Romot mászna, netán várat hódítana? Adunk tippeket hozzá!

Program

Rockenbauer Páltól tudjuk, nincs rossz idő, csak rosszul öltözött turista. Kirándulások természet és történelem között – mi segítünk, merre érdemes indulni.

BJASZ20200822014.jpg
Nem minden az, aminek látszik: Pilisborosjenő közelében az egri vár romjainak másával találkozhatunk, amelyet az Egri csillagok forgatásakor építettek fel. Fotó: Jászai Csaba / MTI

Van, aki bélyeget gyűjt, van, aki az extrém sportokra szavaz, mások kulináris kalandokkal töltik szabadidejüket. A mi családunk a várakat választotta. Így történt, hogy több mint 150 magyarországi romot és egykori kastélyt „vettünk be” az évek alatt. A felhozatal pedig egészen változatos, turisztikai központtá épült bástyák és borostyánnal átfont kőkupacok is fellelhetőek a történelem maradványait keresve. Összegyűjtöttünk néhány példát mindkét végletre, amelyekből egyértelművé válik, hogy mindenki találhat magának számára kedves helyet hazánkban. Az is, aki a magányt és a vadregényes romokat kedveli, az is, aki elegáns körülmények közt ünnepelne, és az is, aki a megelevenedett középkori játékok, lovagi tornák szerelmese. 

Ahol a természet az úr

Sok esetben mindössze néhány kő és az évszázadok alatt körbeérő növényzet árulkodik a régi idők helyszínéről. Van, hogy úttalan utak vezetnek a hegycsúcshoz. Így hát a természet szeretete és kellő kitartás mellett egy kényelmes túracipő is szükséges, ha az ember igazi várbarátnak szeretne állni. Hiszen Rockenbauer Páltól is tudjuk, „nincs rossz idő, csak rosszul öltözött turista”. Mi pedig segítünk, merre érdemes indulni!

Buják vára

Egyes históriák már a 14. század elejétől írnak Buják legendás váráról, ami a Báthory család, majd Bocskai István és a törökök kezébe is került, mely uralom a mai napig meglátszik a falakon. A Nógrád megyében található rom mára a természet játszóterévé vált, növények telepedtek meg a dacosan tisztelgő kőrakásokon. Legkülönlegesebb pontja boltív-kapuja, melynek kőlapjai mintha csak egy megritkult zongora billentyűi lennének, kecsesen fogadják a dombot megmászó látogatókat.

shutterstock_2146834885.jpg
Buják vára. Fotó: Shutterstock

A település és a vár fejlesztésére a 2010-es évek elején már készültek tervek, azonban a beruházás olyan régészeti munkákat és turisztikai befektetéseket igényelne, melyekre egyelőre nincs lehetőség. Így a várrom továbbra is vadregényes úti célként várja a kirándulókat, egyik személyes kedvencünkként.

A Buják italboltjával jelzett távolságibusz-megállótól mindössze 2,5 kilométerre található vár könnyed sétára hívja a viszonylag kezdő túrázókat is. A kényelem kedvelői pedig autóval is megközelíthetik a helyszínt, kiépített parkoló várja a látogatókat a Honvéd üdülőnél, a várromtól szinte tényleg csak egy kőhajításnyira.

Romantikus romok országszerte

A két kiemelt kirándulóhely mellett országunk területén még sok másik vár, kastély és rom található. Hangulatos épületmaradványok várják az arra járókat többek között Mátraházán, Markazon és Szandán is. De érdemes kirándulni Zalaszántón is, ahol a Balaton-felvidékben gyönyörködve tehetünk könnyed sétát a Tátika várhoz. A kilátás és a barlangok szerelmesei pedig Egertől nem messze, Cserépfaluról indulva fedezhetik fel Ódor várát. Számos település neve már önmagában árulkodó: a Vác közeli Csőváron számos túraútvonal várja a megmaradt várfalhoz zarándokoló túrabarátokat.

shutterstock_708972130.jpg
A szandai várrom. Fotó: Shutterstock

A természet azonban számos esetben erősebb az emberi akaratnál. Különböző okok miatt szinte bútorozott kastélyokat zárnak be. Omlásveszély és gazdasági okok reteszelik be jobb napokat megélt intézmények kapuit. Szerencsére azonban több, akár államilag támogatott kezdeményezés és műemlékvédő mozgalom segít fenntartani a mára már kulturális emlékművekként létező intézményeket és romokat.

Ahol a történelemé a főszerep

A turizmus és a hagyományőrzés fellendítésének tereiként visszaépülő kővárak és kastélyok egyre színesebb kínálattal készülnek látogatóik érkezésére. Sümeg, Diósgyőr, Kisnána és Nagyvázsony is tematikus napokkal és lovagi bemutatókkal szórakoztatják a település és a távolabbról érkezők apraja-nagyját. Aki pedig inkább a passzív pihenést kedveli, az sem marad lovagi hangulat nélkül: sok esetben a kastélyokból felújításuk és átépítésük után szálloda lesz, káprázatos miliővel várva a modern világból elmenekülni vágyókat. 

shutterstock_2336638363.jpg
A nagyvázsonyi Kinizsi-vár. Fotó: Shutterstock

A közelmúltban megújult és újjászületőben lévő várak és kastélyok közül említünk kettőt az alábbiakban, melyek kis- és nagy gyermekes családoknak, gyermeklelkű felnőtteknek is ideális úti célként szolgálhatnak.

Füzér vára

A Zempléni-hegységben található vár kiállításokkal, képzőművészeti, történelmi és geológiai tárlattal várja látogatóit. A mesébe illő táj csodálata mellett animátorok és audiovizuális anyagok segítségével ismerkedhetünk meg a múlt rejtelmeivel. A látogatóközpontban időről időre ünnepségek és rendezvények zajlanak, izgalmasabbnál izgalmasabb programokkal fogadja a család minden tagját. Az 1200-as évben emelt vár idén többek között pünkösdkor, valamint Szent Iván és Szent Mihály napján várjátékok helyszínévé lép elő.

shutterstock_1357842008.jpg
A füzéri vár. Fotó: Shutterstock

Eger vára

Dobó István és Bornemissza Gergely neve a legtöbbek számára ismerősen cseng, sokaknak a nemzeti hős fogalmával fonódott egybe. Az általuk őrzött vár ma már a turizmus és a hagyományőrzés fontos bástyája. Saját moziteremmel, börtönbemutatóval, panoptikummal és középkori viseletben kalauzoló tárlatvezetőkkel várja a látogatókat Eger városának csillaga. A család nagykorú tagjai pedig a váron belül is meg tudják kóstolni a borvidék gasztronómiai termékeit, míg a gyermekek a Betyártanya játszótéren szórakoznak korhű játékokkal. Az igazán energikus fiatalok a várnapokon pedig még egy valós harcszíntéren is megküzdhetnek egymással.

D_KOM20161017001.jpg
Hagyományőrzők vonulnak az Egri Vár Napja rendezvényen a várfalnál 2016. október 17-én. A hagyományok szerint 1552-ben ezen a napon kezdték meg az elvonulást a török hadak a vár alól. Fotó: Komka Péter / MTI

   

Épülés az összetartás jegyében: Szádvár

Az anyagi források mellett természetesen számos ember fizikai és szellemi munkájára van szükség a felújítások megvalósításához. Az első feltárásoktól a vélhető alaprajz megalkotásán át az utolsó visszafalazott kődarabig valósággal vitézi elszántság szükséges. Erre a lelkesedésre példa a Szádvár megmentésén dolgozó baráti társaság. A Szádvárért Baráti Kör ugyanis egyedülálló kitartással és figyelemmel dolgozik az Aggteleki-karszt területén található, tatárjárás utáni időkben épülő magyar vár autentikus megőrzésén. A Szögligetről és Bódvaszilasról is megközelíthető, hatalmas alapterületű vár mára kiépített lépcsősorral és ápolt belsővel várja a látogatókat, a társaság tagjai munkájukkal továbbra is ösztönöznek mindenkit a történelmi és kulturális emlékhelyek látogatására és segítésére. Vendégeket hívnak e helyekre, ahol a múlt és a jelen, a természet és az emberi erő találkozásából maradandó élmények születnek.

shutterstock_2311515607.jpg
Szádvár. Fotó: Shutterstock

Amadé-vár

A Zempléni-hegység dimbes-dombos vidékén megbúvó vár a 13. század vége óta ékesíti az erdőt. Kezdetben a domborzat és a természet adottságait használták fel a védelem erősítéséhez. A kőfolyás és a felgyűrt sziklatömbök ugyanis amilyen szépek, olyan nehézséget okoztak az ostromló katonáknak. Amadé nádor biztonságos menedékében így számos jeles történelmi szereplő, így például Károly Róbert és I. Ulászló is megszállt. Bevehetetlensége azonban mára a vár „vesztét” is okozza, újjáépítésére még próbálkozások sincsenek, a természet szép lassan visszanyeri otthonát. A kilátásra azonban nincs hatással az idő vasfoga, mohába burkolt sziklaszirtről gyönyörködhetünk a völgy látványában.

A várat több településről indulva is meglátogathatják a jártasabb túrázók. A tömegközlekedéssel érkezők Gönc városházától vagy Telkibánya községház megállójából indulhatnak a piros színű turistajelzésekkel ellátott utakon a nagyjából nyolc kilométerre található várromhoz, útközben pedig a pálos kolostor romjait is megcsodálhatjuk.