Izgalmas, műfajilag sokszínű volt a 2015-ös év, és többnyire nők uralták. A lengyel Sasok (Orły) filmdíjakat is többségében női alkotók vitték el. A 22. Lengyel Filmtavasz során az elmúlt év gazdag filmes kínálatból mutatnak be néhány kivételes alkotást, melyekre mindenképp érdemes legalább egy estét szánni a moziban.

 

315fd41d-abcd-491a-924a-a3ef88c79a84
Ezek az én lányaim (Fotó: muveszmozi.hu)

A tavalyi évben (a magyar mozikban is vetített Szavak nélkül elsöprő sikere után) több figyelemreméltó film témája is a betegség, illetve a betegséggel való küzdelem volt, melyekben azonban ezúttal a keserédes hangvétel dominált. Az Ezek az én lányaim (Moje córki krowy) című filmben szereplő nővéreknek szüleik betegségével kell megbirkózniuk, de a drámai téma bemutatásához Kinga Dębska rendezőnőnek sikerült egy olyan groteszk kifejezésmódot találni, ami egészen sajátos jelleget kölcsönöz a történetnek. Maciej Midas Egyszer élünk! (Żyć nie umierać) című filmje az élet utolsó hónapjairól mesél ? egy ismert színész életének leltára, jelentős magyar mellékszállal. Mindkét alkotás megtörtént eseményeket dolgoz fel, és rendkívül személyes hangvételű ? olvasható a Lengyel Intézet honlapján.

 

A Body/Test (Ciało/Body) című film a Berlini Fesztivál Ezüst Medve-díjas rendezőnője, Małgorzata Szumowska formailag letisztult, minimalista alkotása. Néhány kritikus a filmet ?különösen nyers fekete komédiának? nevezte. Jerzy Łukaszewicz Karbala című filmje már egy teljesen más világba repít bennünket. Lengyel alkotók először dolgozták fel az iraki háborúban szolgálatot teljesítő lengyel stabilizációs misszió témáját. A Karbala nemcsak tisztelgés a lengyel katonák előtt, de egyben egy remek háborús film is, mely könnyedén felveheti a versenyt a világ hasonló műfajú produkcióival.

0004fdsoc4h6ddqm-c322-f4
Idegen égbolt (Fotó: muveszmozi.hu)

 

A Démon (Demon), avagy lakodalmi horror a nemrég elhunyt Marcin Wrona filmje a dibbukról. A film a mai lengyel vidéki élet kulisszái közt tér vissza a lengyel-zsidó kapcsolatok tematikájára.

 

A migráns sorsnak, mint az életkörülmények gyors megváltozásából és a kultúrák különbözőségeiből fakadó próbatételeknek az ábrázolása, több filmnek is témája volt. Többek között Dariusz Gajewski Idegen égbolt című művének is, amely egy Svédországban élő lengyel család harcát ábrázolja a gyermekvédelmi hivatal rideg törvényeivel, a kislányuk visszaszerzése érdekében.

 

A kínálatban egy ifjúsági film is szerepel. Tomasz Szafrański a Kalandorok társasága (Klub włóczykijów) megfilmesítésével egy nagyon izgalmas alkotást hozott létre, amelyben a hősök komikus helyzetek és váratlan események sorával találják szemben magukat.

 

Krzysztof Zanussi látogat idén a rendezvényre, aki részt vesz Pörös Géza Krzysztof Zanussi világa című könyvének bemutatóján is április 18-án. A könyvbemutató után Zanussi Persona non grata című, 2005-ben készített filmjét láthatják az érdeklődők.