Irodalmi örökségtől az AI kihívásokig minden megtalálható a könyvhéten

Program

Szerb Antaltól a mesterséges intelligenciáig, Petőfi kritikai kiadásától a dohányzás művészettörténetéig – a 96. Ünnepi könyvhét színes programkínálatából válogattunk az irodalom és tudomány szerelmeseinek június 12-15. között.

A könyvhét csütörtökön 16 órakor kezdődik a Vörösmarty téren a hagyományos megnyitóval és a Szép Magyar Könyv 2024 díjátadójával, este pedig a Gryllusok koncertje zárja az első napot.

Pénteken az irodalmi klasszikusok kerülnek előtérbe. Szerb Antal halálának 80. évfordulója alkalmából mutatják be az Egy évem Szerb Antallal című kötetet, amelyben Prieger Zsolt szerkesztésében minden napra kapunk egy gondolatot a legendás írótól a Corvina Kiadó gondozásában. Délután pedig Petőfi Sándor utolsó verseinek kritikai kiadását mutatják be: az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és az Universitas Kiadó közös munkájaként megjelent hatodik, befejező kötettel zárul le egy évtizedes filológiai munka, amely az 1848-49-es alkotásokat tartalmazza. Lipthay Endre, Hermann Róbert és Szilágyi Márton beszélget a magyar irodalomtörténet nagy adósságát törlesztő kiadványról.

A könyvkiadás művészeti aspektusait járja körül a fakszimilékről szóló előadás, ahol Mátyás király híres Philostratus-kódexének hasonmás kiadásáról beszélgetnek az OSZK szakértői. A Vigadó téren Kiss A. Kriszta vezetésével kvízjáték várja majd az érdeklődőket, amely Jókai életéről és műveiről fog szólni. A Móra Kiadó A fiú, aki mindent el akart mesélni című könyve kapcsán kiderül, hol találkozott először Jókai Petőfivel, és mi volt a nagy mesélő legféltettebb kincse.

Szombaton a sport és a gazdaságpszichológia kerül reflektorfénybe. Három egykori sportoló – Hargitay András olimpiai bronzérmes, Sós Csaba Európa-bajnoki bronzérmes és Tóth Ákos egyetemi tanár – emlékszik vissza Széchy Tamás edzőfenoménra a Medicina Kiadó gondozásában megjelent kötetük alapján. Mérő László A gazdaság pszichológiája című új könyvében pedig arra keresi a választ, miért vagyunk hajlandók dolgozni pénzért.

A gyerekirodalmat kedvelő közönség sem marad program nélkül: átadják a HUBBY Év gyerekkönyve díjakat, és kiderül, mely könyveket tartják legjobbnak a fiatal olvasók. Lackfi János egyik új kötetét, az Elmúlikot is ezen a napon mutatják be a Harmat Kiadó gondozásában.

A történelem szerelmeseinek a Rubicon Intézet új könyvei kínálnak izgalmas olvasmányokat: egy német gályarab emlékirataitól Doberdói Breit József hadtörténeti munkáján át Paul Hollander szovjetkutatásáig. A Semmelweis Kiadó standján pedig Mikhail Shifrin Száz történet az orvostudomány múltjából című művét László Zsolt színművész közreműködésével mutatják be, ugyanitt találkozhatunk Frey Domonkos Arthropodóm című környezetvédelmi regényével is.

Vasárnap a jövő és múlt találkozására fókuszálnak egyes programok: a technológiai fejlődés hatását vizsgálja az MI lesz a könyvpiaccal? című beszélgetés, ahol az Író bisztró podcast műsorvezetői, Kapinya Viktória és dr. Vass Dorottea beszélget Szertics Gergely mesterségesintelligencia-szakértővel a Partvonal Kiadó MI lesz velünk?! című könyve kapcsán arról, hogyan változtatja meg az olvasási kultúránkat a digitális forradalom.

A múlt felé tekintve dr. Kovács Gábor tüdőgyógyász A dohányzásról másképpen című könyve a dohányzás művészettörténetét mutatja be a középkortól napjainkig, verseken, festményeken és iparművészeti alkotásokon keresztül, szintén a Medicina Kiadó gondozásában. A nap zárásaként hagyományosan bejelentik az erzsébetvárosi irodalmi ösztöndíj nyerteseit Erzsébetváros önkormányzata szervezésében.

Berg Judit Vilkó hazatér című művének színpadi bemutatója Herman Nóra vezetésével teszi teljessé a vasárnapi programkínálatot, ugyanazen a napon a Libri kiadó Különleges kiadások projektjének szerepéről is szó esik.

A négy nap alatt irodalomtól tudományig, gyerekkönyvektől szakkönyvekig, klasszikusoktól kortárs szerzőkig minden korosztály talál magának programot a Vörösmarty és a Vigadó téren.