2016. december 5-én volt Mozart halálának 225. évfordulója. Ennek az alkalomnak a tiszteletére a Decca és a Deutsche Grammophon lemezkiadók a Salzburg Mozarteum Alapítvánnyal közösen egy olyan kiadványsorozatot jelentettek meg, amely a zeneszerző minden egyes művét tartalmazta – idézi fel a közel nyolc évvel ezelőtt történteket a brit klasszikuszenei rádió, a Classic FM oldala.
A pazar gyűjtemény kétszáz CD-t tartalmazott, és a zenetörténelem legnagyszerűbb felvételei voltak rajta. Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) rövid élete során híresen termékeny volt, több mint hatszáz katalogizált művet írt. Az ezeket tartalmazó kétszáz CD fizikai súlya a hozzájuk tartozó kísérő anyagokkal együtt meghaladta a tíz kilogrammot.
A Mozart-rajongók a megjelenés után szétkapkodták a Mozart 225 című CD-gyűjteményt, amely először a klasszikus slágerlisták élére került – majd tovább szárnyalt. 2016 decemberében a tekintélyes amerikai zenei magazin, a Billboard bejelentette, hogy a hatalmas Mozart-készlet volt az év legnagyobb példányszámban eladott CD-je, amely megelőzte a – ma már – harminckétszeres Grammy-díjas amerikai R&B énekesnő, Beyoncé Lemonade című lemezét, az akkoriban a sikerei csúcsán járó brit énekesnő, Adele 25 című kiadványát és a kanadai rapsztár, Drake Views című albumát is az eladott digitális fizikai példányok tekintetében.
Kissé árnyalja a képet, hogy míg Mozart neve mellé minden egyes CD-box eladása után a kétszáz egység került, addig az említett könnyűzenei előadók egy darab értékesített kiadványa egynek számított az összesítésben. Mindazonáltal, tekintettel a Mozart-kiadvány 500 angol fontos árára (akkori árfolyamon kb. 180 ezer forint), az ezres nagyságrendű eladások figyelemre méltó eredménynek számítottak, és világszerte a címlapokra kerültek. 2016 Mozart éve volt – a számok alapján mindenképpen.
Paul Moseley, a lemezkiadó-óriás Universal Music Group vezető alelnöke akkoriban így fogalmazott: „Mozart halhatatlan dallamai, ahogy a Beatles vagy az ABBA számai, valamilyen módon mindannyiunk életének részét képezik.”
Mozart szerzeményei azóta is listavezetők – például 2024-ben 13 művét szavazta be az idézett brit rádióállomás, a Classic FM hallgatósága a Hall of Fame-be, így ismét ő lett a legtöbb nevezést elérő zeneszerző a Top 300-ban.
Jelenleg, a streamelés korszakában, Mozart rendszeresen több millió hallgatót vonz a különböző zenei szolgáltatóknál és a videómegosztókon. Ez is bizonyíték arra, hogy Mozart népszerűségben még több mint két évszázad elteltével is felveszi a versenyt korunk sztárjaival.