Hogyan írjunk dalt együtt? – Kézikönyv készült a közösségi dalszerzésről

Zene

A csoportos zenélés, dalszerzés élményét teszi mindenki által hozzáférhetővé a Fiatalok a Magyar Zenéért Egyesület (FMZ) friss kiadványa, a Közösségi dalírás.

A közös, kreatív dalírás folyamatát és izgalmát tűzi zászlajára az Közösségi dalírás, amely az UbikTūra eseményekhez kötődő FMZ Egyesület legújabb kiadványa. A kézikönyv, habár elméleti alapokat is lefektet, főként gyakorlati szempontból közelíti meg a közösségi dalszerzés folyamatát. A könyvben leírt módszertanok hat elismert művész gyakorlatain alapszanak: Ferenczi György, Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos, Makay Anna, Thea Soti és Palágyi Máté „Kakas” számtalan foglalkozást a hátuk mögött tudva adnak betekintést az évek alatt kidolgozott munkamódszereikbe. Mivel mindegyik művész más megközelítéssel vezeti foglalkozásait, ezért a könyv nemcsak különféle praktikák, hanem egymást kiegészítő alkotási folyamatok gyűjteménye is.

A kézikönyv anyagához hozzájáruló előadók a zenei élet különböző területein vannak jelen, ami viszont közös bennük, az a csoportos gondolkodás, az alkotás szeretete és az általuk megszerzett tudás átadásának vágya. A kiadványban vázolt gyakorlatok a velük készült interjúkat, illetve vezetésükkel megvalósult workshopokat alapul véve veszik sorra a közösségi dalírás elemi lépéseit.

A kötet fejezetekre bontva kalauzol el a zenei alkotás különböző lehetőségeibe.

Az olvasók megtudhatják, hogyan építsenek fel egy dalszerkezetet, miként fejlesszék ki egy kezdeti ötletre alapozva a dal további részeit. Egy másik fejezetből kiderül, milyen az, amikor a szövegből indul ki egy dal, hogyan lehet a szöveg ritmusára ráérezve kidolgozni egy dallamot. A kézikönyv emellett bemutatja, milyen módon lehet a színház felől megközelíteni a dalszerzést, zárásként pedig segítséget ad a közösségi dalszövegírás folyamatához.

A Közösségi dalírás nem csak kezdő vagy amatőr zenészeknek szól. A kézikönyv célja, hogy a benne leírtak kortól és előképzettségtől függetlenül bárki számára hasznos tudást nyújtsanak. A könyv alapjául szolgáló foglalkozások az élmény- és projektpedagógia módszereivel éltek, ennek megfelelően a kiadvány víziója is legfőképpen az, hogy szórakoztató és maradandó tapasztalatot adjon minden olvasó számára.

Fotó: TEDxBozeman / Russ Chapman / FlickR