Gönczi Tibor, a Gödöllői Királyi Kastély ügyvezető igazgatója elmondta, hogy amikor ismét csatlakoztak a város tematikus évéhez, el kellett gondolkozniuk, milyen téma, kiállítás lenne az, amely a tematika mellett a kastély által képviselt színvonalhoz és üzenethez is illeszkedik, ugyanakkor a közönség számára is vonzó. Így esett a választás a magyar festészet parkokat és kerteket bemutató alkotásaira, amelyek ráadásul olyan időszakban születettek, amikor a kastély második fénykorát élte.

Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere a hagyományossá vált tematikus éveket dicsérte, és azt ígérte, hogy idén is nagyon gazdag programkínálat várja a látogatókat.

?Olyan művek létrehozására voltak képesek, amelyekre nagyon kevesen abban az időben. Az ő munkásságuknak nem csak ma, ezeknek a fantasztikus értékű képeknek az esetében érezzük a hatását, hanem annak a művészettörténeti folyamatnak a megindulásában is, amely elvezetett a magyar művésztelepi rendszer megszületéséig? ? mondta el L. Simon László, utalva a kiállított képek alkotóira.

Szinyei, Munkácsy és Székely képeken kívül Mednyánszky László, Paál László , illetve a századforduló után alakult Gödöllői Művésztelep két vezető mestere, Körösfői-Kriesch Aladár és Nagy Sándor alkotásai is láthatóak a kastélyban.

 

?Ez egy olyan kiállítás, amely teljes egészében egybevág a kormányzat azon törekvésével, hogy jelentős értékeket, világszínvonalú műveket bemutató kiállítások ne csak a fővárosban, hanem vidéki kulturális központjainkban, múzeumainkban, felújított és felújításra váró kastélyainkban is elérhetőek, láthatóak legyenek? ? tette hozzá.

 

A Szinyei, Munkácsy, Székely és tájképfestő kortársaik (1870-1915) Gödöllőn című időszaki kiállítás augusztus 30-ig látható a Gödöllői Királyi Kastélyban.

Fotó: Csákvári Zsigmond