Perdülj táncra a Skanzenben!

Egyéb

Az I. Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozójának gondolatával Kelemen László, a Hagyományok Házának főigazgatója kereste meg a Skanzent, a rendezvény jelentőségét azonban jól szemlélteti, hogy az együttműködő partnerek sorába csatlakozott például a Fonó Budai Zeneház, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszék és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége is. A rendezvény fővédnöke dr. Áder János.

A két napos rendezvény szakmai nappal kezdődik, ahol a regisztrált és meghívott résztvevők Gömörről, Moldvából, Dél-Alföldről és Budatelkéről mesterkurzusokat tartanak, valamint a sikeres zenekar-menedzsmentről is tanulhatnak.

?A kultúra minden ága erős csatatéren van, és a jó bornak is kell a cégér. Ha nincs meg a kellő támogatás az egyik ágának, akkor a másik ágazat fog dominálni, ami nem lenne jó, mert ez a sokszínűség, a könnyű és komoly zenétől a népzenéig, a hagyományápolástól a műemlékőrzésen át, mind együtt adják a magyar nemzeti kultúrát? ? indokolta meg dr. Cseri Miklós, miért tartja fontosnak, hogy a zenészek a menedzsment és marketing területén is segítséget kapjanak.

A szakmai nap után a szélesebb közönség előtt is feltárul majd a hegedűtok, szeptember 6-án a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Észak-magyarországi falu és Felföldi mezőváros tájegységei adnak otthont a sokszínű programnak.

A számos zenés esemény, a kisebbeknek és nagyobbaknak szervezett meseelőadások mellett fontos szerepe lesz a táncnak is, hiszen a szervezők reményei szerint a közönség sem a padokon fog ülni, míg a zenészek húzzák a talpalávalót.

?Egy kistelepülésen, vagy egy egyetem kollégiumában formálódik egy zenekar, akik mondjuk néhány hete, hónapja, éve működnek. Számukra eljönni a szakmai napra, találkozni mondjuk Szalonnával és bandájával, ellesni a finom manírokat, ez egy örökre meghatározó élmény lehet? ? mondta el a helyettes államtitkár. ?Ez persze nem a mi találmányunk, hiszen az eredeti népzenészek sem jártak konzervatóriumba, hanem az élő hagyományt sajátították el, belenevelődtek a zenébe és a táncba, ellesték azt, saját tehetségük szerint átformálták, hozzátettek, elvettek belőle. Ezt a folyamatot szeretnénk ezen a két napon keresztül most biztosítani. Talán éppen ezzel a hétvégével adjuk meg azt az impulzust, amivel lesz majd néhány fiatal, akik hazatérve azt mondják: csináljunk mi is egy zenekart vagy egy táncházat! És ők már továbbgördítik az ügyet.?

A Skanzen programjai a központi helyszínen reggel 10 órától kezdődnek, és egészen este 6 óráig tartanak, 7 órától pedig gálaműsor veszi kezdetét a résztvevő zenekarokkal és hagyományőrző mesterekkel.

Zabolai Eszter Margit