A Szociopoly a mai magyarországi kistelepüléseken élő szegény családok életéről szól, egy fiatalember története, aki szembeszáll a falu hatalmasságaival. A falu lakói – akiknek helyzetébe a nézők kerülnek – szegény családok, akik jövedelemre csak segélyekből, alkalmi vagy feketemunkából számítanak.

A Szociopoly társasjátékként született meg 2010-ben Bass László szociológus és Fodor Kata szociális munkás elgondolása nyomán. A Bánkitó Fesztiválon néhány fiatal kipróbálhatta, milyen eséllyel élne meg egy hónapig a szegénység adta keretek között. Négy évvel később Fábián Gábor – az akkor még létező Szputnyik Társulat tagjaként – hozta létre ennek a játéknak a színházi változatát egy olyan interaktív társasjátékként, amelyre korábban nem volt még példa Magyarországon. Az előadás, amelyben jelenleg Fábián Gábor, Herczeg Tamás, Hay Anna, Sipos Vera, Jaskó Bálint, valamint a játékvezető, Bass László közreműködik, szinte bárhol lejátszható. Az elmúlt évek során elkészült az előadás online változata is, de a Szociopoly faluját az élelmiszer- és energia-áremelkedés sem kímélte, át kellett alakítani a kereteket, hiszen a darab lényeges mozzanata, hogy a nézők által megélt helyzetek minél valóságosabbak legyenek.

A darab 2016-ban a VIII. Kaposvári ASSITEJ Nemzetközi Biennálén elnyerte a legjobb ifjúsági előadásnak járó Üveghegy-díjat, 2021-ben pedig bekerült a leginnovatívabb pedagógiai módszerek közé: „A világ és én” kategóriában megkapta az EDISON Platform díjat. Amikor 2017-ben Fábián Gábor rendező Pécsre költözött, elkészítette a Szociopoly dél-magyarországi klónját, és megalapította a Tandem Színházat, ahol az elmúlt években közel ötven előadást tartott az eredeti koncepció alapján.

Nyitókép: Bass László a Szociopolyban. Fotó: Takács István Gábor