Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere emlékezetett rá: a nemzetközi kórusversenyt a száz éve született Gulyás György karnagy, főiskolai tanár alapította, az elsőt 1961-ben rendezték. A kórusverseny eltérő hagyományok, kulturális karakterek seregszemléje, ahol a minőség az értékelés legfőbb szempontja ? mondta.

Papp László a kórusverseny megnyitóján megemlékezett a napokban elhunyt Tréfás György operaénekesről, a város díszpolgáráról, aki ?nemzetközivé szélesedett pályáját maga is kórusénekesként kezdte?. A polgármester a Bartók-kórusverseny tiszteletbeli nagykövete címeket is átadott a megnyitón. A rangos találkozó támogatásáért, népszerűsítéséért mások mellett Hoppál Péter karnagy, az Emberi Erősforrások Minisztériuma (Emmi) kultúráért felelős államtitkára is átvehette a díjat.

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár elmondta: az állam 36 millió forintos támogatást nyújtott az esemény megrendezéséhez, ebből 25 milliót a Bartók-év megünneplésére elkülönített forrásból. A találkozót, melyet 1960 óta rendez meg sikeresen Debrecen, tizenkét ország 20 kórusának részvételével tartják idén.

A kórusversenyen öt kategóriában ? gyermek-, ifjúsági, egynemű karok, kamarakórusok és vegyeskarok ? mérik össze tudásukat a résztvevők. Valamennyi kórusnak kötelező és szabadon választott művekből összeállított programot kell előadnia, és kortárs magyar művet is be kell mutatnia.

Magyarországot Sopronból a Kórus Spontánusz vegyeskara, a debreceni Lautitia kórus gyermekkara és ifjúsági kórusa, valamint a szintén debreceni Kodály Zoltán Ifjúsági Vegyeskar képviseli. Érkeztek kórusok Indonéziából, Németországból, Szlovéniából, Oroszországból, Japánból, Lettországból, Észtországból, Izraelből, Hongkongból, Olaszországból és Ukrajnából is.

A kórusversenyt a szervezők igyekeznek minél közelebb vinni a debreceniekhez: a kórusok a város közösségi terein, templomokban, utcai villámkoncerteken is fellépnek, és jótékonysági hangversenyeket is adnak kórházakban, idősotthonokban.

Bódor Edit, a Főnix Rendezvényszervező Nonprofit Kft. ügyvezetője a találkozó beharangozó sajtótájékoztatóján kiemelte: az elmúlt ötvenöt évben a Bartók-kórusverseny komoly rangot vívott ki magának. Amelyik kórus Debrecenben elnyeri a nagydíjat, annak általában ezzel együtt elindul a világkarrierje is, hiszen automatikusan résztvevője lesz a következő évi Kórusmuzsika Európa Nagydíja versenynek.

Forrás: MTI

Fotó: Kőmives András