A Goethe-Institut a fenntarthatóság jegyében 2022 májusában nyitotta meg a Dolgok Könyvtárát, amelynek kínálata azóta is folyamatosan bővül. A különféle használati eszközök kölcsönzésének ötlete nem új: több németországi könyvtár is kínál felhasználóinak kölcsönzésre tárgyakat.

„Minden évben tovább terheljük bolygónkat azzal is, hogy ritkán használt tárgyakat vásárolunk. Nagyon gyakran bedőlünk egy impulzusnak vagy egy reklámnak, és megveszünk valamit, ami később már nem hasznos, inkább teherré válik“ – emeli ki a projekt hátterét Miriam Bruns, a Goethe-Institut Budapest igazgatója. „A Dolgok Könyvtára lehetővé teszi a tárgyak kipróbálását, a vásárlás előtti előszűrést. A projektnél azonban a szolidaritás is fontos szempont: a tárgyakat ugyanis minden tagunk kikölcsönözheti egy könyvtári kártyával, és ez olyan dolgok használatát is lehetővé teszi, amelyre egyébként nem lenne anyagi keretük. A Goethe-Institut ezzel a kezdeményezéssel szeretne párbeszédet indítani minden magyarországi érdeklődővel, hogy közösen gondolkodjunk a fenntarthatóság témájában.”

A budapesti kínálat jelenleg 35 tárgyból áll, tematikus alapon áll össze és folyamatosan bővül, függ az évszaktól és igazodik az olvasói javaslatokhoz és igényekhez. A kiválasztás egy másik szempontja, hogy egyszerűen kezelhető, kis méretű és a könyvtárosok által is karbantartható eszközök legyenek a kínálatban. A Dolgok Könyvtára használatának külön díja nincs, mindössze érvényes olvasójegy szükséges hozzá. A tárgyak a kölcsönző automatánál is kivehetőek, a kölcsönzési idő három hét. Emellett az újrahasznosítás témaköreiben kínál workshopokat gyerekeknek és felnőtteknek urbánus tartalommal az intézmény: így például komposztálás a városban, illetve élemiszerek megmentése és hasznosítása témakörökben.

Nyitókép: E-book olvasó a Dolgok Könyvtárában. Fotó: Goethe-Institut Budapest