Elárverezik Móra Ferenc 1936-os, Szegedi tulipántos láda című kétkötetes művét. A könyvritkaság az író Szeged múltjára, társadalmára, kiemelkedő alakjaira, művelődési intézményeire vonatkozó cikkeinek gyűjteménye.

Mi az a téka? Ami az almárium a Dunántúlon, a Felvidéken vagy Erdélyben, máshol az almaráj vagy a kaszli. A téka általában egy faliszekrény, korábban rendszerint a szoba főfalán, az ajtóval szemben. Mint a házi szentély, lehet nyitott és ajtós fedőlappal, de a lényeg, hogy általában itt tárolták a család imádságos és egyéb könyveit.

Móra Ferenc tékája ugyanakkor egy kétkötetes, vászonkötésű könyv színes, népi motívumokkal díszített fedeles kiadói ládában – azaz tékában. És rendkívüli ritkaság.

– Köszönöm Szegednek, hogy engem fiául fogadott – mondta egykor Móra Ferenc, aki újságíróból lett Tömörkény István halála után több évtizeden át szegedi múzeumigazgató. Háláját sok változatban mutatta ki Szeged iránt. Ennek egyik foglalata ez a könyvritkaság: Szeged múltjára, társadalmára, kiemelkedő alakjaira, művelődési intézményeire vonatkozó cikkeinek gyűjteménye.

Móra Ferenc pályája során szinte ontotta a Szegedről szóló, helytörténeti cikkeket Dankó Pistától a a Boszorkányszigetig, a jó Isten ecetfáitól Tömörkény lakásán át az utolsó magyar sámánig. Egyéniségének fénye ugyanakkor átüt az egykori eseményeken is, a történeti hősök leszállnak talpazatukról, és az élő egyéniségek erejét érezzük.

A különleges, tékába foglalt kétkötetes Móra Ferenc-műre az Antikvárium.hu következő, 18. online árverésén csütörtöktől lehet majd licitálni.

Nyitókép forrása: Antikvárium.hu