A Vass Norbert vezette beszélgetés körbejárta a határátlépést, ami mindkét vendég életében központi szerepet játszik. Baricz Gergő kiemelte, hogy nála nemcsak az erdélyi-magyar államhatár átlépése nehéz, hanem magában is át kell lépnie egy, a saját értékrendjei között húzódó határt. Itt a szülői házban tanult értékek, és a pesti életbe való beilleszkedéshez szükséges értékek állnak egymással szemben. ?Pest lassan az otthonom lesz, és amikor nem vagyok itt, akkor honvágyam van. Ezért pedig bűntudatom támad, mert Erdély is az otthonom? ? mesélte a lelki megosztottságáról az énekes. Szálinger Balázs számára ez a honvágy és bűntudat többszörös, hiszen otthon van Zalában, Budapesten, Kolozsváron és a Székelyföldön is. ?Irodalmárként Kolozsváron érzem magam a legszabadabban, ott kell legkevésbé figyelni arra, mit mondok? ? ismerte el, majd hozzátette, mindig az adott közeghez igazítja azt, hogyan viselkedik. Ami szerinte nem baj, hiszen senki sem beszél ugyanúgy a szüleivel, mint a barátaival.

 

Baricz Gergő többször is kiemelte, hogy neki most végig kell járnia a ranglétrát, nem rögtön a nagyszínpadra ugrania, mert a lelkiismerete ezt diktálja. Meg kell tanulnia a szakmát, és közben egyre jobban érzi azt, hogy erre a pályára született. Szálinger Balázs szintén nem erre a pályára készült egyetemi évei alatt, ezért most pótolja be azt a sok olvasmányt, amiket pályatársai a magyar szakon elolvastak. Viszont úgy gondolja, az a társadalomtudományi és jogi tudás, amivel ő rendelkezik, másfajta látásmódot eredményez, ez pedig a többi költőnek nincs meg.

 

Szálinger Balázs felelevenítette az első találkozását Baricz Gergővel: ajánlották neki, hogy hallgassa meg a Leonard Cohen-feldolgozását, ami tetszett neki, többször is meghallgatta. Aztán jött a felkérés az Ulpius kiadótól, hogy írjanak egy beszélgető könyvet. Az első találkozás után nem volt kérdés, hogy meg fogják írni a könyvet, hiszen könnyen megtalálták a közös hangot. ?Sose éreztük, hogy ez munka lenne. Élvezetes volt beszélgetni, és igazán érdeklődtünk egymás iránt, nem csak megjátszottuk? ? mondta el a Rés a fejben című kötetről Szálinger. Baricz Gergő elmesélte, hogy évekkel a Rés a fejben előtt részt vett már Szálinger egy estjén, így nem volt számára ismeretlen a költő.

 

Vass Norbert felvetette, hogy a közhely szerint ?minden költő rocksztár akar lenni, és minden rocksztár költőnek képzeli magát?. Szálinger Balázs szerint minden költészet, még a mulatós is. A különbség ezek között abban áll, hogy mindegyik más és más csatornákon jut el az emberekhez, valamint más és más minőségűek. Szerinte a költő úgy akar rocksztár lenni, hogy közben nem tesz semmit se érte. Számára a rocksztárság azt jelenti, hogy bármilyen poént meg mer csinálni a színpadon.

 

A beszélgetés egy képzeletbeli zenekar összeállításával végződött, és Baricz Gergő legnagyobb sajnálatára Szálinger Balázs rögtön lecsapott a Beatles tagjaira.

Bodor Máté