Hervé Ferrage, a Budapesti Francia Intézet igazgatója az ünnepélyes átadón ismertette: fontosnak tartották, hogy az intézmény arculatának megújítása egy közös francia-magyar együttműködés által jöjjön létre. Mint elmondta, az épület belső felújításában a kezdetektől fogva nagy segítségükre voltak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói.

A francia életstílust közvetíti az intézményben helyet kapó Dumas kávézó és a nemrég beköltözött kulináris bolt, a Le Gourmet de Bordeaux, valamint a Librairie Latitudes független könyvesbolt. Továbbá megjelenési lehetőséget kap a francia bútordesign (Ligne Roset), a szépségipar (L?Occitane) és a sport (Decathlon) is.

A fejlesztések mellett az intézet folyamatosan újítja szolgáltatásait is. A filmvetítések modern digitális technikával, a Médiatár olvasóterme vitaestekkel és könyvbemutatókkal, a Culturethéque digitális könyvtárával, a Galerie17 pedig magas színvonalú kiállításokkal várja látogatóit.

Roland Galharague, Franciaország magyar nagykövete felidézte, hogy épületet több mint húsz éve adták át. A Budapesti Francia Intézet különlegességnek számít azzal, hogy kimondottan erre a célra épült. Ez is bizonyítja, hogy Franciaországnak fontosak a magyar kulturális kapcsolatok ? emelte ki.

Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára megnyitó beszédében kifejtette, hogy a magyar és francia kulturális kapcsolatok komoly hagyományokra nyúlnak vissza. Az intézmények pedig kölcsönösen igyekeznek megtalálni az egymás közötti kooperáció lehetőségét. Az államtitkár kifejezetten izgalmasnak találja azokat a programokat, amelyek csere alapon, úgynevezett kulturális export útján jönnek létre. ?Azt kívánom minden idelátogatónak, a kulturális csemegék iránt éhező közönségnek, hogy a megújuló Francia Intézetben újabb és újabb inspirációt nyerjenek az itt zajló programokból? ? tette hozzá.

A Budapesti Francia Intézet kiemelt programjai között szerepel az idén február 27. és március 27. között megrendezendő Frankofón Fesztivál és Filmnapok.

(Fotó: Csákvári Zsigmond)