyv, avagy felnőttkönyv-e, akkor erre ez a válasz.  

 
Egymásra találás
 

Az időtlen létezés terében mozog a mű, s az időtlen térben lebegését festik meg a képek, s e nem könnyű gondolatok titokzatossága, megmagyarázhatatlan véletlenek formájában vették körül e könyv születését is. Bemutatóján megtekinthettük Rófusz Kinga filmjét, A sellő és a halász meséjét. S megtudhattuk azt is, hogy nem ismerte korábban Schein Gábor Az ezüstpikkely című történetét, sőt személyesen magát a szerzőt sem. Csak-e könyv, az Irijám és Jonibé létrehozása során ismerték meg egymás művét, és döbbentek rá arra, hogy a két történet szinte ugyanaz, mintha az egyikből keletkezett volna a másik. Avagy ugyannak a megtestesülése két alkotásban is. Hogy a két - azaz egy - mesét egymástól függetlenül megalkották a szerzők, a kötet kiadója, Sándor Csilla sem tudta. S ráadásként a "véletlen"(?) is segítette, hogy végül Schein Gábor írásának megfestésére Rófusz Kingát kérje fel - mivel a korábban megkért illusztrátor más elfoglaltsága miatt nem tudta elvállalni. Mintha valahol az időtlen térben egymást kereste volna az író tolla s a festő ecsete...

 
 
Születés és teremtés misztikuma
 
Fiam születésének éjszakáján vetettem papírra, gyakorlatilag egy folyamatban - mondta Schein Gábor. Nehéz e ténynél többet mondani e költemény spiritualitásáról. Hiszen tudjuk, s várjuk egy gyermek érkezését, de születésének pillanatáról nincs fogalmunk. Nem tudjuk, miért akkor, miért azon a napon jövünk világra. De valahol tudat alatt, a tudattalan dimenzióiban okkal és értelemmel rendelkezik a teremtés és a születés folyamata. S bár a mese már évekkel korábban napvilágot látott, illusztrációk nélkül, valahol elrendeltetett, hogy egy napon e festményekkel együtt, egy "kiállító térben" kell megtestesülnie. Hadd játsszak még kicsit a szavakkal: ez a "csoda"a Csodaceruza kiadónak köszönhető.
 
Névjegy
Schein Gábor - Rófusz Kinga: Irijám és Jonibé
Csodaceruza kiadó
Budapest, 2009