Február 25. a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. Ebből az alkalomból a Terror Háza Múzeum egész héten programokkal várja az érdeklődőket, az emléknapon pedig ingyenes belépést biztosítanak a látogatóknak.

A kommunista diktatúra áldozataira emlékezve idén is programsorozatot kínál a Terror Háza Múzeum. Február 25-ig különleges tárlatvezetésekkel, emlékműsorral, történelemórákkal várja az érdeklődőket az intézmény. A februári dátumról 2000-ben döntött úgy az Országgyűlés, hogy emléknappá nyilvánítják – 1947-ben ezen a napon hurcolták el Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát ellenállása miatt a Szovjetunióba, többévnyi börtönre és kényszermunkára ítélve őt. A tragikus esemény azért bír szimbolikus jelentőséggel, mert Kovács Béla félreállítása volt az egyik első esete annak, hogy a kommunista politikai rezsim leszámolt az ellene kiállókkal, így a diktatúra kiépítésének kezdőlépéseként értelmezhető a politikus bebörtönzése.

Az emléknap alkalmából a Terror Házában február 21. és 24. között történészek várják a történelem iránt érdeklődő felsős és középiskolás diákokat. A szakértők rendhagyó történelemórák keretében előadást tartanak többek közt a magyar gazdaság 1945 utáni szovjetizálásáról, a kommunista propagandagépezet plakátjairól, az ÁVH tagjairól, valamint bemutatják az 1956-os forradalom és szabadságharc jelképeit is. A diákok emellett megismerkedhetnek két forradalmi hős, Mansfeld Péter és Tóth Ilona történetével, de betekintést nyerhetnek Puskás Öcsi életútjának a forradalommal kapcsolatos összefüggéseibe is.

Február 22-én újabb állomásához érkezik a Kommunizmuskutató Intézet Viszlát, Lenin! elnevezésű vetítéssorozata. Ezen a napon A szovjet sztori című lett történelmi filmet tekinthetik meg a látogatók a Kertész Imre Intézetben, a Terror Háza Múzeum szervezésében. A vetítést megelőzően Balogh Gábor, a Terror Háza Múzeum történésze és Máthé Áron történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese beszélgetnek a filmről.

A február 25-i emléknapon 11 órától várják megemlékező ünnepségre az érdeklődőket. Beszédet mond Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Rétvári Bence miniszterhelyettes, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, valamint Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Ezen a napon a Terror Háza Múzeum ingyenes nyitva tartással működik, a múzeum előtti Hősök fala előtt pedig gyertyagyújtással emlékezhetnek a diktatúrák áldozataira a résztvevők. Délután 4 órától a múzeum falai különleges fényfestést kapnak majd. A megemlékező ünnepségre való regisztrációról a múzeum honlapján tájékozódhatnak a látogatók.

Nyitókép: Érdeklődők a Terror Háza Múzeum rendhagyó tárlatvezetésén. Fotó: Terror Háza Múzeum