Első interjúját adta a 2022 augusztusában megkéselt Salman Rushdie író, aki szerencsésnek és hálásnak érzi magát, hogy túlélte a támadást.

A 75 éves Rushdie-t 2022. augusztus 12-én, a New York-ban található Chautauqua Intézet színpadán támadták meg, amikor éppen arról beszélt, hogy milyen fontos, hogy az Egyesült Államok menedékjogot nyújt a száműzött íróknak. A szerző korábban évekig bujkált a halálos fenyegetések miatt, amelyek A sátáni versek című könyve kapcsán érték. A megkéselt író hat hétig volt kórházban, fél szemére megvakult és az egyik kezével még mindig terápiára jár, gépelni sem tud rendesen.

„Voltam már jobban is. De figyelembe véve a történteket, nem vagyok annyira rosszul” – nyilatkozta a New Yorker-nek adott interjújában. Ahogy azt is elmondta, hogy szerencsésnek és hálásnak tartja magát, hogy túlélte a támadást. Nem akar a múlton rágódni: „Ami holnap történik, az sokkal fontosabb, mint ami tegnap történt.”

A hatóságok a merénylettel a 24 éves Hadi Matar-t gyanúsítják, gyilkossági kísérlettel és másodfokú testi sértéssel vádolták meg, akár 25 évet is kaphat. Úgy gondolják, hogy Matar megpróbálta végrehajtani a fatvát, amelyben Khomeini ajatollah Rushdie megölésére szólította fel a muszlim hívőket. Az író az interjúban elmondta, hogy egyedül támadóját tartja felelősnek a késelésért, a szervezőket nem. Nagyon hálás az őt ellátó elsősegélynyújtóknak és kezelő orvosainak is, de az interjúban megemlítette a családját is, akik rendkívül sokat segítettek neki testi és lelki felépülésében.

Az interjú egyik apropója új könyvének, a Győzelem városának február 9-i megjelenése, amelyet egy fiktív, szanszkrit verses saga rövidített fordításaként mutatott be az író. Mivel még mindig lábadozik, Rushdie nem fog megjelenni nyilvánosan, hogy népszerűsítse könyvét. Ugyanakkor azt reméli, hogy a művet tartalma, és nem a megtámadása körüli hírverés miatt fogják keresni az olvasók.

A cikk forrásai itt, itt és itt olvashatóak. 

Nyitókép forrása: Salman Rushdie Twitter-csatornája