(MTI) - Az emlékszobában a 2011. június 30-án elhunyt zeneszerző könyvtárának egy jelentős részét helyezték el. "Főként a szépirodalmi anyagot hoztam ide - mondta lánya, Petrovics Eszter rendező az ünnepélyes megnyitón. Ezek között számos értékes, neki dedikált mű van, például Juhász Ferenc költő kötetei.

 
"Bartók Béla színpadi művei, A kékszakállú herceg vára, A fából faragott királyfi, A csodálatos mandarin itt, Rákoshegyen öltöttek testet. Ezért édesapám három operájának - C'est la guerre, Lysistraté, Bűn és bűnhődés - és Salome című balettjének a dokumentációját is elhelyezem az emlékszobában, hiszen az ő zeneszerző munkásságának fontos része volt a színház, a zenés színház. A zenei hagyaték többi részét egyelőre én gondozom" - fejtette ki Petrovics Eszter. 
    
A Rákos Tibor építész vezetésével elkészült emlékszobában nem csupán könyvek, plakátok láthatók, hanem idekerült egy csillár és Petrovics Emil íróasztala is. A szoba kutatóhelyként és alkotói műhelyként is szolgál - mutatott rá a zeneház vezetője, Bokor Jutta operaénekes. Bartók nyári lakát, ahol az 1910-es években családjával termékeny nyugalomra lelt, 2006-ban alakították át zeneházzá, és a mindig szerény anyagi forrásokból lépésről lépésre vált fontos közművelődési hely, koncerthelyszín. 
    
Riz Levente országgyűlési képviselő, Rákosmente polgármestere megerősítette, a városrész fiatalságának zenei nevelésében kiemelkedő szerepet játszik a zeneház, amely a harmóniára való fogékonyságot ébreszti föl a gyerekekben. Petrovics Emil hagyatéka jó helyre került, a kerület méltóképpen fogja oltalmazni. 
 
A megnyitón Petrovics Emil kompozíciók, illetve Kurtág Györgynek a zeneszerző emlékére írt zongoradarabja hangzott el. Az utolsó befejezett mű, az Öt dal Shakespeare verseire című is megszólalt Bátori Éva és Selmeczi György előadásában. Ennek ősbemutatóján, a 2011-es Budapesti Tavaszi Fesztiválon még a dalok alkotója is jelen volt.