Július 25-én történt

Ezen a napon történt

2018-ban hunyt el Szepesi György, a legendás magyar rádiós sportkommentátor. Ő közvetítette a londoni 6:3-at, gyakran „az Aranycsapat tizenkettedik játékosának” nevezték. Lelkesedése, együttélése a játékkal sok rajongót szerzett. Volt, hogy a szurkolók a lelátóra is magukkal vitték a zsebrádiót, a magyarországi televíziózás kezdetén pedig a nézők a focimeccsek alatt gyakran lehalkították a tévét, és az őt hallgatták hozzá. Legemlékezetesebb közvetítéseit a Magyar Rádió 1989-ben Szepesi György közvetít: Legszebb góljaink: a 6:3, 7:1 és a többiek címmel adta ki. Milliók kedvence volt, de életére súlyos árny vetült: mint az 2006-ban kiderült, 1950-ben az állambiztonság beszervezte, Galambos fedőnéven még Puskás Öcsiről is jelentett.

Szepesi György sportriporter egy 1975-ös közvetítésen. Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán
Szepesi György sportriporter egy 1975-ös közvetítésen. Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

Ünnep

Idősebb Szent Jakab Apostol ünnepe – János evangélista testvére, a menedékházak, kórházak, zarándokok és búcsújárók patrónusa, Spanyolország fő védőszentje.
Szent Kristóf ünnepe – vértanú, az utasok, vándorok és hajósok védőszentje.
A vízbe fulladás megelőzésének világnapja – 2021 óta az ENSZ Közgyűlésének határozata nyomán tartják.

Július 25-én történt

325 Véget ért az I. Constantinus (Nagy Konstantin) római császár által összehívott niceai zsinat, a keresztény egyház első egyetemes tanácskozása, amelyen elítélték az arianizmus tanait.
1139 I. Alfonz portugál király Ourique mellett legyőzte a mórokat. 
1785 A Helytartótanács közkertté nyilvánította a budai Városmajort.
1826 Oroszországban kivégezték a dekabrista felkelés vezetőit.
1848 A Mészáros Lázár hadigőzös vízre bocsátásával létrejött a Honvéd Folyami Flottilla, ez a magyar hadihajózás napja.
1893 Felavatták a Jón- és az Égei-tenger közötti, 325 kilométer hosszú Korinthoszi-csatornát, amelyet a magyar Gerster Béla tervezett.
1909 A francia Louis Blériot elsőként repülte át a 33 km széles La Manche-csatornát Calais és Dover között, ezzel elnyerte a brit Daily Mail című lap által kitűzött ezer fontos díjat. 
1924 Egy stockholmi vendéglőben két svéd üzletember, Assar Gabrielsson és Gustav Larson megalapította a Volvo autógyárat. 
1934 Bécsben az osztrák fasiszták államcsínyt kíséreltek meg, amelynek során meggyilkolták Engelbert Dollfuss kancellárt. 
1943 Olaszországban megbukott a fasiszta rendszer, leváltották és internálták a Ducét, Benito Mussolinit.
1968 Megjelent VI. Pál pápa Humanae vitae kezdetű enciklikája a helyes születésszabályozásról.
1978 Az angliai Oldhamben megszületett a világon az első lombikbébi, Louise Joy Brown.
1984 Az emberiség történetében először tett űrsétát nő: a világ második űrhajósnője, a szovjet Szvetlana Szavickaja a Szaljut-7 űrállomás fedélzetéről lépett ki a kozmoszba. 
1992 Barcelonában megkezdődött a XXV. nyári olimpia. A magyar sportolók 11 aranyérmet nyertek.
2000 Párizs közelében, a felszállás után lezuhant az Air France Concorde típusú repülőgépe, a balesetben 113 ember halt meg.
2019 Suhajda Szilárd első magyar hegymászóként oxigénpalack és teherhordók nélkül érte el a Föld második legmagasabb hegycsúcsát, a 8611 méter magas K2-t. 

Július 25-én született

1654 Agostino Steffani itáliai zeneszerző, diplomata 
1722 Fellner Jakab építész, a copf stílus magyarországi képviselője

Huszonhárom éves korában telepedett le Tatán, és élete nagy részét itt töltötte. 1750-től kezdve főleg az Esterházy grófok számára dolgozott, bár növekvő híre más megbízatást is szerzett számára. Első jelentős önálló munkája az 1751-ben megkezdett tatai plébániatemplom, melynek építését utódja, Grossmann József fejezte be 1780 után. 1756-ban a cseklészi Esterházy-kastélyt építette át. 1761-ig Komárom vármegye szolgálatában állt. 1762-ben a Lamberg család kastélyát tervezte Mórott. 1764-ben szerződést kötött Esterházy Károly püspökkel az egri püspöki uradalom egyes építkezéseinek tervezésére és felügyeletére. Első műve itt a püspöki kastély lépcsőháza és kápolnája volt (1766). 1768-74 között a veszprémi püspöki palotát tervezte. 1765-től átvette a Gerl József bécsi építész által tervezett és egyetemnek szánt egri lyceum építését, melynek befejezése másra maradt. 1773-ban tervezte meg és kezdte el építeni utolsó nagy alkotását, a pápai plébániatemplomot. Mindezeken kívül sok építkezést tulajdonít neki a kutatás. Jelentős szerepe volt Veszprém, Pápa, Eger és Tata városképének kialakításában. 1773-ban magyar nemességet kapott.
Forrás: OSZK

1847 Paul Langerhans német orvos, a hasnyálmirigy róla elnevezett, az inzulint termelő sejtjeinek felfedezője
1948 Baka István József Attila-díjas magyar költő, műfordító. A Digitális Irodalmi Akadémia 2015-ben posztumusz tagjává választotta.

1948. július 25-én született Szekszárdon. Édesanyja, Stirsky Mária (1926) Tolnáról, cseh–szerb–osztrák–magyar keveredésű családból származott, édesapja, Baka István (1923) Szekszárdon született. Bátán és Tamásiban élnek, itt kezdi el az általános iskolát.

1956 márciusában Szekszárdra költöznek, nyolcévesen írja első verseit. Középiskolai tanulmányait a szekszárdi Garay János Gimnázium orosz tagozatán végzi. Itt éri életének egyik jelentős eseménye, a kamaszkori viszonzatlan szerelem, amely verseiben és prózájában számos változatban elevenedik meg. Kamaszkori verseit „érkező” álnév alatt a Bonyhádi Közgazdászban jelenteti meg.

1966-ban érettségizik, Hódmezővásárhelyen előfelvételis katona. 1967-ben megkezdi tanulmányait a szegedi József Attila Tudományegyetem (ma Szegedi Tudományegyetem) magyar–orosz szakán.

1969 február 1-jén házasságot köt egyetemi csoporttársával, Ökrös Tündével. Házasságukból két gyermekük születik, Ágnes (1973) és Tamás (1978).

1969 februárjában Ilia Mihály bemutatja a Tiszatáj folyóiratban.

1971–72-ben utolsó egyetemi tanévét Leningrádban tölti. Életre szóló barátságokat köt orosz underground értelmiségiekkel, szamizdatot olvas. Felfedezi Mandelstamot, Szosznorát, Brodszkijt. Egyetemi évei alatt a szinte csak saját belső világára figyelő, elvont irodalmi és zenei élményekért rajongó fiatalemberből határozott, tudatos, népért és nemzetért felelősséget érző költő válik.

1972 júniusában megszerzi orosz–magyar szakos tanári oklevelét. Szeptemberben a Kortárs folyóiratban mutatkozik be verseivel.

1972 és 1974 között magyart és oroszt tanít a szekszárdi Egészségügyi Szakközépiskolában.

1974 májusában írószövetségi meghívásra Bulgáriába látogat. Egy szerelmi élmény hatására bolgárul kezd tanulni, barátságot köt Kiril Kadijszkivel, akitől verseket fordít. Ősszel visszakerül Szegedre, ahol a Kincskereső című, gyermekeknek szóló irodalmi folyóirat munkatársa, később főmunkatársa, majd 1992-ben főszerkesztő-helyettese lesz. A nyaranta megrendezésre kerülő és a folyóirat szellemiségéhez kapcsolódó szegedi országos Kincskereső-tábor költőiskolájának rendszeres vezetője.
Forrás: OSZK

1890 Szilvay Kornél számos tűzoltó és tűzvédelmi eszköz feltalálója.

A felső ipariskolában szerzett technikusi oklevelet. Már diákkorában érdeklődött a tűzoltók munkája iránt és édesapja munkahelyén, a Schlick-gyárban, majd a budapesti önkéntes tűzoltók csapatában tevékenykedett. Itt ismerte meg a világon elsőként hazánkban használt gépjárműfecskendőt, amelynél a jármű álló helyzetében a jármű meghajtó motorja működteti a járműre szerelt szivattyút. Szilvay első találmányával a motor indítási nehézségeit küszöbölte ki. 1914-től a budapesti hivatásos tűzoltóknál műszaki tisztként dolgozott. Főként az foglalkoztatta, hogyan lehetne a tűzoltásnál fellépő vízkárokat kiküszöbölni, mivel az égő anyagokra zúdított víztömeg sokszor nagyobb károkat okozott, mint a tűz. 1923-ban szabadalmaztatta egy közömbös gázzal oltó, azaz szárazoltó gép elvi megoldását. 1925-ben a Nemzeti Kaszinóban – az ő vezetésével – sikerrel alkalmazták poroltóját, az értékes gobelinek és szőnyegek csak minimális kárt szenvedtek. Találmányának lényege az volt, hogy egy robbanómotor kipufogó gázait először lehűtik, majd kompresszorral sűrítik, végül a gázzal az oltó port (szódabikarbónát) a tűzre fúvatják. A készülék gyártását a MÁVAG Mozdony- és Gépgyárban kezdték el és Szilvay találmánya az 1929-es párizsi nemzetközi tűzoltó kiállításon nagy sikert aratott. Számos egyéb szabadalma is szolgálta a tűzvédelmet, például a hőhatásra záródó szelep, az úszószivattyú (8 méternél mélyebb vízforrások hasznosítására), a tűz- és robbanásbiztos szekrény és az alarmográf (önműködő tűzjelző távíró).Mint tűzoltó tiszt több ezer oltást vezetett. Ő irányította 1947-ben a budapesti Bazilika kupolatüzének oltását, ahol előrelátóan és sikeresen gondoskodott az értékes freskók védelméről.
Forrás: OSZK

1894 Gavrilo Princip az első világháborút kiváltó 1914-es szarajevói merénylet elkövetője 
1894 Walter Brennan háromszoros Oscar-díjas amerikai színész 
1903 Ajtay Andor Kossuth-díjas színész
1905 Elias Canetti Nobel-díjas német nyelvű író
1922 John Goodenough kémiai Nobel-díjas amerikai szilárdtest-fizikus, aki 2019-ben eddig legidősebben, 97 évesen nyerte el a kitüntetést
1924 Gádor Magda Munkácsy Mihály-díjas szobrász 
1924 Lohinszky Loránd romániai magyar színész 
1929 Vaszilij Makarovics Suksin szovjet-orosz író, filmrendező, színész 
1930 Réz Pál Széchenyi-díjas irodalomtörténész, műfordító
1944 Árkai Péter Széchenyi-díjas geológus, akadémikus 
1944 Farkas Gábor Ybl Miklós-díjas építész 
1949 Végh Károly Bánffy Miklós-díjas muzeológus 
1949 Mányai Zsuzsa színművész 
1987 S. Takács András dokumentumfilm-rendező, riporter, az On The Spot televíziós riportsorozat társalkotója

Július 25-én halt meg

1492 VIII. Ince a 213. római pápa
1564 I. Ferdinánd Habsburg-házi német-római császár, magyar és cseh király 
1794 André Marie de Chénier francia költő és publicista, a romantika előfutára 
1818 Dugonics András író, matematikus, az első magyar regény, az Etelka szerzője
1834 Samuel Taylor Coleridge angol költő, író
1884 Feszl Frigyes építész, a pesti Vigadó tervezője 
1980 Vlagyimir Viszockij szovjet-orosz színész, dalszerző, énekes
1986 Vincente Minnelli Oscar-díjas amerikai filmrendező
2003 John Schlesinger Oscar-díjas angol filmrendező
2011 Romvári József Emmy- és Balázs Béla-díjas díszlettervező, kiváló művész
2014 Dobos László Kossuth-díjas szlovákiai magyar író, politikus 
2018 Szepesi György újságíró, legendás sportkommentátor, az MLSZ volt elnöke
2020 Olivia de Havilland kétszeres Oscar-díjas angol-amerikai színésznő
2023 Bo Goldman kétszeres Oscar-díjas amerikai forgatókönyvíró

#eztörténtma