Hantai Simon Sárga tabula című remekművével gyarapodott a Szépművészeti Múzeum gyűjteménye. A világhírű magyar-francia festő özvegyének adományaként érkezett monumentális festmény csütörtöktől október 15-ig látható a Szépművészeti Márvány Csarnokában.

„Hantai Zsuzsa fantasztikus alkotással lepte meg nemcsak a múzeumot, de Budapestet és Magyarországot is” – méltatta az adományozást a festmény csütörtöki ünnepélyes átadásán az intézmény főigazgatója. Baán László kiemelte: Hantai Simon életművének kiemelkedő darabjával gazdagodott a Szépművészeti Múzeum, amely már 1948-ban vásárolt az akkor fiatal művésztől.

Baán László szerint a Sárga tabula nemcsak jelentőségét, de értékét tekintve is kiemelkedő helyet foglal el a Szépművészeti szerzeményeinek sorában: a jellegzetes, hajtogatásos, úgynevezett pliage technikával készült kép a műtárgypiacon több száz millió forintot érne.

A főigazgató szerint ez a monumentális (301x489 cm-es) alkotás is az Új Nemzeti Galéria megépítésének szükségességére mutat rá. A Liget Budapest projekt keretében, az egykori Petőfi Csarnok helyére tervezett kiállítóhely felépítése a gazdasági válságból való kilábalást követően, előreláthatólag 2024–25-ben kezdődhet meg.

Geskó Judit, a Szépművészeti Múzeum művészettörténésze elárulta, hogy a Sárga tabula végül nem fért be abba a terembe, ahol kiállítani tervezték, ezért az épület Márvány Csarnokában mutatják be a közönségnek. Mint felidézte, Hantai Simon és a Szépművészeti Múzeum kapcsolata régi múltra tekint vissza, hiszen az intézmény már a művész 1948-as disszidálása előtt megvásárolta annak egyik önarcképét, utána azonban évtizedekre megszakadt a kapcsolat. A már idős Hantait ezért mélyen megérintette, amikor a Szépművészeti ismét azzal kereste meg, hogy vásárolna tőle. A festő ezt követően nyolc művét is a budapesti múzeumnak ajándékozta, leveleket is rejtve a képekbe. Ezek a munkák a Szépművészeti 2022-es Hantai-kiállításán voltak láthatók.

Hantai Simon Bián (ma Biatorbágy része) született 1922-ben, festészeti tanulmányait Budapesten, a Képzőművészeti Fősikolán folytatta. Egy 1944. március 15-én elmondott beszéde miatt a németek letartóztatták, ezért 1945 után hősként ünnepelték. A következő néhány év az alkotói szabadság légkörét hozta el, Hantai azonban rövidesen úgy érezte, ismét „szűkülni kezd a tér”, így feleségével együtt 1948-ban Párizsba emigrált. Életműve nagy részét Franciaországban hozta létre, nem tekintett azonban magára sem franciaként, sem magyarként.

A művész fia, Daniel Hantai az adományozott képről szólva elmondta, hogy a Sárga tabula 2014-ben a budapesti Ludwig Múzeum retrospektív kiállításán volt látható, de szerepelt a párizsi Fondation Louis Vuitton által Hantai születésének centenáriumára rendezett nagyszabású tárlaton is. Az 1980-ban készült Sárga tabulával teljes az ív a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében a fiatalkori Hantai-alkotásoktól az érett remekművekig.

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI