Ne szégyelljék, ha még nem hallottak az Artéria Színházi Társaságról, vagyunk így egy páran, de javaslom, hogy közösen gyarapítsuk az ismereteinket.

A 2002-ben alakult társulat magvát egy maréknyi fiatal művész alkotja (Baráthy György, Csikós Ildikó, Daróczy Sándor, Fodor Annamária, Gáti Krisztián, Hajós Eszter, Hetényi Zoltán, Jánosházi Péter, Simon Kornél, Sáfár Kovács Zsolt, Szabó Máté, Tabi Orsolya, Vincze Márton).
Eddigi előadásaik:
N.Ó.R. A., Ibsen műve alapján, 2001 - Színház- és Filmművészeti Egyetem
Kelet Nyugat (minimálrevű), 2002 - Kolibri Színház
Yukio Mishima Arc a tükörben
Diana Son Szép
Diana son 2000 mérföld
Baráthy György: Amateur (angol nyelven), 2002 - Színház- és Filmművészeti Egyetem
Baráthy György: Algebra, 2002 - R. S. 9. Stúdiószínház, Merlin Színház
Baráthy György: Protokoll, 2003 - Kapolcsi Művészeti Fesztivál, Pula

Ez így önmagában talán nem sokat mond, de ha beleolvasunk Koltai Tamás az Élet és Irodalomban megjelent írásába rögvest kedvet kapunk megnézni a produkciójukat. Részlet az írásból:
"Bánnám, ha lemaradtam volna az Artéria Színházi Társaság előadásában Baráthy György Algebra című "melodrámájáról". A társulatról nem hallottam, a szerző - egyben rendező - dramaturg szakos a Színművészeti Egyetemen, magyarul főiskolán. A műfaji megjelölésben önismereti szarkazmus rejlik. Amit bemutat, az állatorvosi ló emberre alkalmazott esete. Előfordul benne egy rakás modern népbetegség, drogfüggés, depresszió, nemi identitászavar, halálos kór, öngyilkosság, és a személyiségválság, illetve a csődbe ment párkapcsolatok néhány további minősített esete. Ha szinopszisban olvasom, eldobom. Hat szereplő - a szerző szerint egyidőben körülbelül hat emberrel alakíthatunk ki szoros kapcsolatot - kiutat keres. Ez elég vizenyős darabot ígér. De Baráthy nem dagonyázik a lélekben. Szikár, egyszerű, pontos mondatokat ír. A sorsok lakonikus dialógusokban bontakoznak ki. A szerkezet tömör és gazdaságos, rövid jelenetek adagolják az információt. A reálszituáció egyszer-egyszer kitör a játékos teatralitás és a költői metafora felé. A szerzőnek határozottan van drámai érzéke
Csak vegyük észre. A kortárs dráma nem mindig ott van, ahol hisszük; morzsákra vár, hogy föl ne kopjon az álla."

Az új bemutató, a Protokoll egy házasság története - két egymással párhuzamos monológ formájában. A darab a kilencvenes évek közepén játszódik; a két szereplő, a férj és a feleség közel nyolcvan éves.
Amikor találkozunk velük délelőtt tizenegy óra van. Pontosan hatvan perc múlva, délben lesz a házasságuk ötvenedik évfordulója. Az aranylakodalom azonban elmarad. Ez a véletlen óra az emlékezésé, annak ellenére, hogy múltban történtek igazságtartalma, valódi fontossága és sorrendje mára már megállapíthatatlan. A két idős ember szerepében két fiatal színész látható, Hajós Eszter és Simon Kornél(fotó), akik egy pillanatig sem próbálják meg imitálni az idős emberek megjelenését, gesztusait, hangsúlyait.

A darab előzetes bemutatója nagy sikert aratott Pulán, a Művészetek Völgyében.

Bemutató előadás: 2003. augusztus 22. 20h
További előadások: 2003. augusztus 23-24. 20h

Kapcsolódó írásunk:
Spinoza-ház