Bagyinszki Istvánné, a Mikszáth Kálmán örökségének, szellemi hagyatékának és a nógrádi irodalmi hagyományok ápolásán dolgozó társaság titkára elmondta: Salgótarjánban szerdán a Mártírok úti Mikszáth-szobornál tartják a hagyományos koszorúzási megemlékezést a Kodály Zoltán Tagiskola tanulónak közreműködésével. Ünnepi beszédet mond Herczegné Varga Ilona, a társaság elnöke.
Délután 15 órakor a Dornyay Béla Múzeum Képtárában mutatják be a Nógrádi Mikszáth-lexikon átdolgozott és kibővített kiadását, Praznovszky Mihály irodalomtörténész legújabb munkáját. A kötetről a szerző és Csipka Rozália, a könyv szerkesztője beszél az érdeklődőknek. A rendezvényen elköszönnek Kovács Annától, aki 15 évig volt a Mikszáth-társaság elnöke.
Balassagyarmaton csütörtökön 13 órakor tartanak megemlékezést és koszorúzást a volt megyeháza előtti Mikszáth-szobornál, 17 órakor Pásztor Éva és Nagy Zsófia Vendégségben Mikszáth Kálmánnál című könyvét mutatják be a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban.
Csütörtökön 11 órakor Budapesten a Mikszáth téren, az író szobránál emlékeznek.
A Szlovák Nemzeti Múzeum – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma Mikszáth Kálmán-emléknapot rendez csütörtökön Szklabonyán, 14 órára várják a vendégeket a Mikszáth Kálmán-emlékházba. Az ünnepi megemlékezést követően Praznovszky Mihály mutatja be a Nógrádi Mikszáth-lexikont.
Mikszáth Kálmán 1847. január 16-án született az akkor még Nógrád megyei Szklabonyán. Jogászként egy balassagyarmati ügyvédi irodában dolgozott, de író akart lenni. Már a Pesti Hírlap újságírója volt, amikor 1881-ben megjelent a Tót atyafiak című novelláskötete, írói hírnevét pedig végleg megalapozta következő műve, A jó palócok. A Beszterce ostroma, a Különös házasság vagy A Noszty fiú esete Tóth Marival című regények szerzője Budapesten halt meg 1910. május 28-án.
Magyarország egyetlen Mikszáth-emlékmúzeuma Nógrád vármegyében, Horpácson működik. A kúriát a hozzá tartozó birtokkal 1904-ben vásárolta meg Mikszáth Kálmán. Az épület előtt 1999 óta látható a Mikszáth-szobor, a karos lócán üldögélő író alakját ifj. Szabó István formázta meg. A kertben van még egy Mikszáth-portrészobor is. A hagyományos Mikszáth-napok keretében, 2005. október 15-én tartották a Mauks Ilona-szobor avatását, az író feleségét ábrázoló portré szintén ifj. Szabó István alkotása.