
Szent Barnabás apostol
SZENT BARNABÁSról keveset tudunk, noha az Újszövetségben viszonylag sok szó esik róla. Az első, amit Barnabásról hallunk, hogy szántóföldjét eladta és annak árát az apostolokhoz vitte az egyházközség szegényeinek szánt adományként. „Derék ember volt, telve Szentlélekkel és hittel” olvashatjuk az Apostolok Cselekedeteiben, ahogy azt is, hogy „József, a ciprusi származású levita, akit az apostolok Barnabásnak neveztek el, ami azt jelenti, hogy a vigasztalás fia”. Barnabás segítőkészséggel közeledett Pálhoz, az egykori keresztényüldözőhöz, megtérése után támogatta munkája megkezdésében. Barnabás Pállal és Márkkal indult az első missziós útra, Ciprusra, Barnabás hazájába, azután Kisázsiába – de mindig pogánylakta vidékre. Barnabás a pogányok között missziós tevékenységet folytatott, így ők is az Egyház teljes jogú tagjai lettek, hiszen a megváltás az egész világra kiterjed, nem köthető feltételekhez. Pál és Barnabás fölvette az Egyházba a pogányokat, de nem kényszerítették rájuk az ószövetségi törvényeket.
Szent Barnabás apostol ünnepét a bizánci és a szír egyház június 11-én üli. Róma a 11. században fogadta be az ünnepet.
M. Zemplén Jolán születésnapja – 1911
Magyarország első fizikaprofesszor asszonya, a tudománytörténész ZEMPLÉN JOLÁN (Budapest, 1911. június 11. – Budapest, 1974. június 6.) neves tudóscsaládban született: édesapja, Zemplén Győző a Műegyetem elméleti fizika professzora, nagybátyja, Zemplén Géza nemzetközi hírű szerves kémikus volt. Miután matematika–fizika szakos tanári oklevelét és doktorátusát a tudományegyetemen megszerezte, Zemplén Jolánt is egész pályafutása a Műegyetemhez kötötte. A Kísérleti Fizika Tanszéken – melynek élete utolsó tíz évében tanszékvezető professzora volt – létrehozta a Tudománytörténeti Kutatócsoportot és aktív közreműködője volt az Akadémia tudomány- és technikatörténeti bizottságának. 1945-ben készült el A háromezer éves fizika című könyvének kéziratával, amely egyetemes fizikatörténeti összefoglaló. Életművének leglényegesebb része azonban a magyarországi fizika történetének kutatása volt. Két hatalmas kötetben jelent meg a XVIII. század végéig terjedő időszakra vonatkozó rész. A XIX. század fizika történetéről is sok résztanulmánya készült, de ezek egységbe rendezésére már nem volt ideje.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)
Svaiczer Gábor születésnapja – 1784
A magyarországi ércbányászat és -feldolgozás sikeres fejlesztője, SVAICZER GÁBOR (Kassa, 1784. június 11. – Nagybánya, 1845. augusztus 4.) Svájcból Magyarországra telepedett bányász-dinasztiából származott. A hírneves selmecbányai akadémián 1804-ben fejezte be tanulmányait, majd a korabeli előírásoknak megfelelően hároméves tanulmányutat tett a Monarchia nagyobb bánya- és kohóüzemeiben. Első munkahelyén, Szomolnok rézbányájában felmérő munkákat végzett a tanulmányútjáról hozott műszerekkel. Családi dokumentumok tanulmányozása alapján fordult érdeklődése a Kassa közelében fekvő, akkoriban kimerülőben lévőnek tartott aranyidai nemesfém bányák felé. Következetes és alapos feltáró munkája nyomán itt új arany-, ezüst- és antimontartalmú érctelepeket fedezett fel. Az ércek feldolgozására az akkor nálunk még ismeretlen klórozó pörköléses eljárást vezette be. Az ércfeldolgozó berendezéseket maga tervezte és felügyelete mellett készíttette el. 1818-ban Nagybányára nevezték ki pénzverde és bányaműszaki felügyelővé és bányabíróvá. Geológiai ismeretei és tapasztalatai alapján itt is új feltárásokat indított el, új zúzóműveket helyezett üzembe. 1834-ben lett az alsó-magyarországi, akkor a legnagyobb bányakerület vezetője. Itt is folytatta az új feltárásokat, a korszerű ércfeldolgozás meghonosítását, gyökeresen módosította a bányák térképezési módszereit. Gyakorlati munkája mellett 10 évig, 1834–44 között igazgatója volt a selmeci akadémiának. Ezalatt közel 1200 bánya-, kohó- és erdőmérnököt nevelt, akiknek nagy szerep jutott a kiegyezés után az önálló magyar ipar megteremtésében.
Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)