Dr. Mezey Barna, az ELTE rektora köszöntőjében az Európa-bajnokságon történt magyar futballsikerekre reflektálva elmondta: ?a siker az egész közösségé, és amikor van mit ünnepelni, akkor az összetartozásunkat is képesek vagyunk a maga teljességében megélni?. Mint kifejtette: a tanulság a szolidaritás és az együttgondolkodás, nehéz idők esetén is. A rektor a rendezvény egyik fő céljaként a kapcsolati háló kiépítését jelölte meg, amely a határon túl is összeköti a magyar értelmiséget. A nyári egyetemen a legfrissebb kutatási eredményeket tekintik át, és lehetőség nyílik a szaknyelvi szókincs bővítésére is.

DSC_6685_Copy

Dr. Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint az esemény komoly funkciót tölt be a magyar nemzet összekovácsolásában, valamint jelentős piaci értékkel bír. A minisztérium szándékait tolmácsolva kitért arra, hogy a Kárpát-medencei kapcsolatok különösen fontosak számukra.

A nyári egyetem kiváló lehetőség a fiatalok számára, hogy az érdeklődésüknek megfelelő, speciális területeken képezhessék tovább magukat ? mutatott rá dr. Palkovics László oktatásért felelős államtitkár, aki a határon túli magyar fiatalok oktatási lehetőségeinek bővítését kiemelt feladatnak tekinti.

DSC_6794_Copy

?A kulturális önazonosság megélésének egyik legfontosabb terepe a határon túli magyarok számára a magyar nyelvű felsőoktatás? ? hangsúlyozta dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a jövő értelmiségei felé fordulva. Mint elmondta: a kétnyelvűségre adottságként és erőforrásként kell tekinteni, a mai világban pedig újra felértékelődik a nyelvi önazonossághoz és kultúrához való jog.

L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára személyes élményeket idézett fel beszédében: bölcsészdiplomáját és nagypapája vasdiplomáját is a jogi kar épületében vette át. A nyári egyetemen részt vevő fiataloknak azt kívánta, hogy életre szóló élményekkel gazdagodjanak, és később térjenek vissza.

DSC_6706_Copy

Szalay-Bobrovniczky Alexandra humánpolitikáért felelős főpolgármester-helyettes arra biztatta a jelenlévőket, hogy itt tartózkodásuk alatt minél jobban ismerjék meg a várost, amely jelentős oktatási és kulturális központ. Hozzátette: a rendezvény célja, hogy a határon túl élő magyar egyetemisták az anyaországban magyar nyelven képezhessék tovább magukat és kapcsolatokat építhessenek.

Az ELTE Kárpát-medencei Magyar Nyári Egyetem hallgatói négy szekcióban vehetnek részt előadásokon: jogtudományi, természettudományi, humántudományi, informatikai. A rendezvénnyel párhuzamosan futó Határon Túli Intézmények Fórumának főbb témái közé tartozik a közös képzések szervezése, a kétoldalú szerződések rendszere, az ösztöndíjprogramok, a magyar nyelvű képzés támogatása, a tehetséggondozás, valamint a hallgatói mobilitás és az intézményi együttműködések.

DSC_6742_Copy

Végh Nóra

Fotó: Csákvári Zsigmond