A Barcsay Teremben bemutatott munkák a Magyar Képzőművészeti Egyetem Doktori Iskolájának (DLA ? Doctor of Liberal Arts) egykori és jelenlegi hallgatói körében közzé tett pályázatra beérkezett vagy bekért művek közül kerültek ki. A DLA vezetősége az 1916-ban alapított zürichi Cabaret Voltaire centenáriuma alkalmából tette közzé a felhívását, amelyre a dada művészeti mozgalom máig érzékelhető jelenlétét, különböző kortárs újraértelmezéseit és lehetséges kritikáit közvetítő alkotásokat várt. A kiállító művészek munkáiban eltérő módon és különböző szinteken jelenik meg a dada öröksége: a dada-eseménytörténet bizonyos részeinek feldolgozásától kezdve, a dadára jellemző motívumok és a sajátos képzőművészeti eszköztár kortárs alkalmazásán át, egészen a mozgalom irodalmi és tipográfiai sajátosságainak értelmezéséig.

 

Az időszakra jellemző emancipációs törekvéseket és a nők dada mozgalomban betöltött szerepét tematizálja Fajgerné Dudás Andrea DADA BABA (2016) című munkája. Hecker Péter Szakállprotézis (2014) című műve szintén értelmezhető ebben az összefüggésben. A kiállításon látható többek között Haász Katalin Chess Variety (1997?2016) című műve, egy kukucskálódoboz (peepshow), amely az 1997-es diplomamunkája részét képezte. A K.U.T.A.Cs. (Kivezető Utak Tapasztalatain Alapuló Csoport, Mécs Miklós & Vándor Csaba) és a VirágJudit Galeri (Bogyó Virág & Fischer Judit) projektje a két csoport közös művésztanári tapasztalatait dolgozza fel. Fernezelyi Márton, Kappanyos András, Lepsényi Imre és Szegedy-Maszák Zoltán Instant Phono-Visual Poetrizator (Pseudo-Chaotic Dadamaton, korábban: Képversgép) (2016) című munkája a dadaista képvers és ?szabad? tipográfia hagyományát dolgozza fel interaktív formában. A kiállítás kollázsszerű összképet ad arról, hogy mit jelent 2016-ban a dada Magyarországon a művészdoktorok, illetve a doktoranduszok számára.

 

A tárlat, melynek középpontjában a dada művészeti mozgalom áll, január 31-ig tekinthető meg. A kurátorok Kicsiny Balázs, Mucsi Emese és Szegedy-Maszák Zoltán.

Forrás: MTI

Fotó: Magyar Képzőművészeti Egyetem Facebook-oldala