L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára, Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár és Gyutai Csaba, a Várgondnokság ügyvezető igazgatója közösen köszöntötték a ?A magányos cédrus ? Csontváry géniusza? című kiállítás ötvenezredik látogatóját, Halász Péternét, aki Budapestről érkezett.

Hoppál Péter arról beszélt, hogy Csontváry géniuszát már a halála utáni években elismerték a kortársak, nimbusza pedig azóta folyamatosan emelkedett, ami minden okot megad arra, hogy ezt a különleges kincset több helyen is bemutassák. Mint mondta, a budapesti tárlattól azt is várják, hogy Pécsre is ráirányítsa a figyelmet, és azok, akik a Honvéd Főparancsnokság épületében megtekintik a festményeket, kedvet kapjanak egy pécsi utazáshoz, és az ottani kulturális életben való elmerüléshez.

L. Simon László elmondta, a kiállítás anyagi értelemben is sikeres, eddig 105 millió forintos jegyárbevételt hozott. Reflektált Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter kormányülésen, majd a Kormányinfón elhangzott gondolatára is, miszerint ötletpályázatot írnának ki egy budapesti Csontváry múzeum megvalósítására.

Mint mondta, Csontváry annak idején saját múzeumot álmodott meg magának a nagy képei számára. Nem elvetendő koncepció tehát egy fiatal építészek és művészettörténészek számára kigondolt pályázat keretében elgondolkozni azon, van-e létjogosultsága egy ilyen múzeumnak. Ezek azonban hosszú távú tervek, és csupán egy ötletpályázatról van szó.

Megerősítette, hogy a képek a megígérteknek megfelelően vissza fognak kerülni Pécsre 2016 elején, a Miniszterelnökséget vezető miniszter elkötelezett Pécs kulturális tevékenysége, illetve Csontváry életművének bemutathatósága mellett, a két minisztérium között pedig nincs és nem is lesz vita.

L. Simon László azt is felvetette, hogy Csontváry képei egyszer remélhetőleg bejárhatják a világot, és segítségükkel minél többeknek megmutathatjuk kultúránk nagyszerűségét és fantasztikus értékeit, hiszen ez mind az ország kulturális pozícionálásának, mind Pécsnek, mind Csontváry életművének jót tenne.

Fotó: Nagy Mihály